Jak využít louku

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít louku

    Jak využít louku k okrase

    Rozkvetlá louka je nádherná. Zejména dva roky a déle po jejím založení, kdy už se prosazují luční kytky, kterým se díky našemu pravidelnému kosení podařilo vytlačit úporné jednoleté plevele. Louka umí být barevná a hlavně kvete velkou část sezony.

    Vždy se najde nějaký druh, který kvete i v době, kdy ostatní teprve nasazují (sedmikráska), nebo naopak už dokvetly (ocún). Louka však není krásná jen květy, ovšem i množstvím svěží zeleně na jaře nebo barevnými semínky z podzimu.

    Louka se rychle stane domovem pro mnoho druhů užitečného hmyzu, pro ptáky, ale také pro drobné hraboše, které však na zahradě máme, ať louku založíme nebo ne. Když louku posekáme, bude vypadat zase jinak a budeme na ní moci sledovat, které byliny obrostou nejrychleji, aby co nejlépe uplatnily svůj rozmnožovací cyklus.

  2. Jak využít louku k relaxaci

    O využití louky k relaxaci není pochyb. Stačí se na louku zadívat z okna a hned se naše mysl naplní klidem a rozvahou, ovšem i energií, které všude v zelené mase okolo nás vládnou. Stačí si pořídit houpačku, zahradní nábytek, outdoorovou deku a vyrazit do zeleně. Nebo se prostě jen tak dívat z terasy či z okna, když máte to štěstí a máte louku přímo na vaší zahradě.

  3. Jak využít louku pro dobytek

    Louka je pro dobytek tradičně zdrojem potravy, ale i prostoru k pohybu. A to nejen pro skot, ale také pro ovce, kozy a samozřejmě i pro koně, které ovšem k dobytku jako takovému samozřejmě neřadíme – využití louky mají však v podstatě stejné.

    Na části louky můžeme nechat dobytek pást, druhou část ochráníme, abychom na ní pak mohli usušit seno, kterým budeme dobytek krmit od podzimu do jara. V dalším roce prohodíme obě poloviny louky, kde se loni pásl dobytek, tam letos necháme růst trávu na seno a naopak. Louka bude dokonale vyhnojená, a tak na ní tráva i pícniny porostou mnohem lépe.

    Některé druhy dobytka navíc vyžadují seno po celý rok, aby je zelená pastva příliš nedráždila v trávicím traktu. Je nutné počítat s tím, že sena musíme mít stále dostatek. A jen malá poznámka: kupované seno vám většina dobytka, který byl krmen senem domácím, ani nevezme.

    Na menší louku nikdy moc nepouštějte slepice, brzy vám z ní totiž udělají tankodrom. Na větší louce se jejich hrabání ztratí, problém bude spíše s ochranou proti lovcům, jakými jsou kuna, draví ptáci nebo i liška.

  4. Jak využít louku v biozahradě

    Biozahrada je stále modernější záležitostí. A součástí biozahrady je i louka. Stačí jen zákoutí, pás, větší ostrůvek, nebo celá zahrada, když nepočítáme záhony se zeleninou a s různými bylinkami. Prostor pro okrasné květiny nutný nebude, na louce jich pokvete habakuk!

    Důležité je, že jde o místo, které není sterilní plochou (anglický trávník bohužel sterilní je – nepřežije na něm téměř nic). Louka v biozahradě poskytuje pestrost, domov pro užitečný hmyz, který likviduje škůdce, dále nám dává místo, kam je vždy radost se podívat a potěšit se pohledem.

    Louka má také využití pro fitness. Je totiž potřeba ji minimálně dvakrát do roka posekat a buď usušit, nebo trávu například dopravit nejbližšímu hospodáři pro jeho dobytek. A přestože se to na první pohled nezdá, je kosení louky postaru, kosou a následná péče o seno celkem fyzicky náročná záležitost. Zároveň je to však relax a skvělá možnost, jak si vyčistit hlavu.

  5. Jak využít louku finančně

    Finanční využití louky je samozřejmě také možné. Stačí ji totiž pronajmout anebo prodat. Z prodeje přijde jednorázový větší příjem, z pronájmu chodí peníze pravidelně.

    Vzhledem k tomu, že cena nemovitostí stále roste, je výhodnější si louku ponechat a pronajímat ji. Příjem z ní budete mít každý rok – a prodat ji můžete kdykoliv později, za vyšší cenu. Nezapomeňte si ale zjistit, jak je to s placením daní z pozemků.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás