Jak chovat žábu
-
Co byste měli o žábách vědět, než se pro ně rozhodnete
Žába je živočich, kterému se povedlo rozmnožit se téměř po celé planetě. Setkat se můžete téměř s pěti tisíci druhy. Žába je obojživelník, který se však od ostatních obojživelníků výrazně liší a to svými stádii vývoje.
Jistě si pamatujete na obrázky z biologie, kdy pulcům narůstaly nohy a vzápětí ztráceli ocas. Všechny žáby jsou také dobrými plavci. Zatím co některé druhy najdete spíše na zemi, za jinými musíte do vody nebo je hledat v korunách stromů.
Žáby jsou zajímavé především díky možnosti setkat se s jiným živočišným druhem, než na jaký jsme běžně zvyklí. Především je nutné o ně pravidelně pečovat a podávat jim potravu každý den. Nejsou to však jen žáby, které vyžadují péči.
Potřeba je také starat se o hmyz, který by si měl chovatel spolu s nimi doma sám množit. Před tím, než si tohoto obojživelníka pořídíte, zvažte, zda je pro vás tohle vše reálné. Občas se může stát, že vám hmyz uteče, proto pokud se ho štítíte a netoužíte ho hledat ve dvě v noci s baterkou pod postelí, zvažte raději jiné zvíře než žábu.
Dalším důležitým aspektem je to, že se žáby mohou dožít v zajetí až věku deseti let. Není to tedy náročný druh jen na péči, ale také čas, který mu budete věnovat.
-
Jak vybrat žábu pro začátečníka
Pro začínající chovatele jsou do začátku vhodné takzvané „šípové žáby“, jejichž jed používali domorodci k otravě hrotů svých šípů. Jistě si pamatujete tu scénu z Apocalypta od Mela Gibsona, kde hlavní hrdina chytil pralesničku za nohu a otřel o její kůži hrot svého šípu.
Tito malí obojživelníci totiž při extrémním stresu vylučují jedovatý enzym. Ten však vyrábí pouze ve své domovině, kde se živí speciálním druhem mravenců. Pokud tedy nedostanou potravu potřebnou k výrobě zmíněného enzymu, budou zcela neškodné!
Oficiálnější název pro tyto barevné krásky zní pralesničky. Nedosahují příliš velkých rozměrů. Jejich vzrůst je něco kolem jednoho až šesti centimetrů. U chovatelů jsou velice oblíbené pro své krásné pestré zbarvení. Tyto malé žabičky pocházejí z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky.
-
Jak zařídit terárium pro pralesničky
Rozměr terária se stejně jako třeba u hadů odvíjí od počtu chovaných žab a jejich velikosti. Stejně jako u ostatních zvířat však nezapomínejte, že ve svém přirozeném prostředí žádné zábrany v pohybu nemají a tak pokud máte možnost, dopřejte jim pokud možno co největší prostor k životu, aby se cítili co nejméně v zajetí.
Abych uvedla nějaký rozměr a měli jste představu, pro pár větších žab vám postačí terárium o velikosti všech rozměrů kolem šedesáti centimetrů. O konkrétních rozměrech se však poraďte s chovatelem, od kterého pralesničky pořizujete.
Tohle je další důležitá věc – stejně jako kterákoli jiná zvířata, i pralesničky kupujte od soukromých chovatelů, kde máte jistotu, že jsou to zvířata odchovaná v domácích podmínkách s patřičnou péčí.
Terárium je ve své podstatě akvárium bez vody. Porot pokud máte své terárium poškozené, můžete se podívat na článek Jak opravit akvárium.
V teráriu je důležitou částí kvalitní větrání a osvětlení UV světlem. Na dno terária nasypte několikrát pečlivě propraný štěrk určený do akvárií a na něj nasypte vrstvu rašeliny.
Rašelinový substrát napomůže k udržení vlhkosti v teráriu. Vlhkost vzduchu je pro pralesničky jedním z nejdůležitějších faktorů. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem osmdesáti procent. Pokud chcete substrát zpestřit, přimíchat do něj můžete také kousky kokosové kůry.
Aby se žabkám v novém domově líbilo, nezapomeňte na broméliové rostliny, které do substrátu vysaďte. Vše doplňte šikovně rozmístěnými větvemi a prostory, v nichž se bude moci žabka ukrýt. Vhodné jsou například skořápky kokosových ořechů.
Nezapomínejte ani na misku s vodou, kterou je potřeba pravidelně měnit a udržovat čistou. Voda bude sloužit také k případnému nakladení vajíček. Ze stejného důvodu je důležité udržovat vodu v růžicích, které tvoří brómélie.
Pokud uvažujete o pořízení dalších terarijních zvířat, pomoci s výběrem vám může náš článek Jak chovat hada nebo Jak chovat gekona.
-
Jak krmit pralesničku
Pralesničky se stejně jako kterékoli jiné žáby živí především drobným hmyzem. Pokud jsou chovány v zajetí, chutnat jim budou například octomilky. Nezapomeňte, že je žabku potřeba krmit od prvního dne, kdy si ji donesete domů.
To znamená, že je potřeba mít octomilky s předstihem. Mušky pak vypusťte do terária, žabky se už nakrmí samy. Anebo kupte první dávku rovnou při nákupu žabky, jestli je to možné. Každopádně, právě na žabku musíte být předem skvěle připraveni.
Zatím žádné komentáře