Jak se počítá fond pracovní doby
-
Fond pracovní doby
Zákoník práce stanovuje týdenní pracovní dobu na 40 hodin týdně, což odpovídá 8 hodinám denně. Ta platí pro zaměstnance v jednosměnném pracovním režimu. Ve dvousměnném režimu je týdenní pracovní doba 38,75 hodin týdně (7:45 denně) a ve třísměnném režimu pak 37,5 hodin (7:30 denně).
U nepřetržitého třísměnného provozu je logika jasná – za předpokladu, že je zaměstnanci musí nejdéle po 6 hodinách práce čerpat přestávku o délce 30 minut, by se při 8 hodinové směně na pracovišti nevystřídali.
Fond pracovní doby je stanoven bez přestávek – při 8 hodinové směně je tak zaměstnanec v práci 8 hodin a 30 minut – 8 hodin pracuje a 30 minut čerpá přestávku v práci na jídlo a oddech (takto je to definováno v zákoníku práce).
Ve třísměnném provozu to pak znamená práci 7 hodin a 30 minut a 30 minut přestávku. Celkem zaměstnanec ve třísměnném provozu stráví v práci 8 hodin – a když se střídá se 2 dalšími zaměstnanci na dalších směnách, je pokrytých 24 hodin.
Délka týdenní pracovní doby je bez ohledu na směnnost snížená u zaměstnanců pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu na 37,5 hodin týdně.
Fond pracovní doby se sjednává v pracovní smlouvě.
-
Fond pracovní doby v nepravidelném režimu
Zákoník práce pracuje s pojmem nerovnoměrné rozvržení pracovní doby. Tady platí, že zaměstnavatel rozvrhuje směny nerovnoměrně v jednotlivých týdnech – některý týden zaměstnanec odpracuje více, než svůj týdenní fond, jindy méně.
Platí však, že průměrná pracovní doba nesmí přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu, a to za období 26 týdnů po sobě jdoucích (52, pokud je takto stanoveno v kolektivní smlouvě).
V praxi to znamená, že si sečtete počet odpracovaných hodin za půl roku (26 týdnů), a vydělíte toto číslo 26. Výsledek by měl odpovídat, nebo být nižší, než je vaše týdenní pracovní doba.
-
Měsíční fond pracovní doby
Na rozdíl od toho týdenního, bude měsíční fond pracovní doby v různých měsících různý – podle počtu pracovních dní, které na něj připadnou. Měsíční fond pak značí počet hodin, které musí každý zaměstnanec v daném měsíci odpracovat, pokud nečerpá dovolenou, nebo nenastaly jiné překážky v práci.
Měsíční fond je velmi jednoduchý na výpočet – počet pracovních dnů se vynásobí denním úvazkem.
-
Zkrácená pracovní doba
Zkrácená a kratší pracovní doba – výrazný rozdíl v pojmech, které se často zaměňují.
Zkrácení týdenní pracovní doby může být stanoveno jedině ve vnitřním předpise, nebo v kolektivní smlouvě. Zkrácení pracovní doby znamená, že zaměstnavatele buď všem zaměstnancům, nebo vybrané skupině (za dodržení zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace), zkrátí rozsah týdenní pracovní doby, avšak bez snížení mzdy.
Zaměstnanci tak při plné mzdě pracují místo 40 hodin týdně (8 denně), třeba 37,5 hodin týdně (7,5 denně).
Zkrácení pracovní doby není možné u státních zaměstnanců, tedy těch, kteří jsou odměňováni platem.
-
Kratší pracovní doba (částečný úvazek)
Kratší pracovní doba, oproti té zkrácené, může být naopak sjednána jen mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Jedná se právě o ty pracovní poměry, které jsou známé jako „zkrácené úvazky“.
Při kratší pracovní době zaměstnanec dostává mzdu, která náleží jeho kratšímu úvazku – při mzdě 30 000 Kč a úvazku zkráceném na 25 hodin týdne (5 hodin denně), bude mzda spočtena jednoduše trojčlenkou takto: (30000 / 40) * 25 = 18 750 Kč.
-
Fond pracovní doby 2020
Rok 2020 má celkem 251 pracovních dní a 11 svátků, které připadají na všední den od pondělí do pátku.
Při 40 hodinovém úvazku je to 2008 pracovních hodin (+ 88 svátků), při úvazku 38,75 týdně 1945,25 pracovních hodin (+ 85,25 svátků) a při úvazku 7,5 hodin týdně 1882,5 hodin (+ 82,5 hodin ve svátek).
Při kratší pracovní době je to samozřejmě jinak.
Všechny tyto údaje ohledně fondu pracovní doby jsou detailně popsány v plánovacích kalendářích, které se dají na každý rok koupit, nebo jsou k dispozici online a můžete si je vytisknout.
Na jiných stránkách je informací o něco méně, ale zadáním denního úvazku si můžete zjistit fond na rok při různě dlouhých úvazcích.
Dobrý den, mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou na 40 hodin týdně. Pracuji v systému 12 hodinových směn (dlouhý/krátký týden), ale pouze denní směny ( včetně víkendů či svátků ), prostě jak na mě vyjde rozpis směn. V rozpisu směn za duben mi vychází jít do práce 13.4.2020, ale 10.4. mám volno. Zaměstnavatel mi spočítal, že je fond pracovní doby za duben 176 hodin vč. placených svátků, bez svátků je to 160 hodin. Za duben skutečně odpracuji 154 hod ( vč. 1 svátku ). Tudíž musím napracovat 22 hod.Můžete mi poradit, zda je to správně, když jsem byla v práci pouze 1 svátek? Předem děkuji za odpověď přeji hezký den.
OdpovědětDobrý den. Mám týdenní úvazek 30 hod. Takže šestihodinová směna. Když odpracuji nad fond na víc, mám nárok na příplatek za přesčas? A počítá se do fondu prac. doby i pracovní volno. Za měsíc cerven jsem odpracovala 21 dní 127 hod. 1 den dovolené 6 hod. Pokud dobře počítam mám 1hod. přesčas. Když jsem měla třeba 6hod přesčas tak jsem se zeptala proč nemám příplatek za přesčas? A odpověď že příplatky za přesčas se platí pouze u osmihodinovce.Tak teď nevím. Děkuji za info
OdpovědětDobrý den, počítáte správně, že máte v uvedeném případě 1 hodinu "přesčas" (čerpaná dovolená tady v počítání nehraje roli). U zkráceného úvazku je to však tak (§78, odstavec i, zákoníku práce), že jako práce přesčas se posuzuje práce až nad rámec týdenní pracovní doby, což je 40 hodin = 8 hodin denně. Správně by to tedy mělo být tak, že za tu jednu hodinu "přesčasu" dostanete mzdu (klasicky za odpracovaný čas), ale nenáleží vám přesčasový příplatek. Ten byste měla dostat, až kdybyste teoreticky dělala pravidelně, každý den, 2 hodiny navíc (a dělala tak de facto 8 hodin denně), a pak jeden den dokonce udělala navíc hodiny 3. Pak byste měla dostat zaplaceno navíc 43 hodin (20 dní po 2 hodinách a 1 den 3 hodiny) plus příplatek za práci přesčas za 1 hodinu. Takový stav je ale proti logice zkráceného úvazku. Vyloučený samozřejmě není, ale v praxi by k němu vůbec nemělo dojít. Myslete taky na to, že práci přesčas nemůže zaměstnavatel u zkráceného úvazku nařídit.
OdpovědětDobrý den, máme zaměstnance, kterému chceme dát 90% úvazek, to znamená, že bude pracovat 36 hodin týdně. Po-Čt 8 hodin a v pátek 4 hodiny. Musí se to přesně takto zapsat do smlouvy? Zaměstnanec by si rád bral na pátky 1/2 dne dovolené, tak aby bylo vidět, že mu stačí vzít si pouze ten 1/2 den dovolené a ne nutně celý den? Dále bych se chtěla zeptat, jak se určuje měsíční fond pracovní doby? Např. na červenec byl 184 se svátky, pátků v tomto měsíci bylo 5, takže 4x5=20, takže pracovní fond 184-20=164? Předem moc děkuji za odpověď.
OdpovědětPracují v 12hod. Nepřetržitém provozu 37,5 hod.týdně.jak vypočtu fond práci.doby když je tam svátek.jestli třeba září 22dní x 7.5 nebo 23x7,5 dad se svátek počítá do fondu odprac.hodin
OdpovědětPracuji v socialnich sluzbach,mame trismenny provoz,denni a nocni 11h,vcetne so,ne. Znamena to tedy,ze za leden je 156 odprac. hodin,nam spocitala mzdova166 h. Takze odpracuji o 10 h navic. Je to spravne ?
OdpovědětDobrý den, jsme dětský domov (tudíž u nás musí být nepřetržitý provoz) a ráda bych se ujistila zda máme dobře stanovený fond pracovní doby. Pedagogové nám pracují na 12 hodinové směny (střídají se na krátké dlouhé týdny) mám je zařazené jako jednosměnný provoz s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou s týdenní fondem 40 hodin. Ošetřovatelky pracují noční směny (19-8,00 hod.) ranní směna (6.30-14.30) a v některých případech mají ranní směnu (7.00-19.00), ale to jen mimořádně mám je zařazené do týdenního fondu 37,5 hod. děkuji za odpověď
OdpovědětProsím o radu, kolik hodin musíme odpracovat v roce 2021 při nepřetržitém provozu 12hod. směnách. Pouze dvousměnný provoz, bez nočních směn. Pracujeme dlouhý a krátky týden. Děkuji B.P.
Odpovědětjak je to se státním svátkem a fondem pracovní doby? Například leden 2021 - svátek započítán do fondu pracovní doby. Jelikož pracuji v kanceláři, tak jsem v práci nebyla. Tudíž oproti fondu pracovní doby odpracováno méně hodin a tudíž nižší průměr na hodinu. Má se svátek započítávat do fondu pracovní doby???
OdpovědětDobrý den, máme v PP kuchařky, které pracují na zkrácený úvazek - 30 hodin týdně. Zajišťují stravu 7 dní v týdnu. Pokud je v měsíci svátek, počítá se pracovní doba jen za pracovní dny x hodiny, nebo i za dny svátků? Např. nyní v červenci je 20 prac. dnů, ale 22 dnů včetně svátků. Budu počítat pracovní hodiny za měsíc 20x6 nebo 22x6? Ptám se kvůli tomu, že denně odpracují 7 hodin, takže potřebuji ten "měsíční fond", který si vypočítám, rozepsat na dny, kdy budou v práci. Nevím, zda je to srozumitelné a moc děkuji za odpověď! Marie
OdpovědětDobrý den, zaměstnavatel nám upravil pracovní dobu na 13.5 hodiny z původních 10.5 a spolu s tím nám navýšil hodinový fond na měsíc na 180 hodin, aby se vyhnul preplaceni přesčasu. Je to v souladu se zákonem? Hlavně těch 180 hodin. Předem děkuji za odpověď.
OdpovědětDobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu či vysvětlení. Mám smlouvu na dobu neurčitou a svoji práci již vykonávám několik let. Při podpisu první smlouvy, jsem se zarazila nad délkou pracovní doby a nad týdením úvazkem, který činní 40 hodin týdně. Pracuji od pondělí do pátku, kdy moje pracovní směny jsou vždy postaveny tak, že jeden den v týdnu máme denní 12. hodinnovou směnu (od 7:30 hodin do 19:30 hodin) je zde započítána hodina na povinný odpočinek. Další den vychází noční 12. hodinnová směna (od 19 hodin a do 7:30 hodin opět je zde započítána doba na odpočinek). V dalších dnech máme odpolední směnu 8 a 1/2 hodiny (od 13 hodin do 22 hodin, s hodinovou pauzou na odpočinek). Nebo ranní směnu, kterou míváme hlavně v pátek a to 8 a 1/2 hodiny. Nebo máme v dalších dnech 12. hodinovou denní či noční směnu. Víkendy míváme většinou volné. Chápu není to nepřetržitý provoz, ale v týdnu se mi vystřídá denní, odpolední i noční směna. Tedy mi to přijde, že pracuji v třísměnném provozu nebo alespoň v dvousměnném. Logicky mi vyplývá, že bychom měli mít kratší úvazek než 40 hodin týdně. Zaměstnavatel mi však neustále tvrdí, že pracovní úvazek 40 hodin týdně je správně a musíme odpracovat 40 hodin týdně. Ráda bych zjistila, jak to doopravdy je. Spor mezi mnou a zaměstnavatelem trvá již několik let, upravit pracovní smlouvu nám nechtějí a neustále nám tvrdí, že takto je to v pořádku. Přesto mě takto postavená smlouva v pořádku nepřijde podle zákoníku práce.. Chci se tedy dozvědět, jak to doopravdy je a zda máme smlouvy postavené správně. Velice děkuji za vysvětlení. S pozdravem Alena
OdpovědětDobrý den, mam smlouvu na dobu neurčitou na 38.75 hod. týdně. Děláme od Pondeli do neděle (benzínová pumpa).Po 6 letech se naskytl problém ( nový firemní účetní) zjistil že nesplňujeme pracovni fond. Mame danou otevírací dobu takže ani si ty hodiny nemůžeme nijak nadělat prostě to neni možné. Misto toho aby změnily smlouvy začali nám brát dovolenou. A to bez našeho dovolení. V zákoníku prace je jen ze nam dovolenou může vedoucí nařídit ale nikde není ze ji nam muzou brát bez našeho vědomí. Pokud to tak budou dělat každý měsíc tak nám nezbyde žádná dovolená. Setkal se někdo už s tímto budu moc rada za odpověď děkuji
OdpovědětDobrý den, dnes jsem dostala pracovní smlouvu, ale není mi jasné, kolik hodin tam vůbec budu pracovat, jelikož ve smlouvě mám pracovní doba činí 20-25hodin týdne.
OdpovědětDobrý den, máme zaměstnankyni, která má z důvodu péče o dítě do 15 let zkrácený úvazek na 0,8. Pracuje v jednosměnném režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou v kuchyni jako kuchařka. Pracovní doba je rozvrhována do těchto směn od 5:30 do 14:00 a od 10:00 do 18:30 (ve vnitřní směrnici organizace je popsáno tak, že směna od 10:00 do 18:30 je rozvrhována v případě přípravy teplých večeří, které v současné době nejsou, jsou pouze studené večeře). Pracovnice odmítá chodit na tzv. odpolední směnu. Má na toto právo? Děkuji
OdpovědětDobrý den ,Ráda bych se zeptala na pár věcí jelikož vůbec netuším na co mám nárok. Mám smlouvu na zkrácený úvazek 6 hodinový. Ale bohužel mi kolegyně onemocněla měla úraz. Nyní tedy dělám již 2 měsíc místo 6 hodin 8 hodin a to 5 dní v týdnu plus každou sobotu 3 hodiny . Tedy delam 6 dni v tydnu .Můj dotaz tedy zní. Mohu takhle pracovat ? A pokud ani jak dlouho ? Kolegyně se mi jen tak brzo nevrátí ,a já si nedovedu představit, že takovým tempem pojedu třeba další 2 měsíce. Můžu se nějak bránit? Děkuji
Odpovědět