Jak chovat chvostoskoky
-
O chvostoskocích
V současné době známe přibližně osm tisíc druhů chvostoskoků. Jejich velikost se pohybuje od pár milimetrů až do jednoho centimetru. V tropických oblastech se můžeme setkat i s většími druhy.
Chvostoskoci patří mezi bezkřídlý hmyz, který nemá tvrdé krovky, ale naopak měkké tělo. I když se nejedná přímo o vodní hmyz, některé druhy jsou schopny přežít i na vodní hladině. Patří mezi ně například mákovka. Většinou se nachází na vodní hladině v době, kdy voda zamrzá, tedy brzy zjara a během podzimu.
V přírodě najdeme tento drobný hmyz nejčastěji v tlejícím listí nebo jiném kyprém povrchu, často přímo v půdě. Pokud mají možnost, rádi se nastěhují i do lidských obydlí, kde najdou útočiště v květináčích.
Jsou však čilí i během zimy. Někdy je můžeme najít v tak velké skupině, že se po sněhu hemží v tmavé přelévající se skupině. Z toho lze usoudit, že se tito brouci vyvíjeli za nízkých teplot. Stáří tohoto druhu se odhaduje až na čtyři sta milionů let. To by vysvětlovalo i to, proč v teplejších oblastech vylézají především v chladnějším období. Jejich adaptace na teplejší podnebí proběhla až v pozdější době.
Z tohoto důvodu je vhodné hledat chvostoskoky během chladnějšího období, abychom tak získali odolnější hmyz a jeho nároky na podmínky nebyly nijak vysoké.
Teď už se tedy podívejme přímo na to, jak chvostoskoky nalovit.
-
Jak chovat chvostoskoky – lov
Jak už jsme si řekli, chvostoskoky najdeme převážně ve vlhkých vrstvách tlejícího listí a mechu. Jestli máte zahradu, máte napůl vyhráno. Stačí projít vrstvy spadaného listí a kompost.
K jejich lovu budete potřebovat velké síto s dostatečně velkými oky, aby jimi chvostoskoci propadli. Síto dejte nad rozměrnou nádobu a naplňte ho vrstvami zetleného listí a dalších rostlinných zbytků.
Sítem není potřeba pohybovat tak jako u běžného přesívání. Stačí, když necháte síto na světle a budete listí postupně shora odebírat. Brouci budou mít tendenci utíkat před světlem a zahrabávat se čím dál tím hlouběji, dokud nepropadnou samotným sítem.
V nádobě je pak stačí už jen posbírat. Abyste jim neublížili, nabírejte je opatrně na kousek papíru.
-
Jak chovat chvostoskoky – ubytování
Teď je ještě potřeba nové přírůstky vhodně ubytovat.
Na dno velké sklenice nebo menšího akvária dejte tenkou vrstvu substrátu. Kdybyste ho dali příliš, chvostoskok by se vám schovali a museli byste vše znova přesívat.
Na substrát pak můžete dát trochu listí.
Další možností a především méně náročnou na údržbu a zápach, je dát namísto listí i substrátu dřevěné uhlí. Než ho použijete, pečlivě ho properte v horké vodě a následně udržujte pravidelným rosením stále vlhké. V substrátu ani v uhlí však nesmí stát voda, aby prostředí nebylo náchylné na plísně a hmyz netrpěl na roztoče.
Chvostoskoci nejsou nijak nároční na teplo. Nádobu můžete umístit i do chladnější části domu, kde bude spíše šero. Nádoba by každopádně měla být dostatečně vysoká s hladkými stěnami, aby vám hmyz neutekl.
-
Jak chovat chvostoskoky – potrava
Přikrmovat je můžete sušenými kvasnicemi. Někdo dává přednost jen jim, ale lze do nich přimíchat i další věci.
Směs si, můžete vyrobit z kvasnic, pšeničné a ovesné mouky, mrkvového prášku a spiruliny. V potřebách pro chovatele lze koupit už i hotové drobné granule. Seženete je pod názvem CustodianFuel.
Naservírovat jim ale můžete vše možné. Nepohrdnou ani ovesnými vločkami nebo krmením pro rybičky, případně drcenými piškoty. Dostat můžou i samotnou sušenou spirulinu.
Platí, že tím, čím krmíte potravu, budete později krmit zvířata, pro které je určena. Proto na krmení nešetřete.
-
Jak chovat chvostoskoky – rozmnožování
Prvních chvostoskoků se dočkáte poměrně brzy. Jejich reprodukční cyklus trvá kolem pouhých čtyř týdnů.
Samci produkují takzvaný spermatofor, který zanechávají na povrchu substrátu. Samice ho do sebe přijímají bez přítomnosti samců.
Samice následně nakladou oplodněná vajíčka. Jsou-li v blízkosti dalších samic, kladou ve skupinách na jedno místo.
Čerstvě vylíhlý chvostoskok je podobný vzhledem dospělci. Rychle dospívá a během vývoje se několikrát svléká. Délka života je kolem šesti měsíců.
Teď už máte vlastní potravu pro masožravé obyvatele terárií.
S chovem další potravy vám poradí naše články Jak chovat sarančata a Jak chovat šváby.
Zdravím jak je to s chovem Mákovky Vodní? Někde píšou že je to vodní druh někde píšou že je to vlhkomilný tak nevím máme jich v lese plno
Odpovědět