Jak vybrat matraci do postele

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vybrat matraci do postele

    Co je to matrace

    Matraci všichni známe jako speciálně tvarovanou a různě tvrdou podložku, která bývá součástí postele a slouží k našemu spánku a odpočinku.

    Její prapočátky jsou spojeny s nejrůznějšími kožešinami a přírodninami, kterými se při spánku podkládali již pravěcí lovci. Vzhledem k minimální tepelné izolaci takových podložek však lidé začali místo svého odpočinku záhy posouvat o stupínek výše, aby se vyhnuli přímému kontaktu se studenou zemí, a začaly tak vznikat první postele.

    Ta nejstarší, tvořená primárně z kamenů a vystlaná různými přírodninami, je známá již z doby 3000 př. n. l. Materiál používaný pro změkčení spacího prostoru – nejčastěji tráva, seno, či listí – však u těchto lůžek nedržel na jednom místě a lidé jím proto postupně začali plnit kožešinové vaky a později látkové pytle. Čímž položili základ celému matracovému průmyslu.

    Lehce stlačitelné seno nahradila brzy stabilnější sláma, u bohatších vrstev společnosti to bylo peří, bavlna, či koudele. Zásadním se stal nápad plnit matrace koňskými žíněmi, které se ukázaly být pevné, pružné, prodyšné a ve stejné chvíli výborně izolující teplo. Používány jsou dodnes, stejně jako další přírodní materiály v čele s kokosovým vláknem, či přírodním kaučukem.

    V 18. století se začaly objevovat první pružinové matrace inspirované odpružením koňských kočárů. V upravené podobě se tento princip používá také dodnes, propojuje se však často s pěnovými náplněmi pro změkčení. Ty do matrací pronikly jednak po vynálezu polyuretanu v roce 1937, jednak s dalšími objevy na poli pěnových materiálů v čele s paměťovými pěnami určenými původně pro kosmonauty NASA.

  2. Jaké jsou typy matrací

    Výsledkem tohoto vývoje je neuvěřitelně široká a bohatá nabídka matrací, ze kterých si můžete vybrat tu nejlepší pro sebe. Dělí se na několik základních typů a to na matrace:

    • Z polyuretanové pěny (molitanové, pružné, stálé, cenově dostupné)
    • Ze studené pěny (tzv. HR pěna, vysoce pružné a odolné)
    • Z paměťové pěny (vynikající tvárnost a komfort)
    • Pružinové
    • Taštičkové (s pružinami uloženými v textilních pouzdrech, lépe rozloží váhu těla)
    • Latexové (z přírodního či umělého kaučuku)
    • Lamelové (kombinace lamel a pevného jádra, ideální pro podporu páteře)
    • Sendvičové (propojují různé materiálové vrstvy, např. latex a kokosová vlákna)
    • Antibakteriální (tvořeny speciální pěnou, která zabraňuje množení bakterií a plísní)
    • Z BIO pěny (kombinace přírodních olejů a výtažků z rostlin, elastické a tvarově stálé)
  3. Jaká je tvrdost matrací

    Důležitou vlastností matrace, která ovlivňuje její využití a vhodnost pro daného uživatele, je kromě materiálu i její tvrdost. Posuzuje ji tzv. parametr RG neboli poměr mezi objemovou hmotností pěny a jejím odporem vůči stlačení.

    V kontextu objemové hmotnosti jde o váhu, kterou pěna má na jeden metr krychlový. Pokud u matrace najdete informaci RG 50, pak má matrace objemovou hmotnost 50 kg. Pro její kvalitu platí, že čím vyšší číslo najdete, tím kvalitnější a trvanlivější matrace bude.

    Odporem vůči stlačení je myšlena síla, kterou musíte vynaložit, aby se vzorek matrace snížil o 40%. Zkoušíte to vlastně kdykoliv, kdy v obchodě testujete tuhost matrace pérováním rukou, či celým tělem. Výrobci matrací u používaných pěn stanovili několikamístnou číselnou škálu, která srozumitelně popisuje jejich tvrdost a to od 30 do 50 následujícím způsobem:

    • 30 velmi měkké
    • 35 měkké – H1
    • 38 středně tuhé – H2
    • 45 tvrdé – H3
    • 50 velmi tvrdé

    Znát význam těchto čísel vám pomůže při vašem rozhodování, jakou matraci pro svůj spánek a odpočinek zvolit.

  4. Jak vybrat matraci

    Se znalostí jednotlivých typů matrací i stupňů jejich tvrdosti se můžete pustit do výběru té správné pro váš spánek.

    V prvé řadě se zamyslete nad tím, kolik chcete do kvalitního spánku investovat. Má-li být váš spánek skutečně kvalitní, měli byste se vyhnout levným matracím dodávaným často ve srolované podobě. Tato deformace pěnám rozhodně nesvědčí a už jen to pro vás může být důležitým indikátorem toho, jak (ne)kvalitně se vám na takové matraci bude spát.

    Myslete dále na své osobní rysy a charakteristiky, zejména na svou hmotnost, věk a zdravotní stav. Lidé s nižší váhou potřebují jiný typ matrace, než lidé s váhou vyšší a v prodejnách by vám v tomto ohledu měli být schopni doporučit matraci přesně na míru.

    Stejně tak je důležité zohlednit věk – pro děti a mládež jsou vhodnější středně tuhé a prodyšné matrace, zatímco dospělým vyhovují většinou matrace tuhé. Starší lidé by pak měli odpočívat na měkkých matracích.

    Váš zdravotní stav hraje také důležitou roli – trápí-li vás bolesti zad, krční páteře, míváte-li problémy s pocením, či naopak chladem, nebo jste alergik, musíte na to při výběru matrace myslet a zvolit variantu vhodnou právě pro váš zdravotní stav – tzn. zdravotní matraci, s hypoalergenními potahy, se speciálním větráním, či se zahřívací vložkou.

    V případě, že na dané matraci budete spát méně často, můžete zvolit variantu matrace tvořené polyuretanovou pěnou, která je cenově dostupnější a lépe funguje při menší zátěži. Při výběru matrace pro dlouhodobé a intenzivní užívání volte matrace odolnější a propracovanější.

    Máte-li doma již postel, myslete při výběru matrace i na typ roštu, který máte k dispozici (při souběžné koupi postele a matrace udělejte totéž). Správný rošt dokáže ideálním způsobem podpořit zásadní vlastnosti matrace, tedy její tvrdost, prodyšnost a životnost. Nejlepší jsou v tomto kontextu rošty lamelové, které jsou pružné a vstřícnější k matraci i k vašemu tělu.

    Z důvodu efektivní hygieny vybírejte matrace se snímatelným potahem. V průběhu spánku tělo vyprodukuje velké množství potu a dalších látek, které zůstávají v matraci a jejím potahu. Pravidelným praním potahu se těchto látek zbavíte a zvýšíte kvalitu svého spánku i životnost matrace.

    Trápí-li vás nadměrné pocení, případně máte ve své ložnici problémy s vlhkostí či špatným větráním, volte dobře prodyšné matrace.

    A to nejdůležitější na závěr – tvrdost matrace. Obecně platí, že měkké matrace bývají elastičtější a vstřícnější k tělu, proto je často volí ženy, osoby trpícími bolestmi, či starší lidé. Středně tuhé a tvrdší matrace preferují spíše muži, lidé s vyšší váhou a mladí lidé.

    V tomto případě však jde pouze o velmi obecná doporučení, neboť ideální tvrdost matrace je ryze subjektivní záležitostí a každému vyhovuje něco jiného. Proto je nesmírně důležité si svou preferovanou tvrdost vyzkoušet na vlastní kůži, abyste přesně věděli, zda vám daná matrace vyhovuje skutečně se vším všudy.

  5. Jak vybrat matraci pro miminko a děti

    Při výběru dětské matrace je důležité myslet na zdraví a neustálý vývoj dětského těla a jeho růst, i na to, že dítě tráví v posteli tráví o dost více času než dospělý.

    U matrací pro nejmenší děti (0-2 roky) volte dobře prodyšné, středně tvrdé matrace, které dítěti nabídnou stabilní oporu, a dítě se do nich nezaboří. Zároveň však nebudou příliš tvrdé, aby nedocházelo ke zplošťování hlavičky novorozence.

    U starších dětí volte matrace s jednotnou plochou, nikoliv zónové se speciální oporou ramen a zad jako tomu bývá u dospělých. Děti ve spánku rotují po celé ploše postele a zónový typ matrace by proto pro ně neměl smysl.

    Důležitou zůstává vysoká prodyšnost matrace a její střední tvrdost. V ideálním případě volte také matrace antibakteriální a antialergické, které se ve své struktuře vyhýbají nejrůznějším chemickým látkám.

    Ať dětem pořídíte jakoukoliv matraci, nezapomínejte je pravidelně měnit. Dětská matrace by měla dosloužit po cca 7 letech používání.

    Trápí vás nejen výběr matrace, ale i obecná kvalita vašeho spánku? Máme pro vás pár tipů jak lépe usnout, nebo jak lépe vstávat.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás