Jak ušít pytlík

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak ušít pytlík

    Jak ušít pytlík – střih

    Nejprve si vezměte střihový nebo jiný papír a nakreslete si velikost pytlíku, který chcete ušít. Velikost sáčku by měla zohlednit materiál, z kterého budete sáček šít a také to, zda bude mít podšívku.

    Jestli chcete do pytlíku všít vnitřní kapsu, předkreslete si i tu.

    Protože bude mít pytlík čtvercový nebo obdélníkový tvar, spíše než na střihový papír, se vám bude lépe předkreslovat třeba na výkres formátu A3 nebo na novinový papír. V takovém případě si jen odměřte rozměry, papír zohněte podle okrajů a vše jen ustřihněte. Vyhnete se tak pracnému rozměřování na střihový papír, který většinou nemá dostatek rovných hran zrovna, když je potřebujeme.

  2. Jak ušít pytlík – výběr látky

    Dalším krokem je výběr samotné látky. Jestli chcete pytlík na bylinky, bude se hodit spíše ranější rustikálně vypadající látka. Naopak když chcete pytlík na drobnější kostky nebo hrací žetony nebo třeba na natáčky, zkuste se podívat po jemnějším plátně.

    Menší pytlíky budou vypadat lépe z tenčí hladké látky, zatím co u těch větších bude prvořadá síla látky a to, co do nich chcete dát. Jednoduše pytlík by měl udržet to, na co ho chcete používat.

    Zvolte také vhodnou látku na podšívku, pokud jste se pro ni rozhodli. Opět platí, že u větších a více namáhaných pytlíků je lepší s podšívkou počítat už jen proto, aby se pytlík zpevnil.

    Podšívku zvažte i v případě vnitřní kapsičky, abyste ji našili na podšívku a ne přímo na samotný sáček, na kterém by šly stehy zbytečně vidět.

  3. Jak ušít pytlík – dekor

    Před tím, než se pustíte do samotného šití, zkuste zvážit, že byste látku sami nadekorovali.

    Nejprve si ale obkreslete střih pytlíku a všechny díly vystřihněte s půlcentimetrovým až centimetrovým přesahem. Teprve až nastříhanou látku dekorujte, abyste věděli, kam dekor umístit.

    Jestli jste si vybrali bavlněný materiál, třeba plátno nebo jiný přírodní materiál, len, můžete látku ještě před tím, než začnete šít, pomalovat vlastním vzorem. K tomu se vám budou výborně hodit barvy na textil. Krásně se pracuje třeba s barvami od značky Pebeo, které je následně potřeba zažehlit.

    Obrázek si můžete nejprve předkreslit na papír a pomocí uhlového papíru ho následně přenést na látku a až po té namalovat barvami. Nejprve můžete celou plochu obrázku namalovat bíle a až následně malovat barevně, aby byly barvy více krycí a nevpíjely se do látky.

    Další možností je látku vyšít křížkovým stehem. V takovém případě přichyťte na ustřiženou přední stranu pytlíku několika stehy kanavu a vyšívejte až na ni. Až budete mít obrázek hotový, jednotlivá vlákna kanavy opatrně vytahejte.

    Jestli chcete pytlíčky na bylinky, můžete na ně z přední strany přišít obdélníček látky, který bude imitovat štítek. Než ho přišijete, vyšijte na obdélníček pomocí řetízkového stehu název bylinky.

    Látku můžete také pošít flitry nebo třeba polepit zažehlovacími kamínky. Ty budou vypadat krásně třeba na riflovině.

  4. Jak ušít pytlík

    Teď už k samotnému šití. Jestli jste se rozhodli ušít pytlík bez podšívky nebo bez kapsičky, jednoduše tyto kroky vynechejte.

    Na jednu stranu podšívky přišpendlete a přišijte zahnutou vnitřní kapsu.

    Nejprve sešpendlete a sešijte podšívku po třech stranách. Následně sešpendlete a sešijte ze tří stran samotný pytlík. Na horní straně však nechte tři centimetry rozparky, abyste mohli vytvořit tunýlek pro navlečení stahovací tkaničky.

    V následujícím kroku bude potřeba ohnout nadvakrát vrchní část pytlíku tak, abyste vytvořili tunýlek. Okraje, které jsou z boků uvnitř pytlíku, při tom zohněte tak, abyste začátek i konec tunýlku začistili.

    Nejprve zohněte horní okraj pytlíku jednou tak, aby okraj dosahoval do poloviny rozparků. Pod druhý ohyb, který půjde až do místa, kde rozparky začínají, vstehujte vnitřní část z podšívkoviny.

    Prošijte na šicím stroji.

    Pomocí zavíracího špendlíku navlečte tkaničku.

    Tkaničku můžete buď koupit hotovou, nebo si ji ušít z tenkého proužku látky, které zahnete a prošijete.

    S dalším šitím vám poradí naše články Jak ušít kabelkuJak využít zbytky látek.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás