Jak upéct uzená žebra
-
Jak upéct uzená žebra v troubě
Uzená žebra můžeme pečením v troubě, pokud je budeme péci přikrytá, nechat ještě krásně změknout, natáhnout šťávu a také chuť koření, které k nim přidáme. Uzená žebra v žádném případě již nepotřebují další sůl. Ale jistě se bude hodit česnek, kmín, paprika a cibule.
Uzená žebra můžeme dát péci na 2hodiny, kdy se při cirka 140 – 150 stupních a přikrytá budou péci pomalu, budou šťavnatá a měkoučká samotným pečením, teprve před koncem pečení sundáme víko nebo alobal, kterým byla žebra přikrytá, a dopečeme při vyšší teplotě do křupava.
Dalším způsobem, jak dát péci uzená žebra, je nejprve je povařit v tlakovém hrnci, ale jen v minimu vody, pouze je dusíme, nevaříme na polévku. Cirka půl hodiny. Tam docela změknou, pak je přendáme na pekáč a při vyšší teplotě (nad 200 stupňů) jim zapečeme povrch do křupava.
Uzená žebra před samotnou úpravou řádně opláchneme, přidáváme k nim koření, což při slané variantě bývá česnek, paprika, kmín a cibule. Ale můžeme udělat i sladkou variantu, kdy žebra upečeme na medu. V takovém případě se vyplatí je před samotným pečením ještě naložit, alespoň den předem.
A jak uzená žebra naložit? Na to odpovíme v posledním boxíku.
-
Jak upéct uzená žebra na grilu
Pečení uzených žeber na grilu si vyžaduje naložení v marinádě, ale ještě předem předvaření v tlakovém hrnci, jak jsme zmínili v předchozím boxíku. Na grilu se totiž žebra už nedají „změkčit“, ale jen dopéci do křupava.
Proto uzená žebra pokládáme na gril již připravená marinováním a také předchozím dušením v tlakovém hrnci, s přípravou je dobré začít den předem nebo alespoň hned ráno před odpoledním grilováním.
Koření je na výběr opět spousta, a to jak ve slaných, tak i ve sladkých variantách. K uzenému se skvěle hodí například javorový sirup. Více inspirace najdete v posledním boxíku.
-
Jak dlouho péct uzená žebra
Uzená žebra pečeme podle toho, jaký způsob pečení jsme si vybrali. Pokud pečení pomalé, kdy žebra jen pečeme v troubě pod víkem a při nižší teplotě, tedy do 150 stupňů, pak je pečeme okolo dvou hodin, dalších cirka deset minut necháme na dopečení křupavé kůrčičky na závěr pečení, kdy žebra odkryjeme.
Jestliže však pečeme uzená žebra v troubě již jen pro dopečení kůrčičky, protože jsme je předem dusili v tlakovém hrnci, stačí jim jen 10 – 15 minut, a to za předpokladu, že dáváme žebra do již rozpálené trouby.
Podobný čas platí i pro grilování, kdy také chceme pouze dopéci kůrčičku do křupavé podoby.
-
Jak naložit uzená žebra
Uzená žebra můžeme s úspěchem nakládat do slaných, ale i sladkých marinád. Většinou uzená žebra povaříme tak, aby šla dobře od kosti, což chce cirka hodinu varu, ale v minimu vody. Do vody přidáme koření na polévku, což je cibule, česnek, bobkový list, celý pepř a nové koření. Kdo má rád, přidá i zelené natě.
Pokud jste milovníci pivních marinád, respektive pivní příchuti na mase, je dobré do vody, ve které uzená žebra vaříte, přidat i pivo. Maso díky tomu získá zajímavější chuť. Netvrdíme však, že musí vyhovovat všem. 6ebra před vařením vždy omyjeme a nasekáme na menší porce (podélně, podle kostí).
Jakmile je maso měkké a šlo by dobře od kosti, vyndáme ho z hrnce, necháme okapat a položíme na pekáček. Pokud budeme dělat sladké marinády, dáme na pekáček ještě i pečicí papír. Pak potřeme žebra velkou dávkou marinády a necháme postupně chladnout a odpočívat, vychladlá pak přemístíme do lednice, pokud by marinování trvalo déle než několik hodin.
Medová marináda na uzená žebra
Na marinování uzených žeber v medové marinádě si připravíme tyto poměry surovin:
- kolik lžic medu, tolik lžic sojové omáčky
- chilli papričky dle chuti
- zelenou petrželku
- mletý zázvor dle chuti
- šťávu z citronu
- sůl dle chuti
Výhodou sladkých marinád je fakt, že při pečení na vyšší teploty se podaří ji zkaramelizovat, což samo o sobě nabídne netradiční a v kombinaci s uzeným masem velmi zajímavý chuťový zážitek.
Marináda s kečupem a kořením pěti chutí
Na marinádu, která také poskytne karamelovou glazuru připravovaným žebrům, budeme potřebovat předem povařená žebra, jak jsme popsali výše, dále:
- trochu vývaru, ve kterém se žebra předvařovala
- lžičku koření pěti vůní (směs badyánu, hřebíčku, skořice, fenyklu a pepře)
- půl lžičky zázvoru
- trochu soli
- česnek
- sušené chilli
- rýžový ocet (cca 4 lžíce)
- sojová omáčka (cca 4 lžíce)
- kečup nebo i meruňková marmeláda (cca 3 lžíce)
Vývar z povařených žeber smícháme s kečupem a ostatním kořením, svaříme v hustý sirup a potřeme jím žebra, necháme odpočinout. Pak jen zprudka opečeme v troubě nebo na grilu, aby se udělala karamelová glazura.
Marináda s javorovým sirupem
Na marinádu s javorovým sirupem budete potřebovat následující poměry ingrediencí a k nim předem uvařená uzená žebra.
- 150 ml javorového sirupu
- 100 ml chilli omáčky, zda sladkou nebo pikantní, to si rozhodněte sami
- 1 nadrobno nasekanou cibuli
- 50 ml octa, lépe jablečného
- 2 lžíce hořčice, typ hořčice je opět na vás
- 2 lžičky worcesteru
Postup je stejný jako v případě první marinády, tedy uvařit žebra, vyložit pekáček pečicím papírem a na něm žebra marinádou bohatě potřít, nechat odpočinout. Lze žebra i nechat v marinádě v mističce, na pečicí papír je dávat až těsně před pečením. Poté už jen zprudka opéci v troubě či na grilu.
Další inspiraci můžete najít v návodu Jak naložit žebra nebo Jak upéct hovězí žebra.
Zatím žádné komentáře