Jak vyrobit hodiny
-
Kde sehnat hodinový strojek
Hodinové strojky se běžně dají koupit v hodinářství. Jestliže u vás takový obchod nemáte, na internetu najdete určitě nepřeberné množství e-shopů, kde si můžete vybrat strojek podle vašich představ s doručením až domů.
Než se pustíte do shánění hodinového strojku, je dobré vědět, z čeho budete hodiny vyrábět. Od tloušťky ciferníku se totiž odvíjí délka hřídele, na které jsou umístěny hodinové ručičky. Běžně se pohybuje v rozmezí od 1 do 19 mm a může být u každého strojku jiná. Strojky mají většinou i očko pro zavěšení na zeď.
Různé strojky mají různé ručičky a některé jsou dokonce i bez ručiček, u těchto strojků máte možnost vybrat si je zvlášť.
Teď už se můžete směle pustit do výroby hodin. Nápaditosti se meze nekladou. Poradíme vám několik typů, z čeho všeho se dají originální hodiny vyrobit.
-
Jak vyrobit hodiny ze staré gramofonové desky
Stará gramofonová nefunkční deska je na výrobu hodin jako dělaná. Navíc má uprostřed otvor, takže ji nemusíte nijak upravovat a stačí jen vyznačit číslice. Můžeme je nakreslit například akrylovou barvu nebo vystříhat ze samolepicí tapety.
Nejprve si rozdělíme obvod desky na dvanáct dílků a označíme si, kam čísla umístíme. Nalepíme nebo namalujeme jednotlivá čísla na vyznačená místa. Pak už stačí jen přidělat hodinový strojek.
-
Z čeho vyrobit hodiny pro milovníky výtvarného umění
Opravdu originální hodiny vyrobíme z něčeho, co k danému tématu patří. Jednou z možností je koupit v obchodech s výtvarnými potřebami dřevěnou malířskou paletu. Prodává se v různých velikostech a tvarech.
Začneme tím, že si vyznačíme, kde chceme mít střed a v tomto místě vyvrtáme otvor. Na paletu nakreslíme nebo jinak vyznačíme jednotlivé číslice, můžeme udělat třeba barevné puntíky, to se k paletě hodí. A přiděláme hodinový strojek.
Pro výrobu hodin můžeme použít třeba tvrdý karton, překližku nebo jinou rovnou desku. Pro znázornění číslic se hodí různé drobné předměty, v našem případě třeba zbytky pastelek, které už jsou příliš malé na kreslení, ale jsou krásně barevné a na dekoraci jako dělané.
-
Z čeho vyrobit hodiny pro milovníky vaření
Při výrobě hodin pro příznivce kulinářského umění se opravdu můžeme vyřádit, protože vhodných předmětů z kuchyňského prostředí najdeme opravdu spoustu.
Jedinou podmínkou zůstává fakt, že do nich musíme být schopni vyvrtat otvor. Ale s tím nám určitě rád pomůže nějaký zdatný kutil, pro kterého to bude hračka. A z čeho je tedy vyrobit? Co takhle stará pánev, kuchyňské prkénko, pěkný talíř nebo plochý tác, podložky pod talíře, které se vyrábí z různých přírodních materiálů. Pro vyznačení číslic nám můžou posloužit třeba malé kávové lžičky.
-
Jak vyrobit hodiny přímo na zdi
Jestliže nemáme vhodný předmět pro výrobu ciferníku nebo bychom chtěli výraznější interiérový prvek, můžeme vyrobit hodiny přímo na zdi.
Pořídíme si hodinový strojek, který sám o sobě vypadá dekorativně a pověsíme jej na zeď. Pro vyznačení číslic využijeme jakékoliv předměty, které se nám líbí a už je doma nepotřebujeme. Můžou to být jednoduše dřevěné špalíčky, velká barevná čísla namalovaná přímo na zeď nebo vyřezaná z jiného materiálu a přilepená.
Kuchyňské vidličky, kolíčky na prádlo, velké knoflíky, oblázky, hrací kostky, staré klíče, mušle nebo třeba šnečí ulity. Využít můžeme opravdu cokoliv. Výsledkem je báječný pocit z vlastního díla a zároveň vrátíme do života věci, které by nejspíš skončily v kontejneru.
Hodiny jsou hotovy a vy jste zjistili, že vás domácí tvoření začalo bavit? Chtěli byste si vyrobit ještě něco a chybí vám nápad? Podívejte se pro inspiraci na naše články Jak využít šnečí ulity, Jak využít dřevěné palety nebo Jak využít háčkované dečky.
Dobrý den. Našel by se tu někdo, kdo by vyrobil hodiny z bubnu nebo činelu s ručičkama z paliček? Je to vůbec reálné něco takového sehnat? PS:dárek pro bubeníka 😘
OdpovědětDobrý den, dobré nápady. Jeden jsem vyzkoušel (hodiny z gramofonová desky), ale nebyl jsem si jistý, jaké použít komponenty. Nakonec mi s výběrem poradili nastennehodiny.net a vše sedí jak má. Moc děkuji za super článek. ;-)
Odpovědět