Jak chovat daňky
-
Jak chovat daňky – vhodný druh
Především budete potřebovat vhodný druh daňka. V zajetí jsou nejčastěji chována stáda daňka evropského, který je nazýván také daňkem skvrnitým. Tohle označení vzniklo podle typických bílých skvrn, které se objevují v srsti zvířat během letních měsíců. Typické jsou pro ně také lopatovité parohy.
Původní oblastí výskytu daňka evropského je Středomoří a Malá Asie. Převážně ho najdeme ve smíšených a listnatých lesích. Dnes ho najdeme i v Austrálii a Americe, kam byl dovezen.
Dospělý jedinec dorůstá v kohoutku kolem devadesáti až sto patnácti centimetrů. Samci jsou o ně vyšší. Dospělý samec může vážit až sto kila, ale samice mají podstatně méně, někdy jen polovinu této váhy. Dospělý daněk dává přednost spíše samotářskému životu, kdežto samice se zdržuje s mláďaty a nedospělými samci.
Daňci jsou od přírody sice velice plaší, ale v zajetí si do jisté míry zvyknou i na lidskou přítomnost. Dopřejete-li zvířeti vhodné podmínky, může dosáhnout věku dvaceti let.
-
Jak chovat daňky – výběh
Daňci žijí převážně v lesích a podle toho by měl vypadat i jejich výběh. Součástí výběhu by měly být vzrostlé stromy, které stádo ochrání před sluncem a nepříznivým počasím. Zároveň by to měly být stromy, které daňkům poskytnou potravu, jako jsou duby a kaštany. Někteří daňci mají tendenci okusovat stromy. Proto bude možná nutné obalit kmeny stromů pletivem nebo je jinak ochránit.
Mělo by to být suché místo, kde se nedrží voda a kde budou mít dostatek prosluněného prostoru. Část výběhu tedy nechte jen zatravněnou. Daňkům příliš nesvědčí mokré prostředí.
Prostor pro chov daňků a jejich počet by měl odpovídat tomu, o jak velké stádo jste schopni se postarat a jaké podmínky jste schopni mu poskytnout. Na osm zvířat byste měli počítat přibližně s hektarem prostoru.
Výška plotu by měla být alespoň dva metry, aby daňci plot nepřeskočili. Zároveň by výška měla být dostatečná na to, aby daňky ani nenapadlo to zkoušet. Mohli by si ublížit.
V blízkosti výběhu byste měli mít také kotce, do kterých bude možné přechodně umístit nemocná nebo nově přikoupená zvířata.
Většina farem je zaměřena na maso navzdory tomu, že v dnešní době je porážení zvířat spíše nehumánním přežitkem. Pokud jste se i přes to rozhodli daňky porážet, součástí farmy by mělo být místo k tomu určené, které bude splňovat všechny veterinární předpisy. V opačném případě je potřeba se domluvit někde, kde vám zvíře porazí za předepsaných podmínek.
Místo na porážku by mělo být daleko od ohrady se zvířaty, aby neviděla, kam jsou odváděna některá z nich. Pro zvířata je to velice stresující a kromě jejich psychiky by to mohlo mít také špatný vliv na jejich fyzický zdravotní stav.
A když už máte daňky, můžete si k nim pořídit také další zvířata vhodná na farmu. S vhodným výběrem vám poradí naše články Jak chovat husu a Jak chovat slepice.
-
Jak chovat daňky – potrava
Součástí výběhu by měl být také krmelec. Ten umístěte na prosluněné místo a ideálně zpevněte prostor kolem něj. V období dešťů by se půda kolem krmelce mohla rozbahnit a zvířatům by se po ní nepohybovalo dobře.
Daňky je potřeba přikrmovat suchým krmivem nebo jádrem. Jádro se může skládat z hrachu, pšenice nebo kukuřice. To záleží na ročním období a počtu daňků, respektive na tom, zda je dokáže plocha výběhu uživit. I ve velkém výběhu však může nastat během období sucha nedostatek potravy. Součástí výběhu by měl být také minerální liz a sůl.
Chcete-li si zvířata ochočit, krmte je pravidelně celoročně. Pokud mají zrovna dostatek potravy, stačí jim donést i něco dobrého na zub, tak aby si zvykli na váš pravidelný příchod ke krmelci, kde jim necháte potravu.
-
Jak chovat daňky – rozmnožování
Daňci se páří během října. Samci začnou vykazovat dominantní chování a z jejich výběhu je slyšet takzvané rochání.
Po spáření jsou samice březí skoro osm měsíců.
Většinou se rodí jedno mládě, ale můžete se setkat i s dvěma. Samice se o ně stará další čtyři měsíce. Pohlavně zralá jsou zvířata ve dvou letech.
-
Jak chovat daňky – legislativa
Daňky lze chovat třemi způsoby. I když se samotná péče o ně nijak neliší, z pohledu zákona jsou v chovu rozdíly. Rozlišujeme:
- myslivecký chov
- zájmový chov
- faremní chov
K založení zájmového chovu budete potřebovat povolení od ministerstva zdravotního prostředí. Za schválení musíte zaplatit poplatek. Součástí není povolení k porážce. Daňci podléhají takzvané vyhlášce o nebezpečných zvířatech.
Při založení faremního chovu budou daňci považování za hospodářská zvířata a za určitých podmínek je lze porážet. Jak jsme si už řekli, musíte splnit určité veterinární předpisy. Zvířata také podléhají povinné evidenci.
Zatím žádné komentáře