Jak využít zelené fazolky
-
Jak upravit zelené fazolky?
Fazolky jsou nejlepší čerstvé. Pokud je skladujeme delší dobu, třeba i v lednici, začnou vysychat a měknout. Jejich příprava je přitom velice jednoduchá. Stačí je umýt, odkrojit stopku a každou překrojit na poloviny nebo na třetiny. Podle velikosti lusku.
Poté je vhodíme do osolené vřící vody a přibližně 4 minuty povaříme. Po vyjmutí je rychle ochladíme (nejlépe ponořením do studené vody), aby zůstaly krásně zelené. Vývar si uschováme, ještě se nám bude hodit.
A teď už s nimi můžeme v kuchyni začít kouzlit.Vaření zelených fazolek je podstatně jednodušší než u klasických fazolí a také mají lepší stravitelnost. Pokud se fazolím vyhýbáte právě kvůli nadýmání, pak vám poradíme jak tento problém zmírnit. Stačí si přečíst náš článek Jak uvařit fazole.
Rovněž fazole adzuki jsou známé svou lepší stravitelností. Pro zpestření je zkuste do svého jídelníčku zařadit. Pomůže vám s tím náš článek Jak uvařit adzuki.
-
Jak zamrazit fazolky?
Předvařené fazolky necháme okapat na cedníku, potom je vysypeme na čistou utěrku a odsajeme zbytek vody. Rozsypeme je na tác nebo velký talíř, vyložený mikrotenovou fólií a vložíme do mrazničky. Po zamrazení nasypeme fazolky do krabičky a vrátíme zpět. Takto zamrazené fazolky můžeme usypávat podle potřeby a nehrozí, že nám vznikne zmrzlá hrouda, se kterou si nebudeme vědět rady.
-
Jak uvařit fazolky na smetaně?
Nejznámější úprava zelených fazolek je na smetaně. Umíte je připravit tak, aby vám nevzniklo na talíři šedozelené nevábné cosi? Poradíme vám, jak je připravit, abyste si pochutnali. Napřed si nachystáme tyto suroviny:
- zelené fazolky
- hladká mouka
- máslo na jíšku
- vývar s fazolek nebo voda
- smetana
- sůl, cukr, ocet na dochucení
Základem jsou pouze několik minut předvařené fazolky, přesně podle postupu v boxíku 1, které vložíme na závěr do omáčky a pouze krátce povaříme. Tím si zajistíme jejich krásně zelenou barvu a křupavou chuť.
V hrnci rozpustíme máslo, zaprášíme hladkou moukou a za stálého míchání osmažíme světle růžovou jíšku. Zalijeme vývarem s fazolek a dobře promícháme. Přidáme smetanu, fazolky, osolíme a krátce povaříme. Přitom dochutíme cukrem a trochou octa.
Fazolky na smetaně můžeme ještě vylepšit například najemno nasekaným koprem.
Výbornou přílohou jsou vařené brambory a vajíčko na hniličku.
Kolik minut je třeba na to, abychom správně uvařili vejce na hniličku, si můžete přečíst v článku Jak dlouho vařit vajíčka.
-
Jak připravit zelené fazolky s anglickou slaninou?
Kombinace zelených fazolek s anglickou slaninou je naprosto dokonalá. Ať už je jíme s bagetou jako rychlou večeři nebo jako přílohu k masu, tahle kombinace nikdy nezklame. A co k tomu bude potřeba?
- zelené fazolky
- anglická slanina
- cibule
- česnek
- sůl, pepř
- olivový olej
- tvrdý sýr (nejlépe parmezán)
Fazolky připravíme podle receptu z boxíku 1 a cibuli i slaninu nakrájíme na kostičky. V pánvi osmažíme na oleji cibulku a jakmile zesklovatí, přisypeme anglickou slaninu. Opékáme do křupava. Přidáme fazolky, prolisovaný česnek, promícháme a chvíli opékáme. Dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Na závěr zasypeme nastrouhaným sýrem.
-
Jak přichystat salát ze zelených fazolek?
Zeleninové saláty jsou oblíbené v horkých letních dnech, kdy nemáme chuť na teplé jídlo. Na salát z fazolek si nachystáme:
- zelené fazolky
- cibule
- rajčata
- vejce uvařená natvrdo
- slanina
- tofu (můžeme nahradit tvrdým sýrem podle vlastní chuti)
- balzamikový ocet, sůl, pepř, olivový olej
Uvařené a nakrájené fazolky dáme do mísy. Cibuli a tofu nakrájíme na kostičky a rajčata na kousky. Všechno přisypeme k fazolkám. Nakrájenou slaninu osmažíme do křupava a přimícháme k zelenině.
Z octa, oleje, soli a pepře umícháme zálivku. Nalijeme na salát a důkladně promícháme. Jednotlivé porce ozdobíme vejcem natvrdo nakrájeným na plátky.
Zatím žádné komentáře