Jak chovat leguána
-
Jak chovat leguána – obecně
Leguány řadí přírodovědci do podřádu ještěrů. Jejich ocas je zpravidla delší než samotné tělo a jsou schopni ho využít jako zbraň. Mezi výrazné poznávací znaky patří lalok a zahnuté trny, tvořící hřeben.
Výrazné jsou také jejich dlouhé zahnuté drápy, které jim pomáhají udržet se na větvích. Výborně šplhá například leguán zelený, který dokáže skočit z jedné větve na druhou. V deštném pralese je schopen vylézt až do výšky třiceti metrů.
Leguán patří mezi zvědavá a velice inteligentní zvířata. Zajímá ho vše nové. Leguána nemusíte mít jen v teráriu, ale můžete ho také pouštět po bytě nebo po domě, kde bude mít neustále nové podněty.
Leguán je velice přítulný a lze ho snadno ochočit. Jako malý je velice roztomilý, ale jakmile vyroste, je potřeba dávat pozor na jeho ostré drápy a ocas, kterým šlehá v případě rozčilení.
V přirozeném prostředí Jižní a Střední Ameriky ho najdete mezi stromy a keři poblíž vody. Patří mezi výborné plavce. Pokud se cítí být v ohrožení, skočí z větve přímo do vody.
Dříve byla tato zvířata lovena pro maso.
-
Jak chovat leguána – potrava
Pro leguány je důležitý rozmanitý jídelníček a dostatečný příjem fosforu a vápníku. Řadí se mezi býložravce, ale hlavně mláďatům můžete dát třeba i cvrčka. Chutnat mu budou listy ovocných stromů a k nim si dá i kousek ovoce nebo květy. Dejte pozor, aby stromy nebyly chemicky ošetřeny.
Přes léto mu můžete nabídnout zelené listy. Nesbírejte je u silnice ani v místech, kde se používá postřik proti plevelu. Pozor dejte také na parky, kde jsou venčeni pejsci. Nabídnout mu můžete jetel (ne příliš mladý), jahodník, pampelišky a vojtěšku.
Přes zimu mu bude chutnat seno a sušené květy a listy. Jídelníček mu můžete zpestřit čínským zelím a strouhanou kořenovou zeleninou. Přilepšit mu můžete granulemi pro býložravé živočichy.
Leguán se neobejde bez vody. Dopřejte mu dostatečně velkou nádrž s čerstvou vodou, v níž se bude moci koupat. Pokud chcete leguánovi napustit vanu, dbejte na správnou teplotu vody.
Jestli ho budete koupat ráno, když není dostatečně nahřátý, teplota vody by měla být kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů. Naproti tomu pokud se bude celý den vyhřívat, voda by měla mít teplotu kolem pětatřiceti až čtyřiceti stupňů.
Terárium je potřeba každý den rosit.
-
Jak chovat leguána – terárium
Leguána můžete mít výhradně v teráriu nebo ho pouštět proběhnout po domě a pod dozorem také po zahradě. Jestliže bude terárium dostatečně útulné a leguánovi se v něm bude líbit, sám se do něj bude vracet.
Terárium roste spolu s leguánem. Nejrůznější druhy budou mít různé nároky na velikost terária. Podívejme se jak velký domov potřebuje nejčastěji chovaný leguán zelený.
- mládě staré 12 až 18 měsíců – terárium o velikosti 80 cm
- tříletý leguán – terárium o velikosti 1 m
- pohlavně dospělý leguán – terárium o velikosti 2 m
U každého terária je důležité větrání. Větrací mřížky umístěte v horní i spodní části terária. Nikdy by neměly být přímo naproti sobě, aby jimi netáhlo.
Leguán potřebuje dostatek světla a tepla. Obojí byste jim měli dodávat prostřednictvím lokálních žárovek, u nichž bude teplota vzduchu až čtyřicet stupňů. Nechte je zapnuté kolem osmi až deseti hodin denně. Během dne by se teplota v teráriu měla pohybovat kolem třiceti stupňů a během noci kolem dvaceti až pětadvaceti.
Nahradit byste měli také sluneční svit. K tomu se hodí UVB zářivka.
Terárium je ve své podstatě akvárium bez vody. Pokud ho budete mít poškozené, pomoci vám může náš článek Jak opravit akvárium.
-
Jak chovat leguána – vybavení terária
Leguán není na podestýlku nijak náročný. Smíchat můžete písek s hlínou, která není chemicky upravena nebo použít rašelinu či lignocel. Líbit se mu bude i podestýlka z písku.
Jídlo dávejte na místo, kde nepřijde do kontaktu s podestýlkou, aby ji leguán omylem nepozřel. Mohlo by to vést k trávicím potížím.
Pravidelně odstraňujte výkaly a kontrolujte, jestli někde nevzniká plíseň. V takovém případě je potřeba podestýlku vyměnit a lépe větrat.
Další variantou je vyložit terárium linoleem. Dáte-li hlínu nebo jinou podestýlku jen na jedno místo, leguán si sám navykne kálet pouze tam. Linoleum se snadněji čistí a riziko vzniku plísní je menší.
Jak už jsme si řekli, leguáni rádi a dobře šplhají. Chybět by neměly větve, jejichž kůra bude dostatečně hrubá na to, aby se na ní leguán udržel. Větve můžete obtočit konopným provazem.
Větve dobře připevněte. Zároveň by se neměly v teráriu křížit, aby si za ně leguán omylem nezahákl nohu a nezranil se. Použít můžete větve ovocných stromů. Leguán na nich bude odpočívat a brousit si o ně drápy. Použít můžete také kmeny stromů a nejrůznější kořeny.
Živé rostliny vám pomohou udržet v teráriu vhodné klima a vlhkost, která by se měla pohybovat kolem osmdesáti procent. Stejně jako jiným zvířatům, i leguánovi dopřejte možnost úkrytu. Vysadit můžete banánovník nebo různé druhy palem. Vyvarujte se plastovým rostlinám – zvíře by je mohlo okusovat.
Přemýšlíte-li o dalším zvířátku, které lze chovat v teráriu, podívat se můžete na náš článek Jak chovat žábu. Nebo raději hada?
Zatím žádné komentáře