Jak chovat housenky

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat housenky

    Jak pečovat o vajíčka housenek?

    Housenky se líhnou z vajíček. U vajíček nalezených volně v přírodě je podstatné, kdy jsme je našli. Pokud jsme je našli během podzimu, je pravděpodobné, že se budou líhnout až během jara. Naproti tomu vajíčka nalezená na jaře se nám vylíhnou ještě během léta. Tomu je potřeba přizpůsobit i péči o ně.

    Na dno průhledné skleněné nebo plastové nádoby dejte kousek papírové utěrky a vajíčka na ně položte. Ve většině případů budou přilepená na listu nebo na kousku větvičky. Vajíčka neodlupujte, ale dejte je do nádoby i s kouskem přírodniny.

    Papírovou utěrku lehce namočíme, aby se v nádobě držela vlhkost. Zároveň nesmí být vajíčka ve vodě. Je však důležité, aby nevyschla. Víčko musí dobře větrat. Nádobu je potřeba zabezpečit tak, aby housenky neutekly, jen co se vylíhnou a sami se tak nevystavily nebezpečí.

    Nádobu s vajíčky umístíme na místo, které bude vyhovovat konkrétnímu druhu. S tím vám nejlépe poradí zkušený chovatel.

    Po vylíhnutí je potřeba housenku krmit potravou, která pro ni bude vhodná.

  2. Kde najít housenky?

    Chcete-li housenku cíleně sami najít, je potřeba začít u rostlin, na kterých se housenky vyskytují.

    Stačí se v podstatě podívat po nejbližším okolí a housenku vždy nějakou objevíte.

    Složitější je to s konkrétními druhy, které se zdržují jen na některých místech. Například housenky, z kterých se vám po zakuklení vylíhnou překrásné babočky, najdete na kopřivách. Housenky okáče zedního si libují na nejrůznějších druzích trav. Máte-li na zahradě mrkev nebo kopr, můžete se podívat po housenkách otakárka fenyklového.

    S nalezenou housenkou, která je velice citlivá na dotek, je potřeba zacházet s opravdovým citem. Housenku nikdy neodtrhávejte od povrchu, na kterém je přichycena. Ublížili byste jí.

    Není-li možné sebrat housenku i s částí rostliny (mohli byste jí ublížit během odlamování části rostliny a navíc je neetické rostlinu zbytečně poničit), zkuste před ni položit sebraný list a počkat, dokud na něj nepřeleze. Jestli se jí nechce, lehce se dotkněte jejího zadečku a ona se pomalu rozleze.

    Housenku dejte rovnou do nádoby, ve které ji chcete nechat. Pozdější přendávání do rozdílné nádoby z té, ve které ji přinesete, by pro ni bylo zbytečně stresující.

    Některé housenky vás mohou pobodat ostrými chlupy nebo vás kousnout. Na housenku ideálně nesahejte nikdy přímo. Nejen, že je pro ni lidský dotyk nezvyklý, ale nemuseli byste mít k takto malému tvorovi dostatek citu a odhadnout správně sílu stisku.

    Kdyby vás housenka zranila v momentu sebeobrany, mohli byste se navíc v první chvíli leknout a housenku upustit. Zatím co vás by to stálo jen úlek a možná mírné podráždění kůže, housenku by to mohlo stát život.

  3. Jak pečovat o samotné housenky?

    Vylíhnuté housenky nechte dohromady v jedné nádobě. Pravidelně jim doplňujte čerstvou potravu. Při odstranění staré potravy dejte pozor, abyste s ní omylem nevyhodili i maličkou housenku. Stejně tak když dáváte housenkám potravu novou, dejte pozor, abyste některé z nich neublížili.

    Jakmile některé housenky víc povyrostou, dejte je do samostatné nádoby, aby měly jejich malé kolegyně klid na vlastní vývoj a mohly se v klidu krmit.

    Dospělé housenky dejte do houseníku. Ten by měl být vyroben z dřevěné kostry ve tvaru krychle nebo kvádru. Jedna strana by měla být otevírací. Stěny houseníku vyplňte jemným pletivem.

    Především dbejte na to, aby pletivo nebylo příliš řídké a housenky vám z něj neutekly. Stejně tak musí být dvířka vždy dovřená a v houseníku nesmí být nikde větší otvor. Při manipulaci s dvířky je potřeba dát pozor, abyste žádné housence neublížili. A to při otevírání i zavírání.

    Může se vám zdát, že jste nechali dvířka otevřená jen chviličku, ale housenky jsou někdy rychlejší, než si myslíme a můžou popolézt mezi otevřená dvířka. Jejich hnědavé a zelené zbarvení nás navíc může zmást a nemusíme si jich v první chvíli všimnout.

    Do houseníku můžete na stálo umístit větší kus rostliny, aby měly housenky po čem lézt. Ten musí být velice pečlivě zaklíněn, aby na housenky nemohl spadnout.

    Housenky by měly mít k dispozici neustále čerstvou potravu. Rostliny můžete příležitostně místy lehce orosit tak, abyste nenamočili samotnou housenku. Nikdy by však neměla v houseníku stát voda.

  4. Jak pečovat o housenky v době kuklení?

    Housenky jsou před kuklením velice žravé a aktivní. Některé mohou vylučovat tenké hedvábné vlákno. Housenky, které se takto začnou chovat, přemístěte co nejšetrněji do nového houseníku, kde budou mít dostatek klidu.

    Před tím, než se housenka zakuklí, může vylučovat povrchem těla jedovaté výměšky. Tím by mohla ohrozit zdraví ostatních housenek. Také by se nemělo kuklit více housenek najednou na malém prostoru.

    Housenky by mohly kukly nalepit na sebe a ty co by se proměnily v motýla ve spodních kuklách, by se nemusely dostat ven. Jestli potřebujete kukly z nějakého důvodu přemístit (což ale nedoporučuji, spíše byste jim ublížili, než pomohli), počkejte pár dnů, než bude kukla tvrdší. Čerstvě vytvořená kukla je velice měkká a mohli byste ji poškodit.

    Každá housenka se kuklí jiným způsobem. Některá potřebuje zeminu, jiná se pověsí na větvičku. Housence je v novém houseníku potřeba dopřát vhodné podmínky podle jejího druhu.

  5. Co obnáší líhnutí?

    Chvíli, kdy se motýl vylíhne, poznáte velice snadno. Nebo alespoň to, že ta chvíle přichází. Kukla změní barvu a stane se průhlednější. Skrze její stěnu budete moci vidět motýlí křídla. Od tohoto okamžiku je potřeba kukly hodně rosit.

    Motýl musí mít po vylíhnutí dostatek prostoru, aby mohl roztáhnout křídla. Jakmile se oklepe a narovná křídla, můžete ho vypustit do přírody.

    A na závěr ještě jedna poznámka:

    Pokud by doba líhnutí zakuklené housenky vycházela na zimu, nemohli byste motýla vypustit do přírody. Kuklu lze uchovat v chladu a oddálit tak její líhnutí, ale v tomhle případě je potřeba se poradit se zkušeným chovatelem s ohledem na to, jaký motýl se vám má vylíhnout.

    K houseníku se vám bude hodit také váš vlastní hmyzník. S jeho výrobou vám poradí náš článek Jak vyrobit hmyzí hotel.

    Vedle housenek můžete chovat i další zajímavé tvory, třeba sarančata. S tím vám poradí náš článek Jak chovat sarančata.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hmyz


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás