Jak připravit psa na výstavu

Silva Páčová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak připravit psa na výstavu

    K čemu pes potřebuje výstavy

    Pes výstavy ke svému životu nepotřebuje. Pokud však chcete svého psa či fenku s rodokmenem uchovnit a mít štěňátka, nic jiného vám nezbyde. Možná postupem času také zjistíte, že vás i vašeho pejska putování po různých výstavách naplňuje a stane se vám chovatelství a vystavování novým koníčkem.

    Před úplně první výstavou je dobré načerpat rady zkušenějších chovatelů nebo pátrat na internetu po informacích. I zdánlivé maličkosti mohou být pro neznalé důležité. Vlastní zkušenosti z výstavy a pozorování jsou však nepřenosné.

  2. Jak psa na výstavu přihlásit

    Psa můžete na výstavu přihlásit ve většině případů elektronickou cestou. Národní, mezinárodní, krajské, oblastní, speciální i klubové výstavy mají na svých webových stránkách přímo odkaz k přihlášení. Pokud nevládnete internetem, můžete přihlášky a dané podklady zaslat poštou na příslušnou adresu soutěže nebo klubu. V propozicích dané výstavy naleznete vše potřebné. Od poplatků za přihlášení, po informace o jednotlivých vypsaných soutěžích.

    Na samotné přihlášce pak vyplňujete plemeno, jméno psa podle průkazu původu, jméno chovatele, adresu bydliště, zda jde o psa či fenu, rodiče psa a v jaké kategorii, neboli výstavní třídě, chcete vystavovat. K přihlášce musíte doložit rodokmen svého psa.

    Přihlásit se můžete nejpozději dva měsíce před výstavou. Přihlášení probíhá ve třech cenových vlnách. Čím dříve se přihlásíte, tím zaplatíte méně. Platba se uskutečňuje v rámci přihlášení bankovním převodem.

  3. Jak poznám, do které výstavní třídy psa přihlásit

    Při vyplňování elektronické přihlášky vám systém sám nabídne příslušnou kategorii podle věku vašeho psa. Přihlásit se však můžete za příplatek do více soutěží, které ten den v rámci výstavy probíhají. Velice oblíbenými se stávají soutěže – Mladý vystavovatel, které jsou určeny pro děti do 17 let. V této kategorii se neposuzuje až tak krása psa, ale spíše vztah pejska a dítěte.

    Výstavní třídy

    • Třída štěňat (4-6 měsíců)
    • Třída dorostu (6-9 měsíců)
    • Třída mladých (9-18 měsíců)
    • Mezitřída (15-24 měsíců)
    • Otevřená třída (od 15 měsíců výše, pro všechny psy bez ohledu na složené zkoušky a získaná ocenění)
    • Pracovní třída (od 15 měsíců výše, pouze pro psy se složenou zkouškou)
    • Třída vítězů, šampionů (od 15 měsíců)
    • Třída veteránů (od 8 let)
  4. Jak probíhá výstava psů

    Mnoho majitelů-nováčků-je přesvědčeno, že stačí svého pejska na výstavu přihlásit a ukázat porotcům. Bez řádné přípravy to však nepůjde. Od koupelí, po dovolenou úpravu srsti, až po řádný výcvik výstavních dovedností. Důležitou součástí je také povinná dokumentace.

    Před vstupem na výstavu musíte mít vytisknutou vstupenku, která platí pro jednoho psa a jeden člověčí doprovod. Ostatní doprovod si většinou za vstup musí připlatit. Po vstupu do výstavní haly obdržíte soutěžní číslo a publikaci s obsazením kruhů.

    V tuto chvíli vás mohou pořadatelé poprosit o očkovací průkaz ke kontrole platného očkování. Pes s prošlým očkováním není na výstavu vpuštěn. Proto si vše pár týdnů před výstavou raději zkontrolujte. V orientaci na místě vám pomohou jednoduché mapy.

    Až naleznete svůj kruh, předáte pomocníkům svého rozhodčí dokumentaci, kterou bude vyžadovat. Někdy je to jen ohlášení čísla, někdy přihláška, někdy složka, kterou obdržíte u vchodu. Poté už jen čekáte na svůj výstavní čas, sbíráte inspiraci, začleňujete se do kolektivu chovatelů, šlechtíte a uklidňujete sebe i svého pejska.

  5. Co nás čeká v kruhu

    Kruh je výstavní prostor, ve kterém probíhá samotné posuzování psů. Každý majitel i pes by měl vědět, co ho v takovém kruhu čeká. I když samotná akce vypadá velmi jednoduše, jednoduché to není ani pro psa ani pro člověka.

    V kruhu by měl pes měl ukázat zuby a skus, tělo v pohybu, stát ve výstavním postoji a samec by si měl nechat v klidu zkontrolovat varlata.

    Do kruhu se vchází po skupinách. Časy jednotlivých skupin jsou vypsány na informačních tabulích přímo před vstupem do kruhu. Pokud přijde váš čas, vcházíte společně s dalšími uchazeči o posouzení do kruhu.

    Nejdříve rozhodčí zkontroluje chrup, případně varlata, barvu očí, kvalitu srsti a stavbu těla. Poté jste vyzváni ke klusu po kruhu. Pes by měl na výstavním obojku běžet volně. Necukat se, necválat.

    Měl by mít radost z pohybu. Většinou pak následuje klus diagonálně od rozhodčího tam a zpět pro kontrolu chodů. Na závěr kruh oběhne celá skupinka společně.

    Pokud se neumístíte na prvních čtyřech místech, pošle vás rozhodčí ven z kruhu. Poté rozhodčí nechá oběhnout zbývající úspěšnější účastníky ještě jednou kruh a následně řadí psy podle svých preferencí k odpovídajícím místům.

    Pokud se váš pes neumístí na prvním místě, výstava pro vás končí. V opačném případě se dostáváte do třídy vítězů, kde vás kruhové kolečko čeká ještě jednou.

  6. Proč se kontroluje chrup a jak to psa naučit

    Rozhodčí u psa nejdříve kontroluje skus. Při tomto hmatu by si pes měl umět nechat stáhnout dolní pysk dolů a horní pysk nahoru při zavřené čelisti. Poté musí být pes ochotný nechat si otevřít tlamu na kontrolu počtu zubů a kvalitu stoliček.

    Nejsou to úkony pro psy právě příjemné, proto je nutné, aby je pes uměl. Začněte pomalu, v sedě. Ze začátku postačí, když si pes nechá v klidu sáhnout na tlamu. Vyberte si nějaký jednoduchý povel, po kterém pes ví, co přijde.

    Například: Zuby! Ukaž zoubky! A podobně. Pomalu nacvičujte přetažení pysků a to tak, že psovi jakoby obejmete tlamu. Jedna ruka je pod tlamou a druhá tlačí seshora. Stále psa chvalte. Až si pes zvykne na tento hmat, začněte trénovat otevírání tlamy. Stejným úchopem zkoušejte po malých krůčcích až do úplného otevření.

    V nácviku vám může pomoci i kdokoliv známý. Pes si tak zvykne na přítomnost další osoby a nebude mít problém po důsledném nácviku ukázat v kruhu své čelisti.

  7. Jak naučit psa kontrole varlat

    Zde hodně záleží na povaze psa. Většině psů tento úkon nevadí. Jen příliš bojácným či naopak agresivním. Abyste věděli, jak bude reagovat právě ten váš, zkuste požádat někoho známého, aby varlata cvičně zkontroloval.

    Pokud uhýbá a nechce si na sebe nechat sáhnout cizí osobou, pomalu a klidně na dotek psa zvykejte. Při přílišné agresivitě musíte být důslední a ukázat psovi, kdo je tady pánem. Agresivní pes bývá z kruhu vyloučen bez posouzení.

  8. Jak naučit psa výstavnímu postoji

    Výstavní postoj slouží k prohlédnutí tělesné stavby psa. Pes by měl umět stát v klidu i při ruchu kolem sebe. Menší plemena učíme výstavnímu postoji na stole, většina plemen však vystavuje na zemi, kde jsou následně do postoje doupravována. Nejlepší variantou je, kdy se pes do výstavního postoje postaví sám naproti svému majiteli.

    Při nácviku vždy platí, že musíte svého psa zaujmout tak, aby byl v pozoru. Dobrou motivací je oblíbený pamlsek, tak jako když trénujete jiné povely, jako je sedni, lehni, dej pac a podobně.

    Nezapomeňte na svého psa klidně mluvit. Při tréninku si stoupneme před nebo vedle psa a ruku s pamlskem natáhneme před oči tak, aby psa zaujal. Pes by se měl hrdě postavit, zvednout hlavu a natáhnout krk za pamlskem.

    Jeho výraz by měl být plný zájmu. Až se pes naučí klidně stát, můžeme zkusit porovnat končetiny. U některých plemen je vyžadován mírný zákrok zadních končetin.

  9. Jaké pomůcky na výstavu potřebujeme

    Kromě různých hřebenů, hřebínků, zastřihovačů, misek s vodou, pamlsků, stanů pro psy, židliček pro majitele, je nezbytností výstavní vodítko. Může mít různé podoby. Na trhu naleznete výstavní vodítka z textilu i z kovu, jednoduchá i různě zdobená.

    áleží jen na vás, které vás zaujme. Oproti klasickému vodítku má výstavní vodítko na konci smyčku, jež se přetahuje psovi přes hlavu a podle potřeby utahuje. Je kratší a tenčí. Nemělo by svou délkou i vzhledem rušit při hodnocení dojmu ze samotného psa.

    Vodítko při vystavovaní držíme v levé ruce. Smyčku utahujeme tak, aby se pes nemohl samovolně vyvléknout. Tento počin může být důvodem k diskvalifikaci. Vodítko nedržíme svěšené vedle nohy, ale mírně vpřed. Pes by na vodítku neměl táhnout, ani být vlečen.

  10. Jak probíhá bonitace

    Bonitace neboli uchovnění feny či psa probíhá velice podobně jako kterákoliv výstava. Přes kontrolu dokumentace psa, kontrolu srsti, barvy oka, měření délky těla a ocasu, výšky, kontrolu varlat, zubů, tělesné stavby. Liší se jen tím, že je pes posuzován sám, ne kolektivně a v propracovanosti posudku.

    Pro účast na bonitaci musí mít pes opět platná veškerá povinná očkování, věk vyšší 12ti měsíců (u některých plemen více), a absolvování alespoň dvou výstav-jedné klubové a jedné národní či mezinárodní. Další podmínky pro vstup na bonitaci si zjistíte u příslušného klubu podle plemene.

    Na bonitaci je důležité řádně se připravit, jelikož u většiny plemen je možné absolvovat bonitaci jen jednou za život. Pes by kromě odpovídajících standardních tělesných znaků měl být dobře socializován, být dobře ovladatelný a přiměřeně sebevědomý.

    Po úspěšné bonitaci obdržíte bonitační kód a další výstavy už můžete mít jen jako nového krásného koníčka.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak připravit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás