Jak chovat brouky

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat brouky

    Jak chovat brouky – druh

    Nejprve si vyberte samotný druh brouka, kterého byste rádi chovali. Jestli s chovem brouků teprve začínáte, zvažte druhy, které nejsou nijak náročné. Vhodné budou spíše menší a méně exotické druhy brouků.

    Vhodný je například zlatohlávek. Ale především menší druhy jako třeba Pachnoda. Oproti tomu Goliathus je na chov nesrovnatelně náročnější. Oblíbenějším druhem je u chovatelů nosorožík, ale ten má větší podmínky na chov.

    Z počátku chovu není neobvyklé, že přijdete o některé larvy nebo i o samotné brouky, než zjistíte, jak o ně správně pečovat.

    Nejprve si ale něco povězme o dvou již zmíněných druzích.

    Zlatohlávek

    Zlatohlávci jsou řazeni do čeledi vrubounovitých.

    Zlatohlávci jsou známí především kvůli svému krásnému zbarvení, které se pohybuje v kovových odlescích od zelené přes růžovou až po zlatou. Zajímavostí je, že barevný povrch zlatohlávčích krovek vzniká odrazem levotočivého a především polarizovaného světla. Kdybyste se na brouka podívali filtrem, kdy by světlo pracovalo obráceně, bude vypadat bezbarvě.

    Většina běžných druhů zlatohlávků je velká kolem dvou centimetrů. Larvy zlatohlávka jsou velice malinké a podobné larvám chrousta. Typickým znakem je jejich tvar písmene „C“.

    Nosorožík

    Nosorožíci jsou řazeni do čeledě vrubounovitých. Jak už jsme si řekli, patří mezi největší známé druhy brouků. Za svůj název vděčí výraznému výrůstku, který připomíná roh. Tím se mohou pyšnit samci, kteří roh používají během zápasů.

    Nosorožíci se vyznačují také dlouhým stádiem, kdy jsou pouze larvami. U některých druhů to může být až šest nebo sedm let. Larvám se nejvíce zavděčíte hnijícím dřevem, kdežto samotným broukům uděláte radost spíše nektarem nebo ovocem. Nepohrdnou ani mízou rostlin.

    Zajímavosti je i to, že se jedná o nejsilnější zvířata na Zemi v poměru jejich síly a velikosti. Jsou schopni uzvednout až 850x víc, než sami váží.

  2. Jak chovat brouky – ubytování

    Pro chov brouků budete potřebovat plastový box nebo terárium. Záleží, jaké brouky se chystáte chovat. Například cvrčky a další menší broučky můžete chovat v prokladkách od vajec, kterými box svisle vyložíte. Inspirovat se můžete naším článkem Jak chovat cvrčky.

    Záleží také na tom, zda chováte brouky jako potravu nebo jen pro ně samotné. Zatím co cvrčky ubytujete spíše v garáži, kde vás nebudou rušit, krásný nosorožík bude dělat čest vašemu obývacímu pokoji. Jestli budou sloužit brouci jen jako potrava pro leguána, jejich ubytování musí vyhovovat především jim, ale nemusí být nijak estetické pro oko člověka.

    Zatím co u zlatohlávků a dalších brouků chovaných pro jejich zbarvení už se vyplatí do terária investovat a krásně ho vybavit. Vyhrát si můžete už se samotným prostředím a vyrobit v teráriu třeba přímo stěnu. S tím vám poradí náš článek Jak vyrobit terárium.

    Vyhrát si můžete také s nejrůznějšími úkryty a rostlinami, které do terária přímo zasadíte. Krásně se budou vyjímat i nejrůznější kusy naplaveného dřeva nebo kůry. Dejte ale vždy pozor, aby dřevo nebylo něčím zasaženo a nenasadili jste si do terária třeba roztoče.

  3. Jak chovat brouky – podestýlka

    Vhodný druh podestýlky se bude opět odvíjet od druhu brouka, kterého jste si vybrali.

    Základem je její kvalita a potřebné množství. Zjistěte si, v jakém prostředí žije brouček přirozeně a zkuste ho co nejvěrněji napodobit. Také se zaměřte na to, zda se brouk ve svém přirozeném prostředí zahrabává, jestli potřebuje podestýlku ke svému množení nebo kam se ukrývá na noc. Podle jeho velikosti pak správně odhadnete sílu podestýlky.

    Obecně by jakákoli podestýlka v teráriích neměla být příliš mokrá. Nikde by v ní neměla stát voda, i když je potřeba u většiny brouků udržovat pravidelným rosením určitou vlhkost. Nikdy to ale s vodou nepřehánějte, abyste nemuseli řešit nejrůznější plísně a roztoče. V takovém případě je potřeba brouky opatrně vybrat a podestýlku kompletně vyměnit.

    Ze stejných důvodů by mělo mít terárium nebo jiné ubytování také vhodné větrání. Větrací otvory ale nesmí být nikdy naproti sobě, aby teráriem přímo netáhlo.

  4. Jak chovat brouky – krmení

    Jestli kupujete brouky nebo larvy od chovatele, sám vám poradí, na co jsou zvyklí a co jim máte dávat ke krmení. Jestli chcete časem přejít na vlastní krmení a vyzkoušet nové přístupy, mělo by to být velice pozvolné a až tehdy, až si u vás brouček zvykne na nové prostředí.

    Poradit vám můžou také ve zverimexech, ale tam se vyhněte samotnému pořízení brouků. U zverimexů si nemůžete být jisti, odkud přesně brouci pochází, v jakých podmínkách byli odchováni a jak jsou na tom se zdravotním stavem. Zverimexy jsou především řetězce obchodů, které potřebují vydělat a prodej brouků a ostatních zvířat pro ně nemůže být ztrátový.

    Oproti tomu chovatelé si brouky pořizují čistě jen pro tu radost samotnou a spíše do nich sami investují, než aby na nic vydělávali. Jejich primární starostí je to, aby se broukům dařilo a krásně prospívali. Podle toho bude vypadat i kvalita krmení.

    S krmením vám kromě chovatelů poradí také nejrůznější odborná literatura nebo odborné práce. Poslední dobou je to čím dál tím rozšířenější koníček a tak nebudete mít o informace nouzi. Zkusit můžete i nejrůznější diskusní fóra na internetu, kde vám poradí nejrůznější chovatelé.


P
Patrik 18.07.2021 – 22:56

Mám otázku jestli se dá chovat více druhů brouků po hromadě v jednom teráriu?

Odpovědět

Z
Zdenda 04.12.2021 – 18:54

Dobrý den potřeboval bych poradit s roháčem nevím co potřebuje k jídlu

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma hmyz


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás