Jak chovat axolotla

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat axolotla | Dreamstime.com

    Víte, odkud axolotl pochází

    Celé jméno je Axolotl mexický a jak název napovídá, pochází z Mexika, kde ho můžeme najít v jezerech Lago de Xochimilco, Lago de Chalco a v souvisejících kanálech. Název pochází z aztéčtiny, což je nářečí, které je rozšířené v horských oblastech Mexika.

    V doslovném překladu znamená jeho jméno „vodní Xolotl“, přičemž Xolotl je jméno aztéckého boha, který byl zobrazován s hlavou psa a obrácenýma nohama. Jeho jméno se používá pro podivnosti a byl prý ochráncem tělesně postižených. Podle Aztéckých legend právě první Axolotl na zemi byl ve skutečnosti bůh, který uprchl a ukryl se v jeho těle.

    Česky se mu říká vodní dráček a mezi chovateli je velmi oblíbený. Patří mezi obojživelníky a typické jsou pro něj velké žábry, které vypadají jako keříčky, malá očka na velké ploché hlavě a obrovský úsměv.

    Na zádech má až do konce ocásku kožní lem. Na předních končetinách má čtyři prsty a na zadních pět. Dosahuje délky 25 až 30 cm a váhy přibližně 300 g. V příznivých podmínkách, hlavně teplotních, se dožívá až 20 let.

    Ve volné přírodě je šedý nebo černý, ale v zajetí se chová většinou axolotl bílé barvy. V dnešní době už byly vyšlechtěné i jiné barevné varianty, například žlutý, strakatý, hnědý se skvrnami.

    Aztékové jej s oblibou lovili a jedli. Používali jej také v lidovém léčitelství. Ještě nedávno bylo možné koupit jeho maso na trzích, ale v dnešní době je zákonem chráněný.

    V posledních letech se dostal mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a je uvedený na „červeném seznamu“.Znečištění obou jezer, ve kterých se hojně vyskytoval, vedlo téměř k jeho vyhubení a v mexických restauracích ho dnes místo na talíři, můžete vidět v akváriu.

  2. Čím je axolotl výjimečný

    Jednou z jeho zvláštností je, že umí obnovovat končetiny, o které z nějakého důvodu přišel. Pokud chováme v akváriu větší množství těchto zvířátek, může se stát, že se vzájemně napadnou a pokud některý přijde při této rvačce o nožku nebo žaberní větvičky, bez problémů mu dorostou.

    Čím jsou jedinci starší, tím jsou klidnější a k napadání dochází méně často. Ale nejvíce se odlišuje svým vývojem. Jak si určitě všichni pamatujeme ze školy, obojživelníci se líhnou z vajíček, a dokud nedospějí, žijí jako pulci ve vodě.

    Postupně jim rostou nožičky, žábry se mění na plíce, zkracuje se ocásek a na konci této přeměny je dospělý jedinec, který vyleze z vody a žije na souši. U axolotla dojde v přírodě k přeměně v dospělého jedince pouze výjimečně.

    Dosáhne pohlavní zralosti už ve vývojovém stádiu pulce a v této podobě se také rozmnožuje. Je to způsobeno chybějícím genem, který má za následek nedostatek hormonu štítné žlázy.

    V zajetí můžeme dosáhnout jeho finální přeměny například tím, že začneme snižovat hladinu vody nebo mu budeme hormony štítné žlázy dodávat v potravě. Ale ne vždy se přeměna podaří a můžeme jej tím i ohrozit na životě.

    Výsledkem bude zvířátko velice podobné našemu mloku, které ztratí znaky pro něj charakteristické: žábra, lem na hřbetě a ocasu, svůj široký úsměv, ale bohužel i schopnost regenerace.

    Většinou se tato zvířátka nedožijí vysokého věku, protože brzy po přeměně v dospělého jedince umírají. Většina chovatelů si axolotla oblíbila právě pro jeho nezaměnitelnou podobu, o kterou po konečné přeměně přichází.

  3. Kde chovat axolotla

    Pokud se rozhodneme pro chov tohoto zajímavého zvířátka, pořídíme si hodně velké akvárium. Ideální je umístění ve stínu, bez přímého osvětlení a pokud možno v klidnější části domu nebo bytu protože axolotl je velice citlivý na stres a vadí mu hluk.

    Mělo by být spíš široké, než vysoké, protože zvířátka se pohybují po dně. Pro jednoho axolotla by mělo mít objem alespoň 50 litrů a hladina vody ideálně 30-40 cm vysoko.

    Naprosté minimum je 15 cm. Na dno nasypeme buď co nejjemnější písek nebo naopak různé větší hrubé kameny bez ostrých hran, které nemůže spolknout. A to z toho důvodu, že potravu doslova nasává do tlamy a větší kousky kamínků, které se mu dostanou do trávicího ústrojí, můžou způsobit ucpání, zanícení a smrt.

    Také mu nachystáme místečka, ve kterých se může ukrývat. Různé trubky nebo květináče. Je to poměrně plaché zvířátko a vyhledává stín a úkryty. Akvárium také můžeme osázet různými rostlinami, protože je to masožravec, nehrozí, že by je zkonzumoval. Měly by však mít pevné kořeny, aby vydržely jeho rejdění nebo plavat na hladině.

    Axolotl potřebuje ke svému zdárnému vývoji tvrdou vodu, která bude kvalitně filtrovaná, ale bez proudění. Škodí mu chlór ve vodě a je citlivý na jakékoliv, i zbytkové chemikálie. Těžko snáší i kouření v místnosti.

    Ideální teplota je do 20ºC. Vyšší teplota mu nesvědčí, začne být malátný a může být náchylný k nemocem. V letních vedrech si můžeme pomoci tím, že do akvária vhodíme kusy ledu, předem nachystané v mrazničce. Prudké výkyvy teplot však nejsou příliš žádoucí a axolotl je těžko snáší. Lepší je už předem umístit akvárium v chladné místnosti.

    Naopak při teplotách pod 10ºC se axolotlovi, jako ostatním obojživelníkům, zpomaluje metabolismus a začnou přijímat méně potravy, protože pomalu tráví.

    Přes léto mohou být i ve stínu ve venkovní nádrži, ale musíme ji chránit kočkami.

  4. Může axolotl sdílet akvárium s rybičkami

    Odpověď je jednoduchá, nemůže. Vzhledem k tomu, že je masožravec, menší rybky by zlikvidoval a ty větší by na něj útočily a mohly by mu ošklivě ublížit nebo ho zabít. Je opravdu jen málo druhů, se kterými by se snesl. I pouhá přítomnost velkých ryb mu může způsobit stres, který by vedl k jeho smrti.

  5. Čím krmit axolotla

    Jeho potrava je výhradně masitá, má rád různé červíky, žížaly, drobné rybky, larvy pakomárů nebo patentky a je to docela žravé zvířátko. Není pro něj vhodné maso z teplokrevných živočichů, protože obsahuje tuk, který axolotl není schopen strávit. Potravu polyká celou, protože má pouze zakrnělé zuby. Otevře doširoka tlamu a doslova ji do sebe vcucne.

    Potrava by se mu měla dávat pinzetou, aby měl chovatel přehled, kolik toho snědl a jistotu, že se neválí na dně nádrže. V opačném případě se začne rozkládat, zhorší se kvalita vody a axolotl může trpět kožními nemocemi nebo ztrácet keříčková žábra.

    Nejlepší je, mávat pinzetou s potravou před axolotem. Kousků, které spadnou na dno, si totiž už nevšimne. Pokud si později na nás dostatečně přivykne a získáme si jeho důvěru, je možné ho krmit i z ruky. Je potřeba při tom dbát důsledně na hygienu a ruce si před krmením pořádně umýt.

    Dospělé jedince stačí krmit 1-2x týdně. Při naší nepřítomnosti vydrží i několik dnů půstu.

  6. Jak odchovat axolotla?

    Pohlavní zralost nastává u samečků přibližně do 18. měsíce života. U samiček, které jsou o něco větší, o něco později, přibližně kolem druhého roku života. U světle zbarvených druhů axolotla ji poznáme podle černých konečků prstů na nožkách.

    Pro rozmnožení je potřeba v zimě snížit teplotu na 12ºC. Zvířátka se v této době dotýkají, točí se kolem sebe a samečci se natřásají. Následně začne sameček vypouštět spermatofor, což je jakési pouzdro, ve kterém jsou umístěny spermie. Samička jej nasaje a po vnitřním oplodnění začne klást vajíčka.

    Nejčastěji na vodní rostliny nebo na dno. Vajíčka jsou obalena v rosolovité hmotě a může jich být několik desítek až stovek. Výjimkou není ani tisíc, pokud je samička v dobré zdravotní kondici. Kladení může trvat až 2 dny.

    Přibližně po dvou až třech týdnech se začnou líhnout malé larvičky, které měří přibližně 12 mm. Hned od začátku potřebují často krmit, nejlépe 2x denně, protože jsou velice žravé a mohly by ubližovat sobě navzájem. Postupně jim začnou růst přední nožky, později zadní. Rychle rostou a ve věku jednoho roku už měří kolem 20-ti cm.

    Axolotl je tak žravý, že by se mohl vrhnout i na svá mláďata. Proto je vhodné odchovávat mladé zvlášť. Rodiče by je buď mohli sníst nebo vajíčka či čerstvě vylíhlá mláďata poškodit.

  7. Kde si můžete axolotla pořídit?

    Určitě na něj narazíme v některém z velkých zverimexů, ale je potřeba si uvědomit, že chovatelé si z každého vrhu nejlepší jedince sami nechají nebo prodají a teprve zbytek zvířátek dají do obchodu. Proto je lepší se rovnou podívat po chovateli, který zároveň s prodejem také může poskytnout důležité rady do začátků.

    Cena, za kterou lze axolotla pořídit, se pohybuje od 50,- do 250,-Kč. Čím větší a tím i starší zvířátko je, tím je také dražší. Většinou v obchodech narazíte na bílou formu axolotla, která je nejrozšířenější.

    Nemůžete se rozhodnout, které zvířátko si do akvária pořídit? Zkuste si přečíst naše články Jak chovat raka, Jak chovat leguána nebo Jak chovat žábu.


Z
Zuzana 22.02.2021 – 23:47

Dobrý den, já mám otázku ohledně axolotlů. Dočetla jsem se že jsou celí život larvy, a musí žít jen ve vodě. Také se ale prý mohou krmit tak zvanou štítnou žlázou, aby dospělý a stali se z nich obojživelníci tak by mě zajímalo jak to poznám že už jsou ty obojživelníci, pomůžete prosím?

Odpovědět

J
Jana 09.07.2021 – 13:15

@Zuzana: To je jednoduché, nepoznáte. Axolotlům v zajetí totiž chybí hormon, který jim umožňuje dospět.

Odpovědět

B
Barbora 26.07.2021 – 11:24

Dobrý den Jano chtěla jsem Axolota ale nevím jak má mít akvárko velkí a jak často mám krmit pomoz te mi prosím.

Odpovědět

B
Barbora 26.07.2021 – 11:36

Jano je možné že samička naklade vajíčka dvakrát ročně . A mláďata musím chovat v menší nádobě ale při stejných podmínek jako dospělého Axolota?

Odpovědět

K
Kamila 02.09.2021 – 16:41

Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám doma už jednoho dospělého axolota a teď jsem si přikoupila ještě mladého můžu je dát společně do akvarka,nebo mám počkat až to mladé vyroste?děkuji za odpověď s pozdravem kamila

Odpovědět

B
Bára 04.10.2021 – 16:27

Akvárium minimálně 50 litrů, dospělce je dobré krmit 1-2 krát denně.

Odpovědět

O
Olda 02.11.2021 – 18:48

Dobrý den, dočetl jsem se že axolotlové nepotřebují okysličenou vodu. Je tomu opravdu tak?

Odpovědět

P
PavlínaPro 06.11.2021 – 18:52

Prosím, jak postupovat, když axolotl naklade vajíčka a kdy a čím pak začít krmit? Vždy mi bohužel uhynou. Děkuji

Odpovědět

K
Karina 19.11.2021 – 23:01

záleží od toho jaký je starý, pokud má méne jako 20cm, a ten druhý je už dospelý, tak je k sebe nedáejte. Starší ho bude podkusovat, taky mu muže odhryznout končetinu... nejlepší bude, až když budou oba skoro stejné velikosti :)

Odpovědět

SZ
Super Zoo 04.12.2021 – 11:42

Dobrý den. Dospělý axolotlové dokážou žít maxímálně 1 hodinku na suchu takže mu tam dejte nějak ostrůvek v jeho velikosti aby jsi na to mohl lézt, ale mlád'ata axolotlů nikdy nedávejte na souš víc jak 2 minuty. Děkuji

Odpovědět

SZ
Super Zoo 04.12.2021 – 11:44

Dobrý den. Jestli je jedinec mládě a ten druhý dospělec, nesmíte je dát k sobě alespon je to velmi riskantní, dospělec by ho totiž mohl spolknout, Děkuji.

Odpovědět

SZ
Super Zoo 04.12.2021 – 11:46

Dobrý den! Dospělce stačí krmit 1x až 2x týdně , ale mlád'átka krmte 4x až 5x týdně, Děkuji.

Odpovědět

M
Maky 10.12.2021 – 07:05

Dobrý den, chceme si se spolubydlící pořídit na intr dva axolotly, ale za boha je nikde nemůžeme najít, všude na netu píšou, že je nejlepší pořídit je přímo od chovatele, ale za hodinu hledání na internetu jsem nenašly jediný kontakt na nějakého chovatele, takže pokud někdo nějakého znáte, poslali byste nám prosím kontakt, nebo alespoň odkaz na nějaký zverimex v okolí Brna, nebo Jihlavy, který je nabízí? Jo a jediné axolotly jsme našly na bazaru ale tomu moc nevěřím a mají tam jen mláďata, tak se bojíme, jestli by přežily, kdybychom je nakrmily v pátek v poledne než odjedeme domů, a pak až v neděli večer. Mockrát děkuju všem, kdo nám pomohou.

Odpovědět

J
Jozo 25.01.2022 – 22:14

Chcel by som sa spýtať ako dlho môže mať zapálené svetlo. V jednom článku písali že skôr zhasnute.... ďakujem

Odpovědět

I
Irena 04.02.2022 – 10:29

Dobrý den, máme 2 axiky, ještě malé. Myslím, ze je krmime dost, i 2x denně. Jeden je trosku menší a ten větší mu ukousl přední nohy. Co s tím? Doroste mu to? Prosím pekne o radu, jak postupovat. Děkuji moc

Odpovědět

J
Jakub 15.02.2022 – 19:54

Dobrý den, chtěl jsem se na něco zeptat, chovám dva axolotly pohromadě již, přibližně dva měsíce, jenže jeden mi teď začal plavat na hladině a je furt okousaný. Zatím co druhý se na něj snaží útočit, nevím vůbec co s tím.

Odpovědět

I
Ilona 13.03.2022 – 15:40

Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu dát k velkému axolotlovy menší axolotly mají 10cm? Ublíží jim nebo se snesou?

Odpovědět

K
Karin 16.03.2022 – 15:30

Dobrý den, může dráček do čerstvé vody mám na mysli že si koupím dráčka i akvárium a naliju do něj rovnou vodu a dráčka do něj dam. Mamce takhle umreli ryby že sme je dali do čerstvé vody nemůže se to stát i s dráčkem?

Odpovědět

R
Radka 20.03.2022 – 21:02

Dobrý večer. Můžu prosím axika dát do akvária k drapatce vodní? Děkuji

Odpovědět

H
Hana 13.04.2022 – 19:37

Dobrý den chtěla jsem se zeptat máme malého Axíka budou mu 2 měsíce. Zničeno nic začal chodit nebo i stojí na předních nozickach a ty zadní mu vlajkou ve vzduchu nahoře je to normální? Moc dekuji

Odpovědět

R
Ria 29.04.2022 – 06:53

Na FB jsou skupiny Axalotl chov axalotla tam jsme jako chovatele najdete tam i spoustu nabídek. U nás jsem nikde nikdy ve zverimexu na axalotla nenarazila až ve zverimexu Sirius tam jich měli.

Odpovědět

A
Ami 13.05.2022 – 06:23

Dobrý den chtěla bych se zeptat v kolikáté měsících věku bude už axolotl dospělí a dál neporoste. Děkuji za odpověď

Odpovědět

A
Ami 13.05.2022 – 06:27

@Radka: Dobrý den chtěla bych se zeptat v kolikáté měsících věku bude už axolotl dospělí a dál neporoste. Děkuji za odpověd

Odpovědět

V
Vašek 22.07.2022 – 11:49

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik těch červíků nebo jiné potravy sní malý axolotl a jaký filtr do vody je pro ně nejlepší. Případně děkuju za odpověď.

Odpovědět

S
Sebastian 26.12.2022 – 04:27

Dobrý den, pro jednoho až dva axolotly počítejte minimálně 160l akva

Odpovědět

M
Meda 28.01.2023 – 23:02

Dobrý den. Trochu náhodně jsem získala axolotla, a nevím jak přesně je starý, čím ho nejlépe krmit a podobně. Také pokud mám jen malé akvárko s hladinou 15 cm a s délkou 30 cm, jak dlouho ho tam můžu nechat? (Kolik času mám na sehnání většího?) Navíc v akvárku nemám zatím žádné dekorace. Protože jsem ho dostala jsem ho teprve dnes. Ocením každou radu. Je plus mínus 11 cm velký a má černou barvu.

Odpovědět

M
Meda 28.01.2023 – 23:06

@Jana: také případně jak poznat pohlaví (vím že to jde podle kloaky ale nevím jak ji poznám)

Odpovědět

V
Vojtěch 16.04.2023 – 20:11

Potřeboval bych se zeptat jak se krmí malé larvy axolotlů. Normálně jako velké axolotly pinzetou nebo nějak jinak. Jinak díky za odpověď.

Odpovědět

AT
Alena Tatouskova 17.04.2023 – 08:29

Dobry den,cim krmit mesic stare axelotli?

Odpovědět

H
Helena 11.05.2023 – 11:12

Dobrý den chovám axeloty již 2rokem teď se stalo že se asi samička prezrala nejdříve plavala nad hladinou, předala jsem ji do naboby s trochou vody a čekala, jestli se vyprázdni k večeru předala z5 do akvária ráno však byla divná ležela na boku a skoro neplavala, nevíme co s ní je... Dali jsme ji do lednice aby se ozdravila teď čekáme co bude dál... Můžete mi prosím poradit jak postupovat dále, dobu regenerace či další kroky k uzdravení. Děkuji Mora Helena

Odpovědět

MM
Markéta Makalova 31.12.2023 – 17:39

Dobrý den mám dotaz na chov vodního dráčka. Chtěla jsem se zeptat zda můžeme v jednom akváriu chovat dva najednou ...a jaké podmínky v tomto případě jim zajistit

Odpovědět

A
Antonie 05.02.2024 – 06:38

Ty rady jsou super a já si vo tom čtu celí den a je to OMG ❤😀

Odpovědět

A
Antonie 05.02.2024 – 06:41

@Ami: Dobrý den může Axolotla i osmiletá holčička?

Odpovědět

D
Daniela 10.03.2024 – 08:41

Dobrý den mám vylihnuteho axolota a nevím čim ho krmit a jak ho chovat.Jesrli potřebuje filtraci.Dekuji

Odpovědět

M
Martina 03.05.2024 – 13:29

Dobry den ja by som a chcela opytat, ze co to moze mat axolot na hlave.. Vyzera to ako plzgiere... Co to moze bit a z cpho to mohlo. Narast? +h 7677778} @Markéta Makalova:

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás