Jak vyrobit luk
-
Jak vybrat vhodné dřevo na luk?
Než se pustíme do výroby luku, nejprve si řekněme něco o tom, co to vlastně luk je.
Luk je řazen mezi střelné zbraně. Původně byl vyráběn výhradně ze dřeva, ale v dnešní době se používají spíše výkonné luky z umělých materiálů. Luk se skládá ze středové části a dvou ramen.
Původní šípy byly taktéž ze dřeva a v některých zemích i z bambusu. Dnes se používají duralové nebo karbonové šípy. Součástí šípu je opeření, což je peří na jeho zadním konci a z hrotu, který je většinou tvarován do špičky. Než se začaly používat kovové hroty, běžně se vyráběly z kamene. Dřevo bylo také opalováno v ohni, aby se posílila jeho přirozená vlastnost.
-
Jak vybrat vhodné dřevo na luk?
Nejprve bude potřeba najít a porazit vhodný kmínek stromu nebo silnou větev. Průměr by se měl pohybovat kolem pěti centimetrů. Délka použitelné části by měla být kolem metru a půl, spíše o něco delší. Z větve nebo kmínku by zároveň mělo růst co nejméně větví a neměl by být pokroucený. Ideálně vyberte zcela rovný.
Ideální je Tis červený, ale na ten jen těžko narazíte. Použít můžete namísto toho jasan nebo javor.
Dřevo přeřízněte podélně na dvě poloviny. Jednu polovinu rozdělte na další dvě poloviny, tedy na čtvrtiny. Dřevo nechte vyschnout v teplé a větrané místnosti. Než větve zcela vyschnou, zabere to alespoň dva až tři měsíce. Záleží na jejich díle.
Ze dřeva prozatím neodstraňujte kůru.
Obecně se vyhněte ovocným nebo jehličnatým stromům.
Má-li být luk určen pro děti, jeho výroba bude stejná, jen vyrobte menší model. Také nezapomínejte, že luk nepatří běžnou hračku a děti by se jím mohli nechtěně zranit. Nenechávejte je proto s lukem bez dozoru.
-
Jak vytvarovat luk?
Až je větev suchá, nejprve se ujistěte, že má ideální přirozenou schopnost ohybu. Větev opřete o zem a pevně zatlačte na její horní konec. Větev se přirozeně prohne na některou stranu. Právě takto bude prohnutý také luk.
Prohnutá strana se označuje jako takzvané břicho. Je to strana, která je při střelbě otočena směrem k cíli. Naproti tomu strana vně ohybu, která bude během střelby otočena směrem k vám, se nazývá záda.
Následně si odměřte a tužkou vyznačte polovinu luku. Od tohoto bodu naměřte na každou stranu deset centimetrů. Nyní máte luk rozdělen na takzvanou základnu, kterou představuje středová dvaceticentimetrová část a dvě samostatná ramena na jeho koncích.
Nyní si luk opět zapřete o zem a zatlačte na něj stejným způsobem jako před tím. Tak, aby se prohnul pokaždé stejným způsobem. Záda luku opracujte jen lehce, kdežto břicho odebírejte postupně nožem podle toho, kde máte pocit, že jde ohyb ztěžka. Středovou část luku příliš neztenčujte.
Je důležité, aby se luk ohýbal rovnoměrně v obou ramenou.
-
Jak dokončit luk?
Až je luk vytvarovaný, zbývá ještě vytvořit zářezy pro tětivu. Na upevnění tětivy budete potřebovat drážky v krajích obou ramen.
Drážky by měly být umístěné čtyři až pět centimetrů od konců ramen. Drážky vyřízněte do břicha luku.
Na závěr uvažte tětivu. Použít můžete bavlněné vlákno, rybářský vlasec nebo konopné vlákno. Tětivu lze zakoupit také přímo v prodejně pro lukostřelbu.
-
Jak ozdobit luk?
Luk pro děti by měl být řádně barevný nebo jinak zdobený.
Můžete ho namalovat přímo hobby barvami určenými na dřevo. Krásně se na něm budou vyjímat motivy bizonů a antilop nebo jen otisky dětských rukou. Použít můžete také nezávadné prstové barvy pro děti a na luk otisknout tlapku vašeho domácího mazlíka. Pravděpodobně to bude ta jediná šelma, ke které se děti vypraví na svém indiánském lovu.
Luk můžete ozdobit také vypalováním do dřeva. Použít můžete přímo hobby vypalovačku nebo pájku. Kresba by neměla být příliš hluboká, abyste nenarušili samostatnou konstrukci luku. Vyrobit si můžete i šípy.
Další skvělou zábavu a podporu pro vaše tvůrčí nadšení vám můžou poskytnou plechovky od piva.
Není v článku popletene pojmenovani stran vnejší a vnitřní ?
Odpovědět