Jak opravit dřevěnou podlahu
-
Jak vyrovnat dřevěnou podlahu
Nejprve se podívejme, jak vyrovnat zprohýbanou dřevěnou podlahu. Právě u dřevěných podlah se často stává, že se dřevo zkroutí, zprohýbá nebo se jinak zdeformuje během let používání. Důležitá je ale už samotná pokládka podlahy.
První, co je potřeba, je upevnit pořádně podlahu k nosníkům, na kterých je položena. Prkna by nikdy neměla být přibita pouze hřebíky. Ty totiž mají tendenci se během let, kdy je podlaha zatěžována a jinak namáhána, uvolňovat. K již uchyceným hřebíkům proto přidejte šrouby s hrubým závitem.
Šrouby budou především lépe držet, ale jejich výhodou je i to, že zabraňují pozdějšímu vrzání podlahy. V nejlepším případě použijte šrouby, které mají odlomitelnou hlavičku. Ty by měly být alespoň o čtyři centimetry delší, než je tloušťka pokládané podlahy, aby byla podlaha dostatečně ukotvena v nosnících, na kterých je položena.
Jestli je podlaha přece jen někde poškozena, bude potřeba především vyplnit samotné prohlubně, které mohly vzniknout oděrem nebo vypadanými suky a tak podobně.
Na vyplnění prohlubní použijte vhodný tmel na dřevo. Tmel začistěte pomocí stěrky, aby se dostal do všech prohlubní. Tmel nechte vytvrdnout a následně ho zbruste smirkovým papírem, abyste ho zarovnali přesně s výškou podlahy. Nejprve použijte hrubší smirkový papír a povrch tmelu pak dobruste jemnějším papírem.
-
Jak opravit vrzající dřevěnou podlahu
Dalším problémem, s kterým se někdy majitelé dřevěných podlah setkávají, je právě již zmíněné vrzání. U většiny dřevěných podlah se tomu s postupem času prakticky nedá vyhnout.
Skřípání je často způsobeno vnějším podnebím a změnou vlhkosti. Dřevo se postupně smršťuje a opět rozpíná, až v podlaze nastanou nesrovnalosti. Jednotlivé spoje dřevěných částí podlahy se začnou postupně uvolňovat.
I tohle se však dá opravit.
Nejprve pečlivě projděte celý pokoj a zjistěte, která část způsobuje vrzání. Až najdete místo, ve kterém prkno vrže, vezměte si vrtačku a vyvrtejte do podlahy díru, která půjde skrze celé prkno až k podkladu.
Do podlahy zavrtejte šroub, stejně jako jsme si to popsali v prvním bodě. Otvor, ve kterém je šroub umístěn, začistěte tmelem nebo zalijte tekutým dřevem a nechte dobře vyschnout. Opatrně zbruste tak, abyste neponičili lak kolem zatmeleného místa a místo přelakujte.
Jestli se vám do opravy podlahy nechce, zkuste zvážit, že byste přestavěli nábytek tak, aby alespoň částečně stál v místech, která vržou a nemuseli jste přes ně přecházet.
Další možností je si na vrzání jednoduše zvyknout. Ze začátku to pro vás může být nepředstavitelné, ale jak budete tentýž zvuk vnímat opakovaně, přestanete ho vnímat úplně. Je to jako mít doma odbíjecí hodiny. Ve chvíli, kdy cíleně posloucháte, kdy je uslyšíte, většinou je i tak přeslechnete, jak jste na ně za ty roky navyklí.
-
Jak natřít dřevěnou podlahu
Další možností, jak podlahu opravit a vdechnout jí novou duši, je natřít ji.
Barva prodlouží životnost podlahy a ochrání dřevo před mechanickým poškozením. Jestli však chcete dřevo skutečně jen ochránit a jinak jste s jeho vzhledem spokojeni, zkuste popřemýšlet, že byste podlahu jen nalakovali.
Než začnete prkna lakovat, je potřeba je pečlivě zbrousit od veškerých starých laků a nátěrů, která by na nich snad mohla být. Jestli se jedná o starý dům a máte podezření na červotoče, prkna také nejprve napusťte prostředkem proti červotočům.
Prkna můžete nalakovat matným nebo lesklým lakem. K dostání je i vysoce lesklý lak.
Další možností je natřít podlahu přímo krycím nátěrem. Použít můžete buď vyloženě krycí barvu, kterou dáte podlaze jednotný vzhled nebo jen tónovací nátěr s pigmentem, který pomůže zachovat původní strukturu dřeva.
Poslední možností je použít olej na dřevo. Ten nejvíce zvýrazní strukturu dřeva a podtrhne dřevěný vzhled podlahy. Olej zároveň pomáhá udržet pružnost dřeva, a pokud se vám podlaha v některých místech poškodí a budete ji potřebovat opravit, jednoduše ji natřete. U barvy nebo laku je naopak potřeba zbrousit vždy celou část a znova ji natřít, aby přechod vzniklý opravou nebyl vidět.
S další péčí o podlahu vám poradí náš článek Jak penetrovat podlahu.
-
Jak vytvořit originální design na dřevěné podlaze
Na závěr si uveďme několik originálních tipů, jak lze dřevěnou podlahu upravit před tím, než ji natřete.
Jestli se rozhodnete podlahu jen přelakovat, nabízí se několik možností, jak jí vtisknout osobitý styl.
První možností jsou otisky rukou a nohou. Namočte si nohy do bílé barvy a po podlaze se projděte. Použít můžete také nezávadnou barvu pro děti a nechat po podlaze projít svého domácího mazlíčka nebo dítě. Až barva uschne, podlahu jednoduše přelakujte.
Další možností je nalepit na podlahu vylisované květiny, nechat lepidlo zaschnout a až po té podlahu nalakovat. Nejprve ale zkuste přetřít lakem samotné květiny a nechat je uschnout třeba na kousku kartonu. Některé laky mohou z květin vytáhnout všechen pigment a namísto krásných barevných květů byste měli na podlaze jen vybledlé suché květy.
Jestli máte rádi dřevo, zkuste si do domu vyrobit další dřevěné doplňky. S tím vám poradí náš článek Jak využít dřevěné palety.
Zatím žádné komentáře