Proč je Rudé moře Rudé
-
Patří k sobě Rudémoře a Egypt
Pokud někdo z našich čtenářů u Rudého moře byl, pak zejména z egyptské strany, kde je nejvíce letovisek. Pokud jste byli na dovolené v Hurghadě, Šarm aš-Šajchu, Nuweibě, Tabě El Gouně, Marsa Alam, Dahabu nebo u městečka Safaga, tak pak jste byli u Rudého moře a ne u moře Středozemního, jak si i po návratu spousta českých turistů myslí.
-
Patří k sobě Rudé moře a Jordánsko či Izrael
Pro pořádek: přibývá možností, jak lze Rudé moře poznávat i individuálně z některých míst ležících v jiných státech.
Přímé lety z Prahy Čechům výrazně ulehčili užít si zimní dovolenou v Eilatu s jeho 360 slunečnými dny v roce. O dvacet kilometrů dále leží další město s letištěm a skvělými plážemi – jordánská Akaba.
-
Jsou v Rudém moři žraloci
Rudé moře je ideální nejen pro plážové turisty. Vzhledem k tomu, že jde o jedno z nejsevernějších korálových moří, láká z Evropy zejména milovníky potápění. Ale všechna pro mívají i svá proti. Tím proti je výskyt některých živočichů, se kterými bychom očekávali setkání spíše v Karibiku nebo Austrálii.
Panický strach lidé mívají zejména ze žraloků. Objevuje se tu například až pětimetrový žralok tygří nebo menší žralok útesový. Ti mohou být potenciálně turistům a potápěčům nebezpeční.
Statisticky dochází k jednomu útoku ročně, ale černým písmem se do statistik zapsal rok 2010, kdy žraloci zaútočili desetkrát během jedné sezóny. Příčina se nakonec našla v muslimském svátku Í dal-adhá, během něhož bylo do moře naházeno tak obrovské množství zbytků zvířat, že se žraloci doslova zbláznili. -
Jaká je teplota v Rudém moři
Příčinou atraktivity Rudého moře je jeho teplota. Ta sice během roku kolísá, ale prakticky nikdy neklesá pod dvacet stupňů Celsia. Většinou se pohybuje mezi 22 a 29 stupni Celsia. To je hlavním důvodem označení „nejsevernější korálové moře“ a také druhově pestrého společenstva korálů, ryb, paryb a dalších organismů.
-
Jaké jsou v Rudém moři a ryby
Ještě však k těm nebezpečím. V Rudém moři žijí i zástupci zajímavých ryb. Krásných, ale jedovatých. Ti nejzajímavější patří k ropušnicovitým – jde o různé odrance, perutýny a ropušnice.
Po svém těle mají k ochraně většinou dvanáct trnů napuštěných jedem. V písku na ně prakticky nenarazíte, pozor by si měli dát zejména potápěči zkoumající útesy. Autorovi se však stalo, že objevil živého zástupce vyvrženého na pláž.
-
Proč se Rudé moře jmenuje Rudé?
Ale k otázce z úvodu. Rudé moře se skutečně v některých obdobích roku může jevit jako rudé nebo spíše hnědé. Může za to vláknitá sinice (podle současné klasifikace spíše bakterie) s latinským názvem Trichodesmium. Žije zejména v tropických vodách kolem Austrálie nebo právě v Rudém moři. Nedávno však vystrašila i návštěvníky Kanárských ostrovů.
Při přemnožení způsobí zabarvení obrovské plochy moří.Zajímavostí je, že zřejmě prvním, kdo tyto organismy popsal, byl slavný mořeplavec James Cook, který si jich všiml při pobřeží Austrálie.
Přestože se nám jako turistům nemusí líbit, mají velký význam pro fungování oceánských ekosystémů, protože dokáží fixovat vzdušný dusík (údajně až polovinu toho, co mořské organismy potřebují). Plní stejnou funkci jako nitrifikační bakterie v půdě anebo hlízkové bakterie spolupracující s bobovitými rostlinami.
-
O čem je film Operace Rudé moře
Jen taková perlička na závěr. V Rudém moři se odehrává zápletka čínského filmu, který je označován za čínskou verzi amerického hitu Černý jestřáb sestřelen. Do češtiny se jeho název překládá Operace Rudé moře.
Zápletkou je únos čínských občanů somálskými piráty. Do záchranné operace je nasazena speciální výsadková čínská jednotka.
Zatím žádné komentáře