Jak využít granátové jablko
-
Co je granátové jablko
Granátové jablko je plodem granátovníku obecného neboli marhaníku granátového, až osm metrů vysokého stromu, jehož původním domovem je oblast Blízkého východu.
Svým vzhledem granátové jablko připomíná kombinaci klasického jablka a menší dýně, specifické je však zejména svým středem. Ten tvoří skupina až 600 samostatných, sytě červených semen, která jsou uložena v několika oddělených pouzdrech. Dostanete se k nim jednoduše rozříznutím jablka napůl a následným vydlabáním semen lžičkou přes obvodovou, bílou dužinu plodu.
Semena vynikají svou barvou, ale také výraznou chutí, která vás již při prvním ochutnání doslova nakopne energií a vitamíny. Ne nadarmo bývalo granátové jablko atributem antických božstev a symbolem plodnosti, zdraví, mládí a krásy. Ve svém znaku jej dodnes má i špitální řád milosrdných bratří, který je znám svou zdravotní činností a péčí o nemocné.
Granátové jablko zakoupíte v běžně dostupných, potravinových obchodech a to zejména v období od září do listopadu, kdy probíhá primární sklizeň plodů. Jeho pořízení není právě nejlevnější záležitostí – cena granátového jablka se pohybuje kolem 30,- Kč za kus, v případě bio kvality může jít i o trojnásobek této ceny.
Investice se vám však vyplatí, svou vysokou cenu totiž granátové jablko vyvažuje řadou pozitivních účinků na lidské zdraví.
-
Jaké jsou přínosy granátového jablka
Šťáva z granátového jablka je dokonalým vitamínovým koktejlem – najdete v ní bohatě zastoupený vitamín C, vitamín K podporující vývoj kostí i vitamín B5, který stimuluje látkovou výměnu.
Látky obsažené v granátovém jablku aktivně bojují s rakovinotvornými buňkami, což dokládají i nedávné vědecké výzkumy na poli léčby rakoviny. Jablko je významným zdrojem železa, polyfenolů a antioxidantů, posiluje imunitu organismu a dodává tělu pořádnou dávku energie.
Kromě toho granátové jablko také omlazuje a regeneruje, působí antibakteriálně, čistí játra a ledviny, pomáhá srdci a krevnímu tlaku a v neposlední řadě také snižuje cholesterol.
Stejně jako přínosy je však potřeba připomenout také možné nežádoucí účinky granátového jablka.
Kromě případných alergických reakcí se vzhledem k poměrně vysokému obsahu cukru granátové jablko nehodí pro diabetiky a také pro osoby s nízkým krevním tlakem. Jeho větší množství může dráždit trávicí trakt a vyvolávat potíže spojené s pálením žáhy.
-
Jak využít granátové jablko
Z granátového jablka se využívá především jeho šťáva, jejíž účinky jsou nejpodstatnější. Vyrábí se z ní například granátový sirup, který si získal celosvětovou oblíbenost pod názvem grenadina. Hodí se báječně na přípravu limonád i jako přísada do alkoholických i nealkoholických koktejlů.
Výborným pomocníkem je také olej z granátového jablka, který se lisuje ze semen a díky vysokému obsahu mastných kyselin má výrazně pozitivní, omlazující účinky na lidský organismus. Můžete jej jíst jen tak po lžičkách, nebo jej přidejte jako zálivku do osvěžujících letních salátů.
Jako přísadu do studených i teplých salátů můžete použít také čerstvá semena granátového jablka, stačí je jen přimíchat do salátové směsi zcela dle vaší chuti. Jednoduchým posypáním červená semena granátovníku ozdobí a chuťově doplní i sladké dezerty, například chlazený cheesecake přelitý omáčkou z malin.
-
Jak připravit ovocnou limonádu s granátovým jablkem
Mezi nejoblíbenější recepty z granátového jablka patří recepty nápojové. Velice jednoduchá, avšak o to více efektivní a chutná je například ovocná limonáda s granátovým jablkem.
Její základ tvoří šťáva z granátového jablka, kterou získáte buď strojovým odšťavněním jedlé dužiny plodu (tzn. červených semen a bílé, obalové dužiny), nebo namixováním granátové dužiny dohladka a jejím následným přefiltrováním.
Dalšími ingrediencemi pro přípravu ovocné limonády s granátovým jablkem jsou:
- 800 ml perlivé vody
- 100 g směsi lesního ovoce
- šťáva z 1 ks granátového jablka
- 20 g semen granátového jablka
- 1 lžíce medu
- trocha limetkové šťávy
- hrst lístků máty
Postup výroby ovocné limonády s granátovým jablkem:
Ve 100 ml vody rozmixujte směs lesního ovoce a vzniklou tekutinu sceďte do džbánu. Přilijte zbývající perlivou vodu, šťávu z granátového jablka a přidejte také med, limetkovou šťávu a mátu s celými kusy červených semen granátového jablka. Vše dobře promíchejte a máte hotovo. Podávejte dobře vychlazené.
Zajímají vás i jiné letní limonády ze zázračných plodů a bylin? Zkuste třeba levandulovou nebo s aloe vera.
Zatím žádné komentáře