Jak využít hlívu
-
Co je hlíva?
Taky se těšíte na období, kdy začnou růst houby? Zkuste se při procházkách lesem poohlédnout, zda někde nezahlédnete i hlívu ústřičnou (lat. Pleurotus ostreatus). Jde o jedlou houbu původem z Číny, která se vyskytuje i v našich končinách.
Pro lidské zdraví přináší řadu benefitů, o kterých si povíme níže.
Roste na stromech, především listnatých, na nichž parazituje. Roste od léta do zimy. Jen zřídka ji zahlédnete po jednotlivých kusech jako běžně známé hřiby, ale většinou se vyskytuje po celých trsech. -
Které účinné látky jsou obsaženy v hlívě?
Za hlavní účinné látky hlívy je považován lovastatin a β-glukany. Kromě nich hlíva obsahuje celou řadu vitaminů a stopových prvků, enzymy, aminokyseliny, sacharidy a proteiny.
Lovastatin patří do skupiny léků nazývaných jako statiny a je účinným bojovníkem s cholesterolem a tuky.
β-glukany jsou z chemického hlediska polysacharidy, které velmi účinně povzbuzují naši imunitu. Jsou také silnými antioxidanty.
-
Účinky hlívy na zdraví
Hlíva ústřičná má v medicíně široké spektrum využití. Snižuje „zlý“ cholesterol, který může být příčinou srdečního onemocnění, mrtvice nebo infarktu myokardu. Obnovuje imunitní systém, chrání proti volným radikálům, nakopne vás při pocitu vyčerpání (fyzického i psychického).
Trápí vás problémy s krevním tlakem? Alergie? I s tím vám hlíva může pomoci. Dokonce jsou sledovány účinky na některé typy rakoviny.
-
Rádi vaříte? Aneb zkuste hlívu v kuchyni
Hlíva je pokladem nejen v lékařství, ale i v kuchyni. V kuchyni se zpracovávají hlavně kloboučky. Ať už zkusíte řízky nebo omáčky, falešnou dršťkovou polévku nebo třeba guláš, určitě vás nezklame.
Nebo dáváte raději přednost italské kuchyni a zkusíte zapečené těstoviny? Využít můžete i třeně hlívy a připravit si z nich vynikající koření.
Řízky z hlívy v klasickém trojobalu
Suroviny
- hlíva
- vejce
- hladká mouka
- strouhanka
- česnek
- sůl
Postup přípravy
Hlívu naporcujeme na jednotlivé kousky hub (pokud jsou v trse) a ze spodní části dle chuti potřeme prolisovaným česnekem ochuceným solí. Poté obalíme v české kuchyni známém trojobalu a na pánvi, ev. ve fritovacím hrnci osmažíme.
Podávat můžete s různě zpracovanými brambory, zeleninovou oblohou a dochutit omáčkou dle vašeho výběru.Vepřová panenka ve slavnostním kabátku s hlívovým ragú
Suroviny na přípravu panenky ve slavnostním kabátku
- 700 g panenky
- 200 g slaniny
- 3 lžíce hrubozrnné hořčice
- 3 lžíce bylinek dle chuti
- olej
- sůl
- pepř
- potravinářská nit
Suroviny na přípravu hlívového ragú
- 400 g hlívy
- 20 g másla
- 1 šalotka
- 1 smetana ke šlehání
- 1 hrst petrželky
- 50 ml bílého vína
Postup přípravy
Panenku naporcujeme na menší špalíky, které budeme postupně „oblékat do slavnostního kabátku“. Rozložíme si slaninu tak, aby se jednotlivé plátky z části překrývaly, osolíme, opepříme, posypeme zvolenými bylinkami a potřeme hořčicí.Na takto připravený kabátek položíme špalík panenky, zamotáme a zajistíme potravinářskou nití. Stejným způsobem si počínáme i s ostatními špalíky masa.
Na rozpálené pánvi s trochou oleje špalíky ve slavnostním kabátku opečeme ze všech stran dozlatova a poté necháme dopéct zhruba 10 min v trouběA nyní hlívové ragú. Hlívu nakrájíme na malé kousky, šalotku a petrželku nadrobno. Šalotku orestujeme na pánvi na másle do zesklovatění a přidáme hlívu. Chvíli opékáme a poté přidáme víno, které necháme zredukovat zhruba na polovinu. Následně vlijeme smetanu, osolíme, opepříme a přidáme nadrobno nakrájenou petrželku.
Hotové hlívové ragú podáváme s na plátky nakrájenou panenkou v kabátku a přílohou.
Hlívovo-zeleninový guláš
Suroviny
- 500 g hlívy
- 1 kapii
- 1 mladou cuketu
- 2 ks větší cibule
- olej nebo sádlo
- 1 lžíci jemné mleté papriky
- 2 ks bobkového listu
- nové koření
- česnek
- 1,5 l zeleninového vývaru
- sůl
- pepř
- kmín
Postup přípravy
Na troše tuku osmažíme na kostičky nakrájenou cibuli, přidáme očištěnou a nakrájenou hlívu, jemně okmínujeme a chvíli restujeme. Poté přidáme mletou papriku, na kostičky nakrájenou cuketu a kapii na proužky.
Přidáme vývar, prolisovaný česnek a koření. Dle chuti osolíme a podusíme do měkka.
Pokud chcete, můžete guláš zahustit jíškou.
Výborný je s přikusovaným chlebem, těstovinami nebo knedlíkem.Zapečené těstoviny s kuřecím masem a hlívou
Suroviny
- těstoviny
- 400 g kuřecích řízků
- 300 g hlívy
- 1 plechovka kukuřice
- 1 kelímek 33% smetany
- kari
- sůl
- pepř
- strouhaný sýr
Postup přípravy
Uvaříme těstoviny podle návodu a během jejich vaření si připravíme zapékací směs.Nakrájíme na kostičky kuřecí maso a opečeme na pánvi, poté přidáme pokrájenou hlívu, kukuřici a směs restujeme.
Po chvíli dochutíme kari kořením, solí, pepřem a zalijeme smetanou.
Když máme dovařené těstoviny i směs, smícháme je do zapékací mísy, hustě zasypeme strouhaným sýrem a dáme do trouby. -
Hlíva a léčitelství
Moderní medicína nabízí potravinové doplňky (tablety, tobolky, sirupy) z hlívy ústřičné. Ty v sobě obsahují extrakt z hlívy, ev. z dalších pomocných bylin.
Dávkování přípravků z hlívy je individuální, záleží na věku a hmotnosti uživatele.
Nechcete utrácet nemalé peníze v lékárnách a říkáte si, že byste si hlívu zpracovali doma sami? Žádný problém, přinášíme vám pár tipů.Tinktura z hlívy
Suroviny
- 80% potravinářský alkohol
- hlíva ústřičná (ne sbíraná v lese)
Postup přípravy
Hlívu nakrájíme a vsypeme do skleněné lahve s alkoholem v poměru 1,5:1 (hlíva: alkohol). Necháme louhovat v temnu za pokojové teploty min. 1 měsíc (delší doba není na závadu). Každý den láhev protřepeme. Po uplynutí požadované doby extrakt slijeme a pokusíme se o maximální vylisování (např. přes punčochu). Získaný extrakt uchovávejte v lednici.
Dávkování
Dospělá osoba užívá 2x denně 1 štamprličku (20 – 40 ml), závisí na hmotnosti uživatele.Prášek z hlívy pro snížení nejen krevního tlaku, ale i cholesterolu a cukru v krvi
Suroviny
- hlíva
Postup přípravy
Hlívu po dokonalém očištění najemno nasekáme a dáme vysušit do trouby při 60 °C. Sušíme podobně jako kokosky, tzn. při pootevřené troubě. Po úplném vysušení necháme vychladnout. Uchováváme ve sklenici s pevným uzávěrem, abychom ochránili před vzdušnou vlhkostí.
Dávkování
2x denně prášek na špičku kulatého nože, zapíjíme 3 dl vlažné vody. Doporučuje se užívat po dobu 8 týdnů. -
Věděli jste, že… ?
Věděli jste, že je hlíva ústřičná svým způsobem masožravá? Její podhoubí má tu schopnost, že dokáže otrávit, zabít a pak využít organismy z kmene Hlístic. Vědci vytvořili hypotézu, že z těchto “červů” získávají dusík potřebný pro svůj metabolismus.
Zatím žádné komentáře