Jak chovat skaláry

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat skaláry

    O skalárech

    Nejprve se podívejme, odkud vlastně skaláry pochází a co o nich víme.

    Skaláry najdeme v řekách Jižní Ameriky, přesněji v Amazonii. Podle této řeky byl pojmenován jeden jejich druh jako skaláry amazonské. Na výšku můžou měřit až dvacet centimetrů. Nepatří však zdaleka k největším druhům. Největší skaláry mohou měřit až dvakrát tolik. Patří mezi ně například skaláry vysoké, které jsou u nás mezi chovateli hojně zastoupeny právě pro svůj zajímavý vzhled a svou velikost.

    V přirozeném prostředí je najdete především v klidných a jen pomalu tekoucích vodách. Většinu času se zdržují u dna mezi rostlinami.

    V dnešní době je možné sehnat skaláry prakticky ve všech barvách. Vybírat můžete z pruhovaných i z těch bez pruhů, z červených nebo třeba zlatých. Díky snaze chovatelů byly vyšlechtěny nejrůznější barevné varianty.

  2. Jak chovat skaláry – nádrž

    Teď se podívejme, jaké mají skaláry nárok na podmínky chovu v zajetí.

    Velikost nádrže pro dva až čtyři skaláry by se měla pohybovat kolem 180 l. Skaláry jsou velice náročné na pohyb kvůli tvaru svého těla a tvar nádrže by tedy měl být spíše do výšky. U většiny skalár postačí výška kolem šedesáti centimetrů. Náročné jsou až skaláry vysoké, které potřebují výšku nádrže alespoň něco málo přes metr.

    U vysokých nádrží je však problém s jejich údržbou a těžko se v ní bude dařit některým druhům rostlin. Prostředí na dvě nádrže se mnohem hůře udržuje, voda hůře cirkuluje a v akváriu se po čase mohou objevit řasy, kterým bude tohle prostředí naopak velice vyhovovat. Za to vše může z velké části špatné rozložení světla.

    Spolu se skalárami můžete chovat i některé další druhy ryb. Snesou se například s většími druhy teter, s pancéřníky nebo s cichlidami.

    Naopak jim příliš neprospívá společnost parmiček čtyřpruhých, které mají tendenci okusovat skalárám ploutve. Naopak paví očka nebo tetry neonové by vám mohli skaláry sníst.

    Skaláry si na jiné ryby zvyknou mnohem snadněji, když budou mít společnost už od malička. Při chovu s menšími druhy by mělo být dno dostatečně zarostlé na to, aby se před skaláry měly menší rybky kde ukrýt.

  3. Jak chovat skaláry – odchov

    U skalár je pohlaví velice obtížně rozpoznatelné. Určit ho lze pouze během období tření, kdy jsou patrné močopohlavní bradavky. Zatím co u samic mají spíše silnější válcovitý tvar, samci je mají výrazně zašpičatělé.

    Skaláry tvoří přirozeně páry i ve volné přírodě. Jestli chcete skaláry množit, mnohem spíše se vám to podaří, jestli vyberete pár, který si sami vytvořili.

    Samice se během tření otírá prakticky o vše, co se v akváriu nachází. Během jednoho tření je schopna naklást až několik set jiker. V této době by v akváriu neměly být žádné jiné ryby, které by mohly jikry napadnout. Proti některým druhům si skaláry sice poradí, ale zdaleka ne proti všem.

    Samec i samice se o jikry starají společně. Obě rybky se starají, aby měly jikry dostatek čerstvé okysličené vody. Také pomáhají vývoji zdravých jiker tím, že sami průběžně odstraňují odumřelé jikry. Tím mohou chovatele uvést v domněnku, že jikry požírají. Je tomu ale naopak. Skaláry jsou velice starostlivými rodiči.

    Trvá několik dnů, než se malé rybky vylíhnou. Jakmile se vylíhnou, budou potřebovat speciální krmení. Tím je takzvaná naupliem artémie.

    Při správné péči se vám mohou skaláry dožít až deseti let.

  4. Jak chovat skaláry – potrava

    Pro skaláry je obecně prospěšná masitá strava sestávající z drobných živočichů. Krmit je můžete patentkami, nitěnkami nebo perloočky. Chutnat jim budou také komáří larvy. K tomu jim dejte suché krmení. Volit můžete mezi granulovým a vločkovým.

    I ryby jsou mlsné a tak je můžete občas rozmazlit kouskem salátu.

    Krmení by mělo být pestré. Nejen, že tím skaláry zabavíte, ale také budete mít jistotu, že mají pestrý přísun všech potřebných látek. Při jednostranné stravě by příliš neprospívaly.

    S chovem dalších akvarijních rybek vám poradí naše články Jak chovat bettuJak chovat čtverzubce.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás