Jak se počítá hustota zalidnění
-
Co je hustota zalidnění
Hustota zalidnění je v podstatě vyjádření, kolik lidé průměrně žije na předem definované jednotce míry. Také se jí říká průměrná míra osídlenosti lidmi. Pojem lidnatost může také znamenat hustotu osídlení, ale i jen počet obyvatel žijící například ve městě nebo ve státě, kraji, okrese apod.
Povrch zeměkoule podle zalidnění dělíme na:
- ekumena – území obývaná člověkem
- subekumena – území krátkodobě obývaná člověkem
- anekumena – neosídlená území
-
Na jaké ploše se počítá hustota zalidnění
Hustota zalidnění se může počítat na jakkoliv velké ploše, jen se musí předem stanovit jednotky míry. Často se setkáváme s kilometrem čtverečním (km2), s hektarem, to jsou asi nejpoužívanější jednotky.
-
Jak se počítá hustota zalidnění
Samotný výpočet je velmi snadný, jde vlastně o jakési průměrování. Musíme znát celkový počet obyvatel žijících na zkoumaném území (S). A také rozlohu daného území (P). Pak pro výpočet hustoty zalidnění (h) jen vydělíme počet obyvatel rozlohou území.
- h = S / P
Například Zlínský kraj má rozlohu 3 963 km2 a v roce 2019 v něm žilo 582 921 obyvatel. Hustotu zalidnění Zlínského kraje spočítáme tedy následovně:
- h = 582 921 / 3 963
- h = 147,1
Hustota zalidnění Zlínského kraje je tedy 147,1 obyvatel na kilometr čtvrteční.
-
Kde je nejvyšší hustota zalidnění
Celosvětově jsou podle dat z roku 2018 nejhustěji osídleny Macao (19 443 obyvatel na kilometr čtvrteční), Monako (17 667 obyvatel na kilometr čtvrteční) Singapur (7 546 obyvatel na kilometr čtvrteční).
-
Kde je nejnižší hustota zalidnění
(2,5 obyvatel na kilometr čtvrteční) a Austrálie (2,7 obyvatel na kilometr čtvrteční).
S námi si můžete spočítat i jakoukoliv jinou hustotu.
Zatím žádné komentáře