Jak pěstovat šefleru
-
Jak vybrat šefleru
Šeflera se u nás prodává nejčastěji ve dvou základních kultivarech, a těmi jsou rychle rostoucí Šeflera dlanitolistá (Schefflera arboricola), která roste opravdu rychle a do velkých rozměrů. Do menšího interiéru vyberte spíše druhý nejčastější kultivar, což je Schefflera actinophylla, která roste velmi pomalu a do výsledných mnohem menších rozměrů.
Šeflera je ozdobná listem. A čím je rostlina starší, tím více listů na stonku roste. Mladé rostlinky mají po pěti listech na stonku, starší dokonce i přes deset, což ve výsledku dodá rostlině ten nádherný tvar deštníkových listů s ohromnou plochou.
Můžete pořídit i listy různých barev. K mání jsou odstíny od sytě olivově zelené, najdeme však i zelené se žlutým či bílým panašováním.
Jen pozor, šeflera dráždí pokožku i sliznice, a tak je řazena mezi jedovaté rostliny. Proto pozor, pokud máte opravdu malé děti – v tom případě ji umístěte dostatečně vysoko nebo za překážku.
-
Jak zasadit šefleru
Šefleru kupujeme již jako zapěstovanou rostlinku. A rozhodně není drahá, proto se ani nenamáháme s jejím rozmnožováním, které je složité. Je možné semeny a řízkováním, ale v domácích podmínkách nebývá příliš úspěšné.
Přesazujeme jednou za dva roky, na jaře. Přemístíme do větší nádoby, na jejíž dno vždy dáme dostatek drenáže. Rostlinu vyndáme z původního květníku a oklepeme z kořenů opatrně starou hlínu. Prohlédneme kořeny, ostříháme staré nebo zašlé kořínky, v podstatě stejně jako přesazujeme i jiné typicky pokojové rostliny, například fíkus, palmu nebo i kávu.
Substrát volíme klasický pro pokojové rostliny, lze přimíchat trochu písku. Šefleru vždy podepřeme, tedy do květníku dáme podpůrnou tyč, ke které šefleru budeme během jejího růstu přivazovat. Jinak hrozí zlomení kmínku.
-
Kam umístit šefleru
Šeflera má nejraději rozptýlené světlo a přes léto teplotky mezi 20 – 25 stupni, v zimě také rozptýlené světlo, ale chladnější prostředí. Nicméně jí nevadí být po celý rok v interiéru a mít celý rok vegetační období, vyloženě pauzu nepotřebuje.
Rozhodně však nesnese přímé slunce, vysoké teploty anebo dokonce průvan. V takovém případě se jí budou kroutit a hnědnout listy. Má raději vlhčí stanoviště nebo umělé zvlhčování svého okolí.
-
Jak zalévat šefleru
Šefleru zaléváme pravidelně, ale spíše menšími dávkami. Nesmíme ji přelít, ovšem ani nesmíme nechat substrát vyschnout. Zaléváme odstátou vodou o pokojové teplotě. Zálivku provádíme raději dvakrát v týdnu přes léto a jednou týdně v zimě, ale vždy před zalitím kontrolujeme substrát, jeho vlhkost.
Aby se udrželo vhodné vlhké prostředí, dáme pod květník se šeflerou tác s kamínky či keramzitem a pravidelně do něj doléváme vodu. Ta se odpařuje a poskytuje příjemně vlhké prostředí listům, na kterých se pak tolik nedaří roztočům nebo puklicím.
-
Jak hnojit šefleru
Pro šefleru se nejlépe hodí klasické tekuté hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem. Lze použít i nástřik hnojiva, které si rostlina vezme pak přímo z listů. Hnojivo přidáme do zálivky od dubna do září každé dva až tři týdny. Přes zimu buď ubereme hnojení, nebo nehnojíme vůbec, pokud jsme pro šefleru zařídili stanoviště s vegetačním klidem (chladné a světlé).
-
Jak se starat o šefleru
Šeflera toho z naší péče moc nepotřebuje. Je opravdu nenáročnou rostlinou s vysokou odolností, takže je skvělá i pro začátečníky, kteří s pěstováním pokojovek ještě nemají mnoho zkušeností. Hodí se i do kanceláří a veřejných prostor, právě díky své odolnosti. Jen pozor na průvan!
Šeflera vyžaduje zálivku a hnojení, vlhký vzduch, rychle rostoucí Šeflera dlanitolistá (Schefflera arboricola) pak i dostatečný prostor, kam se může „roztáhnout“. Vegetační klid není přes zimu nutný, ale je vhodný.
Co však nutné je, je opora kmínku rostliny, který se, pokud není rostlina pevně přivázaná, může zlomit. Menším šeflerám stačí jedna tyč, ty větší můžete vyvázat třeba k žebříku. Vzhledem k mírné jedovatosti rostliny dáváme pozor, aby se k ní nemohly dostat děti nebo domácí zvířata.
Pokud šefleru přenášíme z letního stanoviště na zimní a naopak, pozor na přechody z tmavého prostředí do světlého. Vyhýbáme se přímému slunci a volíme vždy jen světlo rozptýlené, ale v dostatečné míře.
-
Jaké jsou choroby a škůdci šeflery
Šeflera trpí na roztoče a puklice, které se do ní pouští zejména v době, kdy ji máme v nedostatečně vlhkém prostředí. Pokud šefleru letníme a pak ji přeneseme do suchého prostředí bytu, často se toto napadení projeví.
Prevence je v preventivním akaricidním postřiku proti roztočům a také v pravidelném otírání listů vlhkou houbičkou, což nedovolí se usadit puklicím. Hnědé nebo pokroucené listy jsou nejčastěji známkou průvanu nebo nesprávné vlhkosti substrátu.
Dobrý den, na fotografii není šeflera ale brslen.
OdpovědětDobrý den, prosím o radu: Je zima, šeflera je na nepřímém světle - ne stín, v místnosti 23 st. zalévaná dle kontroly v květináči rukou, má oporu, a přesto shazuje listy. Proč? je málo vlhká?
Odpovědět@Františka: Myslím že to bude tou vyšší teplotou, Zkuste ji dát někam kde je 10 až 16 st.C.
OdpovědětMám šefleru u stropu, krásnou rovnou, bojim se ju zastřihnout, aby mě neodešla. Jak mam postupovat prosím?
Odpovědět