Jak pěstovat sasanky

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat sasanky

    Jak vybrat sasanky

    Výběr sasanek je na celém jejich pěstování to nejsložitější. Musíme totiž přihlédnout k několika parametrům najednou. Konkrétně ke světelnosti stanoviště, kam je chceme dát, zda chceme podzimní či jarní kvetení, jestli máme půdu spíše kyselou, zásaditou nebo vyloženě neutrální, jak moc vlhké je stanoviště, které chceme sasankám nabídnout a také zda je na stanovišti průvan nebo jde o chráněné místo.

    K vypisování všech vlastností všech druhů sasanek tu rozhodně není vhodné místo, na podrobnosti je nejlépe se zeptat přímo v zahradnictví, kde vám prodají hlízy, oddenky nebo semíčka či dokonce rovnou sazeničky sasanek. Nejlépe totiž vědí, jaký druh nabízejí a jaké bude mít požadavky na pěstování a na staniště především.

    Proto tady jen shrňme, že sasanky mají tři základní druhy, a to jsou

    • sedmikráskovité – kvetou na jaře hvězdicovými květy
    • mákovitokvěté – kvetou podle toho, kdy jsou vysazeny. květy mají miskovitý tvar
    • japonské – velmi vysoké, až 150 cm, kvetou od srpna do října

    Stanoviště pro sasanky kvetoucí na jaře musí být na plnějším slunci, třeba na skalce, ovšem až na drobné výjimky, například roku Apennina. Ten vyžaduje lehký stín pod stromy a keři, přestože kvete na jaře.

    V létě a na podzim kvetoucí druhy však chtějí polostín, některé dokonce i stín. Ale jde také o rostliny s vyšším vzrůstem, pokud sáhneme po japonských kultivarech, takže místo vybíráme tak, aby měly sasanky dost prostoru samy pro sebe. Jsou pak vhodné k řezu.

    Většina sasanek chce kyselejší půdu. Ale najdou se druhy, které vyžadují půdu neutrální. A lesní sasanky dokonce potřebují půdu s pískem a trochou vápna. Právě na vlastnosti půdy musíme při výběru odrůdy dbát snad nejvíce.

    Květy sasanek jsou nejčastěji modré, objevují se však i bílé, červené a růžové kultivary. Mákovitokvěté a japonské sasanky vydrží ve váze, díky holým stvolům jsou pro řez snad přímo předurčeny.

    Je toho hodně, co zvážit, když chceme pěstovat sasanky. Péče o ně naštěstí už tak náročná není.

  2. Jak a kam zasadit sasanky

    Jak jsme zmínili v předchozím boxíku, sasanky vyžadují různá stanoviště, a to v závislosti na tom, jakého jsou druhu a kdy je sadíte. Některé jsou skvělé do skalky, jiné zase spíše pod stromy a keře, další vyloženě na záhon.

    Kam je umístíme, to si musíme zjistit přesně podle toho, jaký druh sasanek si neseme ze zahradnictví nebo třeba od sousedů či příbuzných. Podobně rozdílná stanoviště si vyžadují například hortenzie, kdy každá odrůda chce vyloženě jiné podmínky.

    Co se způsobu výsadby týká, i těch je více. Sasanky můžeme vysít, zasadit sazeničky, oddenky nebo hlízky. Semínka sejeme vždy na podzim, protože jejich klíčení je uzpůsobené předchozímu přezimování v mrazu.

    Hlízy a oddenky sadíme cirka 5 cm hluboko, přičemž s výsadbou neotálíme, pokud jsme oddenky vyhrábli ze zeminy a chceme jimi sasanky množit. Zasychají totiž velmi rychle. Pokud jsme je přinesli ze zahradnictví, nejlépe vakuově zabalené, před výsadbou je na několik hodin namočíme do vody, aby se urychlilo klíčení.

    Sazeničky sadíme jen na jaře a v podstatě do podobné hloubky, v jaké byly v původním květníku, ve kterém jsme si je přinesli. Sadíme vždy do prolité zeminy, která je bohatá na humus. Sasanka vyžaduje stále vlhkou, ale nikoliv přemokřenou půdu! Jenže pozor, nesnese dlouhodobé přeschnutí, takže vybíráme stanoviště trvale vlhčí.

    Pokud potřebujete obsadit vyloženě suché slunečné stanoviště, zkuste například opuncie nebo arónie, které vám dají i velmi zdravé plody.

  3. Kdy zasadit sasanky

    Podle druhu nebo podle preferencí. Sasanky kvetoucí na jaře sadíme na podzim. A sasanky kvetoucí na podzim sadíme na jaře. Většinou se sasanky s oddenky sadí na jaře a sasanky s hlízami na podzim. Japonské sasanky sadíme podle toho, kdy chceme, aby kvetly.

    Sasanka je trvalka, takže sadíme jen jednou a pak jen necháváme přezimovat. Těšit se ze sasanek budeme po mnoho let, pokud zachováme podmínky pro jejich růst a také pro přezimování, musíme je chránit proti vymrznutí.

  4. Jak zalévat sasanky

    Sasanky mají rády vlhko, ale nikoliv přemokření. Takže musíme zalévání doladit tak, aby byl substrát stále vlhký, ovšem nikoliv mokrý. To se podaří na přirozené vlhkém místě, kde se stéká voda z dešťových srážek.

    Pokud máme sasanky na sluníčku na skalce, je potřeba myslet na pravidelnou, ale mírnou zálivku, abychom půdu drželi stále vlhkou, přestože je na skalce mezi kameny, kde zemina velmi rychle vysychá.

  5. Jak hnojit sasanky

    Sasanky jsou na výživu poměrně náročné, je dobré je sadit do přirozeně výživné, humózní půdy. Pokud ji nemáme, třeba na skalce, musíme pravidelněji hnojit. Na jaře zapravením kompostu do půdy okopáním okolo sasanek, před květem hnojivem podporujícím kvetení (platí pro letní a podzimní kvetení).

  6. Jak se starat o sasanky

    Sasanky vyžadují péči v oblasti zálivky, protože jejich půda nesmí vyschnout, ale nesmí být ani dlouhodobě přemokřená. Stín pod stromy většinou zajistí vlhkosti dostatek, ale například skalka rozhodně ne.

    Během vegetace mají sasanky rády dostatek výživy. No a na zimu je musíme chránit před vymrznutím. Nejlépe překrytím chvojím, uleželým kompostem nebo třeba vrstvou listí, přes kterou můžeme dát síťovinu, aby vítr listí hned neodnesl.

  7. Jaké jsou choroby a škůdci sasanek

    Sasanky jsou vůči běžným škůdcům a chorobám, na které jsme zvyklí u okrasných kytek, poměrně odolné a málokdy jimi trpí. Na sasance však celkem často parazituje celkem velká houba hlízenka sasanková. Typická je v hájích a lesích, na zahradách se s ní až tak často nesetkáváme – pokud ano, tak hlavně na opravdu stinnějších a vlhčích místech. Můžeme odstraňovat ručně, ale houby se nikdy zcela nezbavíme. Lze vyzkoušet fungicid.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás