Jak využít skořápky z pistácií

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít skořápky z pistácií

    Jak využít skořápky z pistácií jako šišku

    Většina šišek, které seberete venku pouští smůlu, padají z nich semena a kousky jehličí a je z nich více nepořádku než užitku. Pojďte si s námi vyrobit falešnou šišku z pistáciových ořechů. Potřebovat k tomu budete půlky pistáciových skořápek a papírovou špulku od klasické nitě, která se používá na šití do šicího stroje. Lidově se jí říká hedvábko.

    K papírové špulce si vezměte ještě papírovou malířskou pásku. To je ta žlutá papírová, která se snadno trhá. Volte značkovou, ty levnější někdy hůře drží a šiška by se mohla rozlepovat. Špulku omotejte v jejím středu, abyste ji zesílili a pásku veďte ve ztenčujících se vrstvách směrem ke kraji. Špulka by měla být ve výsledku ve svém středu boubelatá.

    Teď omotejte ještě jeden její kraj, abyste ho zesílili. Tak, aby se špulka zužovala od jednoho konce k druhému.

    Pomocí tavné pistole oblepte několika skořápkami úzký konec tak, abyste zakryli konec špulky. Vytvořte něco jako drobnou uzavřenou kytičku, složenou z pěti až šesti kousků skořápek. Pod tuto kytičku přilepte další řadu skořápek, která ji bude zvenku překrývat.

    Takto pokračujte jednou řadou za druhou, dokud se nedostanete k silnější části špulky.

    Na závěr oblepte drobnými kousky skořápek spodní část špulky tak, aby nebyla vůbec vidět.

    Hotovou šišku pověste na kousek nitě. Nit je provizorní, později ji převážete na stuhu. Vezměte si barvu ve spreji a šišku celou nastříkejte. Barvu aplikujte venku a vezměte si gumové rukavice, abyste nebyli celí špinaví. Předem si rozmyslete, kam dáte šišku uschnout.

    Nabarvenou šišku nechte uschnout. Odvažte nit a namísto ní na ni přivažte barevnou stuhu, za kterou ji budete moct pověsit. Tak a je hotovo, teď už jen ozdobit vánoční větve nebo podzimní věnec.

    Krásně budou vypadat stříbrné nebo zlaté šišky. Použít můžete také umělý sníh ve spreji. Na šišky můžete použít lepidlo se třpytkami, aby krásně vynikly nebo je dozdobit štětcem a udělat je tak barevnější. Je to jen na vaší fantazii.

  2. Jak využít skořápky z pistácií jako věnec

    Tentokrát budete potřebovat jako základ polystyrenový věnec a k němu velké množství skořápek.

    Věnec si položte na stůl na rovnou plochu, abyste viděli, odkud pokud máte lepit skořápky a fixem si udělejte značky. Ze zadní strany věnce lepte skořápky jen v případě, že bude věnec viset v prostoru, jinak budeme počítat s tím, že bude viset na dveřích.

    Přes věnec nalepte od vnější po vnitřní část první řadu skořápek od pistácií. Řada by měla být co nejrovnější. Skořápky by měly být na jedné straně zarovnané pečlivě do roviny. Přes tuto řadu nalepte další, podobně jako jste oblepovali prvně špulku od nitě. Tímto způsobem pokryjte celý věnec. Až budete lepit poslední řadu, nejspíše bude mezera mezi první a poslední řadou lehce vidět, ale to vůbec nevadí, uvážeme přes ni později okrasnou stuhu.

    Další možností je nelepit skořápky přes sebe, ale lepit jednu vedle druhé, nesystematicky, tak abyste pokryli celou plochu věnce nebo opět jen její přední část a boky, které půjdou vidět při pověšení na rovnou plochu.

    Až máte věnec celý polepený, přestříkejte ho barvou ve spreji. Můžete ho nechat také v přírodní barvě skořápek. U první možnosti nejde věnec prakticky vidět, ale u druhé, kde vzniknou mezi skořápkami drobné mezery, zvažte, jestli věnec nenabarvit ještě před tím, než skořápky začnete lepit.

    Na hotový podklad přilepte další prvky, které budou věnec zdobit. Použít můžete sušená kolečka pomeranče, badyán, skořici a cokoli dalšího vás napadne. Vyrobit můžete i originálnější verzi a polepit ho třeba marshmallow.

    Až je věnec dozdobený, uvažte ho na silnou stuhu, za kterou bude viset na dveřích nebo kdekoli jinde. Uvázat ho můžete za klepadlo nebo přehodit konce stuhy přes horní okraj dveří a na vnější straně, kde to nebude zvenku vidět, stuhu přilepit pomocí lepicí pásky, která věnec udrží. Jestli jsou to staré dřevěné dveře na chalupě, které pamatují i vašeho dědečka nebo dřevěná branka do kůlny, jednoduše do ní ťukněte hřebíček a věnec na něj pověste.

    Tak a ana svátky je nachystáno.

  3. Jak využít skořápky z pistácií jako ptáčky

    Tahle varianta bude spíše pro menší děti.

    Potřebovat budete papír, barvy a několik skořápek od pistácií.

    Na papír s dětmi nejprve namalujte strom. Povídejte si s nimi o nejrůznějších druzích stromů, nakreslit můžete jehličnatý nebo listnatý a kolem můžete domalovat stromy, louku nebo třeba sněhové vločky. Strom by měl být na tvrdém výkrese, aby se papír pod barvou nevlnil a později se vám na něj lépe lepily skořápky. Menším dětem můžete pořídit prstové barvy a s lepením skořápek jim pomoct.

    Až je strom hotový, nalepte do větví půlky skořápek od pistácií, představující bříška potáčků.

    Ke skořápkám domalujte nožky a křídla. Na samotné skořápky můžete namalovat křídla. Nezapomeňte na hlavičku a zobáček.

    S dalšími tvůrčími nápady pro děti vám poradí naše články Jak vyrobit teepeeJak vyrobit raketu.

  4. Jak využít skořápky z pistácií jako plovoucí lotosový květ

    Teď něco pro mámy unavené po celém dni v práci a tatínky, kteří si chtějí v domácí pohodě hodit nohy na stůl.

    Potřebovat budete klasické čajové svíčky a opět hrst skořápek od pistácií. A protože lze svíčku z kalíšku vyjmout a zase ji dát zpátky, můžete kalíšek nejprve přestříkat libovolnou barvou ve spreji a až pak na něj lepit skořápky.

    Svíčku tedy už máme zpět v kalíšku. Teď po jejím obvodu nalepte pomocí tavné pistole první řádek skořápek. Skořápky by neměly přečnívat přes spodní okraj kalíšku, aby později stál rovně na stole a nenakláněl se.

    Kolem první řady skořápek vytvořte stejným způsobem další řady, dokud nemáte kolem svíčky rozvitý květ. Květ by měl být dostatečně velký na to, aby svíčku unesl v případě, že se rozhodnete použít ji skutečně jako plovoucí svíčku do vany nebo do mísy s vodou. Svíčku však nikdy nenechávejte bez dozoru. I když se oheň ke skořápkám nemá jak dostat, přece jen jsou sami o sobě stále dřevnaté a hořlavé.

    Jestli ji chcete jen postavit na stůl, můžete květ ze skořápek kolem ní udělat i menší.

    Chcete-li mít barevné samotné skořápky, vyndejte z oblepeného kalíšku svíčku a jeho vnitřní část pečlivě oblete papírovou lepicí páskou. Skořápky přestříkejte barvou. Barva je ve většině případech hořlavá, takže by se neměla dostat vně samotného kalíšku, kde by přišla do kontaktu s ohněm.

    Skořápky můžete dozdobit také lepidlem se třpytkami nebo jejich konce natřít lakem na nehty.

  5. Jak využít skořápky z pistácií jako ozdobu na sponu

    Na sponu do vlasů budete potřebovat jako základ klasickou zalamovací kovovou sponku nebo pinetku.

    Na začátek si vezměte tři skořápky od pistácií a slepte je k sobě, jako byste chtěli vytvořit střed květu, jako tři okvětní plátky zabalené do sebe. Kolem pak připojte další dvě nebo tři řady.

    Květ by se měl jakoby postupně rozevírat, takže by spodní okraje skořápek měly být nalepené více k sobě a horní špičky by se měly spíše vzdalovat. Také nezapomínejte, že na spodní části musí vzniknout plocha, kterou budete lepit na sponku. To znamená, že musí být spodní část květu, přesněji jednotlivé skořápky, zarovnané do jedné roviny.

    Až máte vše slepené, vezměte si kousek kartonu a oboustrannou lepicí pásku. Kousek pásky stočte a přilepte ho an karton. Skořápky přilepte na pásku. Ta vám je zafixuje, aby se vám dobře barvily.

    Skořápky přestříkejte barvou ve spreji. Můžete je dozdobit lakem na nehty.

    Až jsou skořápky suché, odlepte je od lepicí pásky. Na spodní straně nebude barva, ale to nevadí, ta nepůjde vidět.

    Drobný květ nalepte na připravenou sponku.

    Stejným způsobem si můžete polepit také čelenku nebo cokoli jiného.

    Teď už jen stačí vybrat vhodné šaty a vyrazit do města.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás