Jak chovat netopýra
-
Co byste měli vědět o netopýrech
Netopýři jsou savci, kteří patří do řádu letounů. Na našem území žije přibližně 26 druhů netopýrů a všechny jsou hmyzožravé. Jejich potravu tvoří hlavně brouci, pavouci a dvoukřídlý hmyz.
Podle toho, jaké si vyhledávají úkryty, dělí se na štěrbinovité, kteří dávají přednost dutinám stromů a škvírám mezi kameny nebo cihlami a prostorové, které zabydlují staré půdy, věže nebo jeskyně.
Některé druhy žijí v koloniích a některé jsou spíše samotářské a jednotliví jedinci vyhledávají společnost pouze v období rozmnožování. Délka života se u jednotlivých druhů liší a pohybuje se od 11 do 25 let.
-
Co všechno netopýry ohrožuje
Jejich přirozenými úkryty jsou jeskyně, skalní pukliny a štěrbiny nebo dutiny stromů. Netopýři využívají stejné úkryty po mnoho let, ale tím, že člověk ustavičně přetváří přírodu, dochází k jejich úbytku.
Některé druhy se naučily využívat lidská obydlí jako náhradu mizejících přírodních. Bohužel v těchto úkrytech dochází k častému rušení netopýrů a zejména v době porodů a odchovů mláďat znamená takové vyrušení ohrožení na životě, protože nedokážou v rychlé době najít náhradní úkryt.
Netopýři mají omezené rozmnožovací schopnosti. Každá samička přivede na svět jedno mládě maximálně jednou za rok.
Příčina vyrušení je většinou rekonstrukce starých objektů. Někdy dojde k uzavření vletových otvorů, čímž jim zabráníme k návratu do úkrytu, a pokud se provede v době jejich přítomnosti, dojde tím k hromadnému úhynu.
Rovněž vyrušení v období zimního spánku má za následek, že netopýři uhynou. Netopýři jsou citliví na různé chemické a impregnační nátěry trámů na půdách, které jim způsobují otravy. Často jsou likvidováni záměrně z důvodů přetrvávajících nesmyslných mýtů.
-
Znáte nejčastější mýty a pověry o netopýrech
Lidé se nejvíce bojí toho, že se jim netopýr zamotá do vlasů, což je naprostý nesmysl. Netopýři se dokážou naprosto dokonale orientovat díky svému sonaru a každé překážce se vyhnou. Rovněž obavy z toho, že se prokoušou skrz zeď, jsou zbytečné. K úkrytu využívají výhradně štěrbiny a škvíry.
Netopýři, kteří žijí u nás, jsou výhradně hmyzožravci. Nebudou vám po nocích pít krev ani vám nesnědí zásoby ve spižírně.
Nemusíte se obávat, že byste od nich „něco chytli“. Pokud bude mít netopýr parazity, jsou specifičtí pro něj a nejsou přenosní na člověka. Ale jestli jste nuceni vzít netopýra do ruky, nikdy ho neberte bez rukavic, mohl by vás v sebeobraně ošklivě pokousat a tak jako u ostatních zvířat, hrozí určité riziko infekce.
-
Víte, čím jsou netopýři vyjímeční
Netopýři jsou jediní savci, kteří umí létat. Dokážou vyvinout rychlost až 50km v hodině a při letu se pohybují jako dokonalí letečtí akrobaté. Netopýři nemají klasická křídla, k letu používají pozměněnou horní končetinu a létají za pomoci jemné kožovité blány, která je natažená mezi prodlouženými prstními články, kostí horní a dolní končetiny, tělem a ocasem. Většina netopýrů má tak tenké stehenní kosti, že není schopna chodit.
K orientaci za letu využívají echolokaci, což je schopnost navigovat se vlastním sluchem podle odrazů a ozvěn jejich pískotu.
-
Jak poznáte zraněného netopýra
Zranění netopýra nemusí být na první pohled zřejmé. Viditelné zranění je pochroumané křídlo, ale pokud ho naleznete na zemi, visí nízko nad zemí na viditelném místě nebo jej donese domů kočka, to všechno jsou signály toho, že není v pořádku, nemůže létat, obstarat si potravu a potřebuje pomoc. Pokuste se jej odchytnout do kusu látky. Zraněný netopýr bude vystresovaný a bude se bránit, pokud byste se snažili vzít jej holou rukou, mohl by vás pokousat. Nejlepší je nachystat si krabici vystlanou látkou, aby se měl pod co schovat. Vložit do ní netopýra, co nejdříve se pokusit najít vhodnou záchrannou stanici a netopýra jim předat.
-
Víte co dělat, když najdete netopýří mládě
Pokud je mládě ještě holé, zkuste se rozhlédnout, odkud mohlo vypadnout a umístit je co možná nejblíž, aby si je matka mohla podle pískotu najít. Snažte se najít bezpečné místo, kam se na něj nedostane kočka a nebude svítit slunce.
Holá mláďata nelze jinak zachránit, protože jsou odkázána na mateřské mléko, které je nenahraditelné. V případě, že bude malý netopýr osrstěný, opatrně jej vložte do vystlané krabičky a pokuste se co nejdřív najít záchrannou stanici.
-
Víte, jaký je životní cyklus netopýrů
Začátkem léta tvoří samice takzvané letní kolonie. V jedné kolonii mohou být desítky až stovky netopýřích samiček. Najdou si vhodný úkryt, například staré půdy, kůlny nebo různé štěrbiny, kde během léta porodí mláďata.
Většina našich netopýrů přivede na svět pouze jedno mládě za rok. Za několik týdnů se mláďata osamostatní a kolonie se rozpadnou. S blížícím se podzimem začne doba takzvaných přeletů. Samci vyhledávají samice a dochází k páření. Zároveň se vykrmují na zimu.
Netopýři mají schopnost tzv. utajené březosti, což je schopnost pozastavit vývoj plodu v nepříznivém období a odložit jeho porod.
I když nemůžete doma chovat zrovna netopýra, nezoufejte. Existuje spousta zajímavých zvířat, která si zaslouží vaši pozornost. Pokud dáváte přednost savcům, přečtěte si třeba náš článek Jak chovat činčilu nebo Jak chovat osmáka. Na rozdíl od netopýra se dají tato zvířátka ochočit a získáte tak chlupatého kamaráda.
Dobrý den chtěla bych doma chovat netopýra kde se dá sehnat takový tvoreček zda se vůbec někde volně prodávají díky
Odpovědět