Jak pěstovat quinou
-
Jak vybrat quinou
Quinoa má mnoho druhů, které rostou v různých zeměpisných šířkách, a podle toho potřebují i vypnit podmínky k pěstování. V našem počasí se nejlépe daří merlíku chilskému neboli Chenopodium quinoa. Dorůstá 1 až 2 metrů a poskytne svým strávníkům bohatou škálu nutrientů. Ostatní odrůdy vyžadují teplejší klima, s delší dobou trvání vegetačního období.
Skvělé je přidávat quinou například k rýži. Má totiž poměrně výraznou chuť, která nemusí vyhovovat všem. Ale namícháním třeba s rýží se její aroma rozmělní, což usnadní zavádění quinoy hlavně do jídelníčku dětem.
-
Kdy a kam zasít quinou
Quinou sejeme až koncem dubna, lépe počátkem května, aby rychleji vyklíčila a také aby rostla až v době, kdy nebudou hrozit pozdní jarní mrazíky. Quinoa také potřebuje vyhřátější půdu, v podstatě podobně jako například fazole.
Sejeme do zeminy, která je lehká. Nesmí být jílovitá. Lze mít zeminu písčitou a dokonce i vyloženě chudou, ale nikdy těžkou a jílovitou. Sejeme na slunnější stanoviště. A počítáme se vzrůstem do výšky 1 -2 metry, takže sejeme tam, kde quinoa nebude překážet další vegetaci.
-
Jak zasít quinou
Quinou sejeme do řádků, které necháme od sebe alespoň 40 – 50 cm. Tím si zajistíme, že se quinoa nepřehustí a že si rostliny nebudou vzájemně překážet. Porost bude vzdušný, a tak jej nebudou trápit ani problémy s plísněmi nebo s hnilobou.
-
Jak zalévat a hnojit quinou
Quinoa není nijak náročná na zálivku ani na hnojení, jde o rostlinu pozdější trati. Většinu toho můžeme nechat na přírodě, zaléváme až ve větším suchu, nejlépe ráno. Hnojení stačí jen to, které přišlo do půdy na podzim dva až tři roky před výsevem – za podmínky, že šlo o kvalitní kompost nebo hnůj. Pokud jej nemáme, můžeme koncem léta před výsevem quinoy vypěstovat na záhonu zelené hnojení a zarýt jej.
-
Jak sklízet quinou
Sklizeň quinoy je trochu problém, protože jde o kvasi obilovinu. Ale stále jde o rostlinu, která plodí malá zrníčka v obilkách. A ty je nutné vymlátit. Takže quinou posečeme do řádků, necháme zaschnout a pak vymlátíme.
Jen se připravte na úmornou práci, protože čistit vymlácenou quinou je velmi náročné. Semínka jsou drobná a vybírat je z vymláceného materiálu není vůbec snadné. Lze použít metodu profouknutí, kdy jemný prach a slupky proudem vzduchu odlétnou a semínka spadnou rovnou dolů. Nutno však mnohokrát opakovat, je to v podstatě podobné jako s čištěním máku.
-
Jak uskladnit quinou
Quinoa potřebuje suché místo, pokud možno i chladnější. Skladujeme v nádobě nebo v pytli, kde je přirozené větrání, aby tuk ze semínka nežluknul. Správně uskladněná quinoa vydrží i několik let, ale její nutriční hodnota léty samozřejmě klesá.
-
Jaké jsou choroby a škůdci quinoy
Quinoa má spoustu hořkých ochranných látek proti škůdcům, takže jim nijak výrazně nechutná. Pokud dodržíme spon řádků při výsevu a nebude porost přehuštěný, nebudou rostliny trápit ani plísně a hniloby. Ve výsledku se tedy s chorobami a škůdci na rostlinách quinoa vůbec potkat nemusíme.
Hořké látky, kterými se rostlina brání zejména před škůdci, se musí před vařením odstranit, a to namočením do studené vody. Ve studené vodě bystě měli mít quinou alespoň 20 minut před vařením. Princip je podobný jako u jáhel, které ovšem spařujeme, aby ztratily svou hořkost. Voda o správné teplotě hořké látky rozpustí.
Zatím žádné komentáře