Jak založit skalku
-
Jak založit skalku – půda a poloha
Skalka se může stát krásnou dekorací ve vaší zahradě, lemovat příjezdovou cestu nebo obklopovat váš oblíbený altán u jezírka. Než vybudujete skalku, budete potřebovat vhodné místo a především vhodnou půdu. Tu budete mít na zahradě buď přirozeně, nebo bude potřeba vybrat původní zeminu a namísto ní nasypat zeminu novou.
Skalka by měla být nejlépe na svahu, v místě, kde svítí většinu dne slunce. Většině skalniček nevadí prudké slunce, proto můžete využít i místo, kde se většině ostatních rostlin nedaří.
Skalka by se měla nacházet na svahu plném velkých plochých kamenů. Nemáte-li na zahradě přirozený svah, budete ho muset vytvořit. V místě, kde chcete skalku vybudovat, nejprve vytrhejte veškerý plevel a další rostliny. Vyberte kusy dřeva, větší kameny, které v půdě překáží. Plochu vysypte celou tenkou vrstvou štěrku, aby byla zem dobře propustná. Teď bude potřeba navršit zeminu samotné skalky.
Tady už se to liší názor od názoru. Někteří nahrnou na hromadu hlínu, kterou už na zahradě mají, a skalka jim krásně prospívá. Jiní nedají dopustit na vlastní směs, kterou si pro skalku namíchali.
Nejste-li si jisti výživností nebo složením stávající půdy, raději si namíchejte vlastně směs, ať máte jistotu, do čeho budete rostliny sázet. Kdybyste zjistili, že zemina není vhodná, až už byste měli celou skalku hotovou, byla by to zbytečná práce navíc.
První z možností je vzít klasickou ornici a přimíchat do ní drobný štěrk a písek. Tím půdu nadlehčíte a vytvoříte ideální zázemí pro suchomilné skalničky. Další možností je dát do směsi namísto ornice kompost. Nebudete se tak muset starat delší dobu o živiny. Skalničky jich budou mít do začátku víc než dost. Přidat můžete také díl jílu, ale nesmí ho být příliš.
Do takto předpřipraveného vysypaného prostoru zabudujte několik velkých solitérních kamenů, které skalku ozdobí a zároveň poskytnou skalničkám přirozené prostředí pro růst. Doplnit je můžete také o zajímavé samorosty nebo naplavené dřevo.
Jestli na zahradě nenajdete vhodný prostor, další možností je pořídit si nízké široké keramické mísy a zbudovat malé skalky v nich. Skalka nepotřebuje příliš vody, takže nebude nutné je celoročně pravidelně zalévat. Navíc když se vám na jednom místě okoukají, můžete je kdykoli přesunout jinam a nebudete mít napevno zabranou část zahrady.
Jak už jsme si řekli, skalka by se měla nacházet na místě, kde je celodenní slunce. Neměla by být stíněna stromem, ale také by neměla být umístěna v jeho blízkosti už jen kvůli padajícímu listí, které byste museli pravidelně každý podzim několikrát ručně vybrat. Skalničky totiž nelze vyhrabat, tím byste je poničili.
-
Jak založit skalku – vhodné rostliny
Teď už přejděme k výběru vhodných rostlin.
Podíváme se především na ty suchomilné, kterým bude písčité a kamenné prostředí vyhovovat. Rostliny, které pro svůj život nepotřebují příliš vody a zároveň snesou vysoké teploty, pochází především ze stepí a pouští. Velkou rozmanitost jich můžeme nalézt také v horských oblastech.
Krásně se budou vyjímat například sukulenty. Můžete si vybrat z širokého množství netřesků nebo opuncií. Zasadit můžete také nejrůznější cibuloviny, jako jsou nízké okrasné tulipány nebo drobné kosatce. Vysoké kosatce a vzrostlé tulipány se budou hodit spíše do rozměrnějších skalek. U menších keramických mís zůstaňte raději u těch netřesků a dalších drobnějších rostlin.
Začlenit můžete také zakrslé druhy jehličnanů.
Vhodné jsou i nejrůznější druhy okrasných trav. Ty volte podle výšky s ohledem na velikost skalky. Hezky bude vypadat třeba ostřice.
Z dalších vhodných suchomilných rostlin si můžeme jmenovat třeba pryšec nebo hvozdík.
-
Jak založit skalku – voda
Ačkoli je skalka složena ze suchomilných rostlin, úplně bez vody se neobejde. Navíc ne všechny rostliny, které vyberete, budou pocházet přímo z polopouště. Proto když nastanou dlouhodobá sucha, je nutné skalku alespoň několikrát během léta zalít.
Voda ale nemusí být jen k užitku, ale také na okrasu. Když už máte skalku ve svahu, můžete do ní zabudovat tekoucí vodu. Neztratí se ale ani drobné jezírko, když v části skalky srovnáte terén do horizontální polohy.
-
Jak založit skalku – dekorace
Na závěr nezapomeňte na rozličné dekorace, které skalku ozvláštní. Mezi kameny a okrasné samorosty můžete umístit nejrůznější barevné květináčky s netřesky, které zapustíte přímo do zeminy. Všechny by měly mít ve spodní části otvor, aby se v nich nedržela voda. Použít můžete také rozbité části květináčků, nejrozličnější střepy a staré hrnečky.
Krásně se budou vyjímat i keramické věci. Volte zahradní keramiku, která je vypalována na vysokou teplotu. To znamená, že hlína je dostatečně slinutá na to, aby do sebe nenatáhla vlhkost ze země. Kdyby byla málo vypálená, natáhla by vlhkost a keramika by během chladného období v zimě popraskala. K zvětralým kamenům na skalce se budou krásně hodit výrobky ze šamotové hlíny.
Neztratí se ani nejrůznější plechové konvičky nebo staré petrolejové lampy postavené na ploché kameny.
DO skalky můžete zabudovat cokoli, co vás jen napadne. Třeba starou korouhvičku.
S další péčí o zahradu vám poradí naše články Jak připravit zahradu na zimu a Jak připravit zahradu na jaro.
Zatím žádné komentáře