Jak se počítá průměr známek
-
Průměr ve statistice
Průměrem se ve statistice rozumí veličina, která je vyjádřením středu souboru dat. Dalšími statistickými pomocníky pro určení středu získaných dat je medián, jehož výpočtem jsme se zabývali v článku Jak se počítá medián, a modus.
Slovem průměr je označován právě aritmetický průměr.
-
Aritmetický průměr známek
Aritmetický průměr patří mezi nejpoužívanější pojem ve statistice, který je aplikován i do každodenního života.
Jak se značí aritmetický průměr a jak vypočítám aritmetický průměr známek?
Aritmetický průměr se ve většině případech označuje vodorovnou čárkou nad označením proměnné veličiny a vypočítá se jako podíl součtu proměnných ku počtu proměnných.
Ukázka výpočtu aritmetického průměru známek
A jak vypočítáme aritmetický průměr v praxi? Vezměme si následující příklad:
Karolínka má v žákovské knížce následující známky z matematiky: 1; 4; 2; 1; 1; 3. Jaká známka vychází Karolínce na vysvědčení, když budeme předpokládat, že známky mají stejnou váhu?
Podle výše uvedeného postupu výpočtu sečteme proměnné (v našem případě známky), tj. 1 + 4 + 2 + 1 + 1 + 3 = 12 a vydělíme počtem proměnných (v žákovské knížce má Karolínka 6 známek z matematiky). 12/6 = 2, tzn. že Karolínce vychází na vysvědčení “čistá” 2.
-
Vážený průměr známek
Vážený průměr charakterizuje soubor, jehož jednotlivé prvky mají různou váhu (důležitost). S tímto přístupem se můžeme setkat v elektronické žákovské knížce (systém Bakaláři).
Jak vypočítám vážený průměr známek?
V případě váženého průměru známek je postup výpočtu následující. Sečtěte součiny příslušných známek s odpovídajícími hodnotami vah a tento součet vydělte součtem hodnot vah.
Ukázka výpočtu váženého průměru známek
Pro názornou ukázku výpočtu si vezmeme dříve uvedený příklad s Karolínkou. Jen jej trochu pozměníme, a to tak, že každé známce je přiřazena určitá váha (jak ukazuje tabulka).
známka 1 4 2 1 1 3 váha 1 3 5 5 10 3 Na základě nastíněného postupu vypočteme vážený průměr známek.
(1×1 + 4×3 + 2×5 + 1×5 + 1×10 + 3×3) / (1 + 3 + 5 + 5 + 10 + 3) = (1 + 12 + 10 + 5 + 10 + 9) / 27 = 47 / 27 = 1,74.
Z tohoto výsledku můžeme vyvodit, že Karolínce vychází “lepší” 2.
Zatím žádné komentáře