Jak vyrobit terárium
-
Proč vyrobit vlastní terárium
Prvním z důvodů, proč se chovatelé rozhodnou vyrobit si vlastní terárium je většinou jeho cena. Doma vyrobené terárium vyjde mnohem levněji, než kdybyste koupili už hotové, ve zverimexu nebo od soukromého výrobce.
Také si vlastní terárium můžete vyrobit sobě na míru s ohledem na to, kde ho chcete mít. Zvolíte si vlastní parametry i konkrétní vzhled vnitřní části. Výroba terária navíc není nijak náročná. Nemusíte být zdatný kutil ani mít něco vystudovaného. Postačí trocha šikovnosti, něco si přečíst, nakoupit materiál a s trochou trpělivosti bude za chvíli nový domov pro vašeho miláčka na světě.
-
Z čeho terárium vyrobit
Terárium můžete vyrobit z několika materiálů. Tentokrát se podíváme na variantu s plastickou stěnou, takže nebudeme vyrábět klasické terárium jen ze skla. Potřebovat budete kromě již zmíněného skla také OSB desky.
Výhodou vlastního terária je také možnost vyrobit si plastickou stěnu na míru. Vy sami znáte své zvířátko nejlépe a budete vědět lépe než kdo jiný, jakou stěnu mu v teráriu vytvořit, jestli rádo lehává na vyvýšených místech nebo zda dává přednost promyšleným schovkám. Plastickou stěnu můžete na závěr opískovat nebo natřít barvou. Dobře vypadá přírodní prostředí, takže se podíváme na tu první možnost.
-
Jak vyrobit základ terária
Nejprve se rozmyslete, jak velké terárium chcete vyrobit a rozhodněte se, kde bude stát. Poměřte stolek nebo jiný prostor, kam ho chcete umístit, abyste si byli jisti, že se tam později bez problémů vejde. Počítejte také s nutností zásuvky, abyste měli kam zapojit případné osvícení a vyhřívání terária.
Pečlivě si udělejte rozkres, ať víte kolik a jak velké desky budete potřebovat. Nechte si nařezat potřebné OSB desky. Nezapomeňte do nákresu přidat rozmístění otvorů, které budou sloužit jako větrání a otvory, kudy povedou kabely. Jestli nemáte přístup k OSB deskám, můžete použít i dřevěné desky nebo cokoli dalšího, co vám přijde vhodné a čeho máte doma dostatek.
Přes výřezy na větrání bude nutné přilepit drobnou mřížku nebo síťku, aby zvířátko neuteklo. Otvory by nikdy neměly být přímo proti sobě, aby skrze terárium netáhlo. Otvor pro kabeláž by měl být jen tak velký, jak je potřeba. Kolem kabelů by v otvoru neměl vzniknout zbytečný prostor. Pokud byste na závěr zjistili, že je otvor zbytečně široký, můžete přes něj dát další mřížku a až v ní vytvořit menší otvor, odpovídající síle kabel/ů.
Desky prvně slepte vhodným lepidlem dohromady nebo je stlučte. Záleží, jaký materiál jste zvolili. K zadní stěně připojte obě boční tak, aby vám vzniklo ležící „U“. Nyní připojte spodní desku, na které bude terárium stát. Chcete-li vyrobit terárium přímo ze stolku, přidělejte předpřipravené „U“ přímo na něj.
V dalším kroku budete potřebovat polystyren a montážní pěnu. Vhodným lepidlem na polystyren přilepte do terária na vhodná místa kousky polystyrenu tak, abyste vytvořili základ pro plastickou stěnu. Polystyren můžete nařezat pomocí zalamovacího nože. Buďte opatrní, nůž se rád chytá do polystyrenu a vytahuje se z rukojeti.
Až budete mít polystyren nalepený, doplňte ho montážní pěnou. Vše zařízněte do pokud možno rovnějších a plynulejších tvarů, aby podklad vypadal spíše jako vodou omytá skála než rozeklané skalisko. Montážní pěnu můžete stejně jako polystyren zaříznout zalamovacím nožem. S menšími tvarovými nesrovnalostmi si nemusíte dělat starosti. Na stěnu přijde ještě lepidlo na dlaždice, než ji budete opakovávat.
Připravte si vhodné lepidlo a stěnu jím celou zahlaďte. Lepidlo by nemělo být úplně tekuté, aby vám při práci příliš neteklo. Nemělo by ale být ani příliš husté, abyste ho dostali všude tam, kam potřebujete. Lepidlo je nutné nechat dobře vytvrdnout.
-
Jak opískovat plastickou stěnu
Teď už se můžeme pustit do opískování. Ještě jednou si namíchejte lepidlo na dlaždice, ale tentokrát do něj přimíchejte písek. Dostanete ho koupit v obchodě s potřebami pro chovatele hned v několika barvách. Záleží tedy jen na vás, jakého vzhledu chcete docílit.
Další možností je nanést vždy na kousek stěny lepidlo a posypat ji pískem. Je to sice mnohem pracnější, ale stěna bude vypadat přirozeněji a lepidlo nepůjde tolik vidět. Až vrstva s pískem uschne, rozmíchejte si další lepidlo a poopravte místa, kde je málo písku nebo kde jste kousek vynechali.
Všude, kde jste nedali ve vnitřním prostoru písek, bude nutné plochu natřít barvou. Použijte výhradně nezávadnou barvu, kterou vám doporučí ve zverimexu. Barvu nechte dobře zaschnout.
Na závěr budete potřebovat vhodný zdravotně nezávadný lak. Tím natřete celý vnitřní prostor terária nebo lak zřeďte a použijte rozprašovač. S výběrem vhodného laku vám také poradí ve zverimexu. Lak nesmí být nijak zdravotně závadný, když se po něm bude zvířátko pohybovat. Lak nedávejte v příliš silné vrstvě, abyste úplně nezalili strukturu písku. Na hrubší struktuře se zvíře lépe udrží. Také je nutné dát lak ve všech místech rovnoměrně, i těch špatně dostupných.
Až je vše suché, přidělejte v přední části terária vodící lišty pro sklo. Teď už jen stačí zavřít přední stěnu terária sklem a horní část přiklopit předem připravenou deskou.
Teď už jen stačí přidat do terária nejrůznější dekorace, misku na vodu a další předměty. To už se bude odvíjet od konkrétního zvířátka, pro které jste nový domov přichystali.
-
Jak vyřešit osvětlení
Teď ještě připojit osvětlení a vyhřívání.
K tomu vám poslouží vhodná žárovka, kterou přiděláte k víku terária. Žárovka by měla být chráněna mřížkou, aby se o ni zvířátko nemohlo popálit.
Výběr vhodné žárovky se bude odvíjet od nároků konkrétního zvířete a velikosti terária, které potřebujete osvětlit a vyhřát.
Se samotným chovem terarijních zvířat vám pomůžou naše články Jak chovat leguána a Jak chovat žábu.
Zatím žádné komentáře