Jak využít cihlu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít cihlu

    Jak postavit suchou zídku?

    Suchá zídka může od sebe oddělovat jednotlivé části zahrady, může být součástí vyvýšených záhonů nebo nám může pomoci opticky oddělit letní posezení. Je potřeba vybrat cihly, které „zvoní“ při poklepu, takové cihly jsou totiž dobře vypálené a odolají účinku povětrnostních vlivů.

    Zídka by měla mít stabilní základy a při stavbě je třeba dbát na to, aby cihly dobře vázaly. To znamená poskládat je tak, aby styčné spáry nebyly nad sebou. Zídka nemusí být vysoká, stačí 50 – 80 cm.

    Můžeme ji v některých místech udělat vyšší a někde nižší, bude vypadat zajímavě. Rovněž půdorys nemusí být lineární, ale různě zvlněný. Vytvoříme tím zákoutí s příjemnou atmosférou.

    Jestliže spáry při výstavbě prosypete zeminou, můžeme je osázet vhodnými skalničkami. Dobře vypadají například netřesky nebo tařice. Mají rády sluníčko, nepotřebují žádnou údržbu a vytvoří vám během krátké doby polštářové koberce.

  2. Jak vytvořit vyvýšený záhon?

    Suchou zídku ze starých cihel můžeme využít i pro vytvoření vyvýšeného záhonu například pro bylinky, luční kytky, které se rozmnožují samovýsevem nebo pro kvetoucí trvalky.

    Krásně vypadají záhonky vytvořené z cihel poskládaných do spirály. Práce na takovém záhonu bude mít spoustu výhod. Nemusíme se při ní ohýbat a díky vyvýšení bude mít dostatek slunečních paprsků.

    Na zídku můžeme poskládat i různě velké keramické květináče osázené kytkami, které máme rádi. Získáme nejen praktický záhon pro pěstování, ale i velice dekorativní prvek do zahrady.

  3. Jak udělat lavičku ze starých cihel?

    Staré cihly jednoduše naskládáme na sebe tak, abychom dostaly dva sloupky stejné výšky a nejlépe čtvercového půdorysu. Měli bychom je stavět na pevném pokladu nebo vytvořit stabilní základ a samozřejmě dbát o převazbu spár.

    Cihly můžeme poskládat nasucho, taková lavička má potom tu výhodu, že ji můžeme kdykoliv rozebrat a přesunout do jiného koutu zahrady. Nebo, pokud chceme poněkud stabilnější konstrukci, použijeme ke spojení cihel zdící maltu. A na závěr už jen stačí položit na oba cihelné sloupky například kvalitní dřevěnou fošnu.

  4. Jak postavit pítko pro ptáčky ze starých cihel?

    Postupujeme stejně jako při stavbě lavičky, pouze s tím rozdílem, že nám stačí postavit jen jeden cihelný sloupek, který překryjeme velkou dlaždicí nebo dřevěným prknem. Získáme tak dost prostoru pro umístění vhodné nádoby na krmení a ptáčci k němu budou mít pohodlný přístup.

  5. Jak udělat chodníček ze starých cihel?

    Aby nám chodníček dlouho vydržel, je potřeba se postarat o jeho kvalitní odvodnění. Dosáhneme toho tím, že nejprve uděláme ze štěrku propustné podloží. A to tak, že v místech, kudy povede chodníček, vykopeme rýhu do hloubky přibližně 20 cm, kterou vyložíme netkanou geotextilií, aby se nám štěrk z podkladní vrstvy chodníčku nezatlačoval do okolní hlíny.

    Pak už stačí jen vytvořit štěrkovou vrstvu do které poskládáme cihly. Můžeme vytvořit různé vzory tak, že chodníček bude zároveň vytvářet krásnou dekoraci naší zahrady. Velice dobře vypadá parketový vzor.

    Mezi cihly můžeme zakomponovat i jiné zbytky stavebního materiálu. Například staré dlaždice různých velikostí nebo velké ploché kameny. Záleží jen na fantazii.

    Možná přemýšlíte i nad dalšími dekoracemi do vaší zahrady. Velice oblíbené, užitečné a krásně vypadající jsou hmyzí hotely. Jak si jej vyrobit vám poradíme v našem článku Jak vyrobit hmyzí hotel.

    Pokud se zahradničením teprve začínáte, určitě se vám budou hodit články Jak připravit zahradu na jaroJak připravit zahradu na zimu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás