Jak ušít peněženku
-
Jak ušít peněženku – střih
Nejprve si rozmyslete střih peněženky. Ušijeme si jednoduchou peněženku ze dvou částí, která se bude otevírat pomocí klasického zipu. Do peněženky všijeme také podšívku a menší kapsičku navíc.
Od začátku mějte po ruce zip, který musí velikostně sedět ke střihu peněženky.
Na papír si předkreslete tvar peněženky. Protože bude předloha menší, nebudete potřebovat přímo střihový papír. Zkuste si vzít kousek novin nebo kancelářského papíru. Se silnějším papírem se vám bude pracovat mnohem lépe než s tím tenkým střihovým. Tvar peněženky by měl být takový, aby se vám do ní pohodlně vešly platební karty a složené nebo narovnané bankovky.
Také si předkreslete jednu menší kapsičku, kterou všijeme do samotné podšívky.
Obě předkreslené části vystřihněte.
-
Jak ušít peněženku – výběr látky
Na podšívku můžete použít klasickou podšívkovinu, která sice dodá peněžence elegantní vzhled, ale z hladké látky se vám budou mnohem hůře vybírat drobné mince a karty budou po materiálu klouzat. Proto zvažte raději klasické tenké bavlněné plátýnko ve světlejší barvě.
V tmavé barvě by se vám špatně hledaly drobné mince i během dne, natož v přítmí baru nebo při noční procházce městem. Stejný materiál můžete použít také na menší kapsičku, kterou budeme všívat.
Na vnější stranu peněženky si vyberte silnější látku. Použít můžete nejrůznější režné látky nebo třeba silnější riflovinu. Jestli doma nemáte vhodný zbytek látky, zkuste se podívat v obchodě s látkami, kde vám rádi ustřihnou třeba i jen tenký pruh. V dnešní době lze koupit nejrůznější barevně protkávané rifloviny, plné drobných vyšívaných kytiček nebo třeba barevně pruhované.
Stejně dobře vám ale poslouží i staré oblečení. Zkuste rozstříhat starou barevnou riflovou bundu nebo třeba flanelovou košili, kterou už dávno nenosíte. Oblečení lze odnést nejen do kontejneru na textil, ale lze ho zužitkovat i takhle a dát mu tím druhou šanci. Kromě originálních kousků tak budete mít i ekologický přístup k životu. A abyste zbytek rozstříhaného oblečení nemuseli vyhazovat, zkuste se pro další inspiraci podívat na náš článek Jak využít zbytky látek.
-
Jak ušít peněženku – dekor
Látku si ale můžete také sami ozdobit.
Tvar peněženky nejprve obkreslete dvakrát na látku, kterou jste si vybrali jako podšívku a obě části vystřihněte s centimetrovým přesahem. Stejně tak obkreslete a vystřihněte tvar vnitřní kapsičky.
Na látku, z které chcete ušít vnější stranu peněženky, dvakrát obkreslete předlohu. Opět ji vystřihněte s centimetrovým přesahem.
V téhle fázi můžete látku ozdobit, čím vás jen napadne. Použít můžete nejrůznější nažehlovací kamínky nebo našívací (záleží, jakou jste si zvolili látku) nebo na ni můžete našít pruh třásní.
Další možností je použít zažehlovací barvy na textil. Ty se budou krásně vyjímat na riflovině nebo jednobarevném silnějším plátně.
Na látku si můžete také něco vyšít. Můžete vyšívat přímo nebo si pomoci kouskem kanavy a zvolit křížkovou výšivku. Kanavu jednoduše přichyťte několika stehy k látce a vyšijte přes ni motiv, který si vyberete. Až je výšivka hotová, jednotlivá vlákna kanavy opatrně vytahejte. Kanavu volte spíše řídkou, aby šly jednotlivé nitě dobře vytahat a během vyšívání utahujte s citem.
-
Jak ušít peněženku?
Teď už se pusťme do samotného šití.
Nejprve všechny části pečlivě obšijte entlem, aby se nikde nic netřepilo. Konce nití zauzlujte a zastřihněte. Nenechávejte je jen volně ustřižené. Ze všech části odstříhejte přebytečné lezoucí nitě, které by se z látky mohly snad ještě párat.
Na jednu část podšívky nastehujte menší kapsičku a přišijte ji. Nezapomeňte ohnout okraj, který zůstane otevřený. Obě části podšívky sešpendlete k sobě a sešijte ze všech stran kromě té, kde se bude peněženka otevírat. Otočte naruby. Při špendlení dejte pozor, abyste měli kapsičku na vnější straně – po otočení se tak dostane na vnitřní.
Stejným způsobem sešijte obě vnější strany peněženky.
Obě části vložte do sebe. Horní otevřenou stranu bude nyní potřeba vždy zahnout a přistehovat k zipu. Ohnutou podšívku přistehujte ze spodní strany zipu a ohnutou vnější část z horní strany zipu.
Přišijte vhodnou patkou na zip a odstraňte stehovku.
Tak a je hotovo, teď už jen zabydlet.
S dalším šitím vám poradí náš článek Jak ušít polštář.
Zatím žádné komentáře