Proč je zelené pivo zelené
-
Co je zelené pivo a proč se vaří
Zelené pivo může působit lehce nevábným, zkaženým, či minimálně umělým dojmem, ve skutečnosti však jde o delikatesu, která již tradičně ozvláštňuje českou pivní produkci. Jde o klasickou podobu piva, která získává nejčastěji přírodními přísadami specifickou zelenou barvu a lehce bylinnou příchuť.
Jeho výroba se pojí nejčastěji s Velikonocemi a Zeleným čtvrtkem, na jehož počest zlatavý mok získává zelenou barvu jara. Právě se zelenou má přitom tento den společného jen pramálo. Jako součást velikonočních svátků připomíná poslední večeři Ježíše Krista s učedníky, jeho poslední modlitbu v Getsemanské zahradě i následné zajetí římskými vojáky.
Z tohoto důvodu je Zelený čtvrtek dnem tiché vzpomínky a žalu křesťanských věřících. V německých zemích se ujalo jeho označení “Greindonnerstag” neboli lkavý čtvrtek, ze kterého se postupně stal komolením “Gründonnerstag” neboli zelený čtvrtek. A ten následně zdomácněl i v českých zemích.
Navázala se na něj posléze řada lidových pověr a tradic v čele s pojídáním zelených bylinek, které však odráží spíše blízkost Velikonoc jarnímu období a probouzející se přírodě, než odkaz na Kristův pohnutý osud.
Právě s oslavami příchodu jara se mělo již v dávné minulosti pojit pití zeleně zbarvených nápojů, které naši předci získávali např. louhováním mladých dubových listů.
Kromě Velikonoc se ovšem zelené pivo vaří i souvislosti s oslavami svátku irského patrona sv. Patrika, jehož den připadá na 17. března. Podle tradice měl tento světec, který do Irska přinesl v 5. století křesťanství, šířit víru prostřednictvím zeleného trojlístku.
S jeho pomocí vysvětloval Patrik lidem princip dogmatu Svaté trojice a to velice úspěšně. I z toho důvodu se proto právě se zelenou barvou pojí veškeré oslavy dne sv. Patrika, který se začíná těšit nemalé popularitě i u nás.
-
Jaký je recept na zelené pivo
Základ zeleného piva tvoří samozřejmě staré, dobré pivo z kvalitní vody, chmelu a ječného sladu. K němu se ve chvíli varu přimíchává speciální výluh ze zelených bylinek, díky kterému nápoj získá zelenou barvu a výraznější hořkou chuť. V důsledku spodního kvašení a přídavku bylinných likérů (či sirupů) mívá toto pivo také vyšší obsah alkoholu.
Jednotlivé pivovary své konkrétní recepty na zelené pivo tají, pracují ovšem většinou s ryze přírodními složkami ve formě bylin. Nejčastěji jde o kopřivu dvoudomou či mátu peprnou, případně o mix mařinky a meduňky, které jsou typické zejména pro oblast Irska.
Zelené pivo bylo dlouhou dobu doménou brněnského pivovaru Starobrno, humpoleckého Bernardu či pivovaru Lobkowicz, v současnosti se však jeho vaření ujala i řada dalších pivovarů většího i menšího rozsahu, a to zejména díky narůstajícímu úspěchu, který tato pivní rarita slaví u českých pivařů.
-
Jak vyrobit zelené pivo doma
Pokud to máte do nejbližší hospody se zeleným pivem daleko, a přesto byste si ho rádi dali a ozvláštnili jím třeba domácí oslavu, můžete si vlastní variantu zeleného piva vyrobit i svépomocí.
K výrobě zeleného piva budete potřebovat
- ½ litru světlého piva
- tekuté potravinářské barvivo zelené barvy
Postup výroby zeleného piva
Do připravené půllitrové sklenice nakapejte na dno 3-4 kapky zeleného barviva. Doporučujeme dodržet spíše nižší dávkování, aby barvivo až příliš neovlivnilo chuť samotného piva.
Do sklenice nyní pomalu nalévejte pivo, u kterého platí, že čím světlejší bude, o to zářivější zelená na vás ve výsledku čeká. Obě složky se ve sklenici pozvolným naléváním dobře promíchají a vy si tak za pár minut budete moci vychutnat jedno extra brčálové pivo.
Zajímají vás další velikonoční zvláštnosti? Přečtěte si o tom, jak se velikonoce počítají, nebo proč je jejich symbolem zajíček či beránek.
Zatím žádné komentáře