Jak dlouho vařit guláš
-
Jak dlouho vařit guláš
Každé maso se vaří jinak dlouhou dobu, takže jednoznačná odpověď je „do měkka“. Guláš může mít spoustu podob, velmi oblíbený je guláš hovězí, na ten je ideální hovězí kližka. Můžeme se však často setkat i s variantou vepřovou, krůtí nebo s gulášem ze zvěřiny.
Tuhost masa záleží také na staří zvířete, někdy stačí dvě hodiny dušení a jindy je i po čtyřech hodinách maso stále tuhé. Proto si na vaření guláše nechte vždy dostatek času. Vůbec není na škodu, mít guláš připravený den předem, jeho chuť se krásně rozleží.
Guláš se dusí pod pokličkou na mírném plamenu, aby jen lehce probublával. Nezapomeňte občas maso promíchat a zkontrolovat, jestli se nevyvařila voda. Ke konci můžete vařit čtvrt hodiny bez pokličky.
-
Jak uvařit hovězí guláš
Na hovězí guláš budeme potřebovat tyto ingredience:
- 5 lžíc sádla
- 1 kg hovězího masa
- 1 kg cibule
- Gulášové koření – paprika, majoránka, pepř
- Malý rajský protlak
- 4 až 8 stroužků česneku
- Sůl
Nejdříve si nakrájejte cibuli nadrobno a na sádle osmažte 10 až 15 minut. Mezitím si nakrájejte maso na kostky, ideální velikost je kolem 3 cm. Maso přidejte k cibuli a opékejte. Až jsou kostičky masa ze všech stran opečené, můžete na maso přidat sůl, pepř a papriku, nebo směs gulášového koření, ve které je vše potřebné.
Papriku nesmíte dlouho opékat, jinak by mohla zhořknout. Stačí chviličku promíchat, ať se maso v koření rovnoměrně obalí, přidáme rajský protlak a podlijeme vodou.
Guláš přikryjeme pokličkou a dusíme na nejmírnějším stupni. Hlavní práci máme hotovou, teď jen budeme hlídat, aby se nám guláš nepřipálil. Občas promícháme a přilijeme trochu vody. Dusíme, dokud není maso měkké. Většinou stačí dvě až tři hodiny. Když se maso začíná rozpadat, přidáme majoránku a česnek a pár minut ještě povaříme.
Guláš máme hotový a můžeme pozvat přátele ke stolu. Hovězí guláš je výborný s knedlíkem, s těstovinami nebo jen s krajícem čerstvého chleba. Na talíři se guláš zdobí kroužky cibule.
-
Jak naložit maso na guláš
Vepřové i hovězí je možné předem naložit. Postačí udělat směs z oleje, soli a koření. Do směsi vložte na kostky nakrájené maso a cibuli a nechte přes noc v lednici marinovat. Do směsi můžete přidat i rajský protlak a česnek. Předem naložené maso může být jemnější a chuťově výraznější, ale vzhledem k tomu, že guláš má sám o sobě chuť velmi výraznou, není vysloveně nutností maso na guláš předem nakládat.
-
Jaké koření se používá na guláš
Koření propůjčuje guláši typickou chuť. Nejjednodušší cestou, jak ochutit guláš, je samozřejmě zakoupení již hotové gulášové směsi. Někdo si však raději pokrm okoření podle vlastní chuti.
Mezi typické koření na ochucení guláše patří:
- Sladká paprika
- Kmín
- Sůl
- Pepř
- Česnek
- Majoránka
- Chili (jen pokud máte rádi ostrou chuť)
-
Jak na pivní guláš
Pivo je v Česku velice oblíbené, a to nejen k pití, ale také k vaření. Vyzkoušejte skvělý pivní guláš. Postup i ingredience jsou stejné jako u klasického guláše. Jediný rozdíl je v podlévání. Osmahnutou cibuli s masem nepodlijeme jen vodou, ale přidáme i pivo a necháme dusit dvě hodiny. Průběžně postupně doléváme trochu vody a trochu piva. Zbylé pivo si můžeme dát k hotovému guláši.
-
Jak zahustit guláš
Guláš není nutné zahušťovat moukou, cibule se rozvaří a krásně guláš zahustí. S cibulí by se proto nemělo šetřit. Pokud se ale nepodařilo odhadnout množství vody a guláš jsme podlili příliš, zahustíme ho nastrouhanou bramborou nebo chlebovou strouhankou. Suroviny přidáme asi půl hodiny před koncem vaření, aby se stihly rozvařit.
Guláš samozřejmě nemusí být jen masový. Velmi příjemnou variantu se zeleninou a hlívou najdete v návodu Jak využít hlívu?
Zatím žádné komentáře