Jak chovat křepelky
-
Jak chovat křepelky
Chov křepelek je poměrně nenáročnou záležitostí a zvládne jej i úplný začátečník, dokonce i děti. Jde o poměrně drobné ptáčky, kteří ke své spokojenosti potřebují jen základní výběh ve voliéře a domeček, ve kterém jim bude teplo i přes zimu. Když máte králíkárnu, tak se křepelky skvěle hodí i tam.
Na výběr jsou:
- křepelka japonská, která bude snášet vejce a využít můžete i její výtečné maso,
- křepelka čínská, která je určena pro chov na okrasu, pro výstavy,
- křepelka kalifornská, která je též předurčena pro chov na okrasu, pro výstavy.
Křepelkám nesmí v jejich kleci nebo voliéře, králíkárně či ve výběhu chybět popeliště a místo, kde mohou snadno hrabat, což jsou činnosti, které tuto drůbež dostatečně zabaví na celý den, a tak se budou těšit i psychické pohodě. Potřebují i místo, kde budou bezpečné před predátory – kvůli jejich malému vzrůstu si na ně rády troufnou lasice, kuny i dravci.
Křepelky, jakmile začnou snášet, nejsou k zastavení. Slepice si pravidelně dávají pauzu ve snůšce, křepelky nikoliv. Chovat je můžete ale i jen na maso, kdy je porážíte coby mladá kuřata, podobně jako se to dělá s brojlery.
-
Kde chovat křepelky
Křepelky můžete chovat kdekoliv, kde budou mít alespoň trochu prostoru, místo k přespání a hlavně bezpečnou ochranu proti predátorům. Zvládnou i menší voliéru na balkoně (jen pozor, aby nebyl nasměrován na jih nebo jihozápad!), mohou být na terase, na dvorku, ale i v králíkárně.
Dobře jistě přijmou i bydlení po větším domácím zvířeti, třeba když už nezvládáte chov kozy, a tak ji chcete nahradit křepelkami. Jsou to velmi nenároční ptáčci, kterým stačí trocha vhodného prostoru, trocha krmení, popeliště, místa k hrabání a voda.
Přes zimu budou křepelky potřebovat teplo, a tím je nutné počítat. Dost tepla si vytvoří samy, ale vyžadují izolované bydlení, kdy jim jejich teplo bude stačit k vyhřátí prostoru, nebo kde jim budete i trochu přitápět.
-
Čím krmit křepelky
Křepelky můžete krmit speciální krmnou směsí určenou právě křepelkám, ale použít můžete i krmivo pro nosnice a krůty. Ve všech případech jde o drůbež, takže potřebuje stejné základní živiny. Lépe je ale krmit křepelky podomácku. Jak?
Základem krmení křepelek může být šrot, rozemletý hrách, moučky z vojtěšky. Křepelky vyžadují mnoho bílkovin. Ale také klasické sacharidy, které najdou právě v obilných zrnech, je vodné jim dávat druhy prosa, ovesné, špaldové a jiné vločky, řepku, lze i rozmočené sušené pečivo.
Pro zvýšení obsahu bílkovin také vajíčko na tvrdo (nikoliv syrové, aby křepelky pak nezačaly svá vajíčka samy zobat – stejně jako by tomu mohlo být i u slepic), přidat lze i tvaroh, krájené lístky pampelišky, vojtěšky, jetele. Vyhnout bychom se měli běžným kuchyňským zbytkům, křepelky nejsou tolik všežravé jako slepice.
Naopak nezbytností je při domácím krmení křepelek podávání písku s vitamíny pro hrabavou drůbež, a také a vápenec. Nosnice vyžadují poctivé krmení plné vitamínů, bílkovin a sacharidů, ale i vápníku. Při nesprávných dávkách krmení začínají křepelky pelichat a snižuje se i jejich snáška.
Překrmené a tloustnoucí křepelky pak také nenesou vejce optimálně, mohou i brzy uhynout. Když křepelkám chybí důležité látky, zejména bílkoviny, začnou požírat vlastní trus, svá vajíčka, začnou útočit i na sebe navzájem.
Zkušenosti ukazují, že po granulích (kupovaném krmivu) mají křepelky řídké a nelibě páchnoucí výkaly, kdežto po domácí stravě jsou výkaly pevnější konzistence a tolik cítit nejsou. Takže pokud budete křepelky chovat třeba na balkoně, domácí strava prospěje i vašemu čichu.
-
Jak chovat křepelky pro vajíčka
Křepelky japonské nevyžadují žádné speciální zacházení, aby začaly snášet vejce. Jen jim musíte zajistit místo k životu, spoustu vody a dostatek kvalitního krmení. Dokonce není ani nutné, aby měly denní světlo, ovšem přirozené to pro ně též nebude.
-
Jak chovat křepelky na výstavy a pro okrasu
Křepelky čínské a křepelky kalifornské jsou plemena chovaná na okrasu, pro potěchu oka, na výstavy. Takže když nestojíte o vajíčka nebo o maso, prostě jen zvolíte ta správná plemena. Podmínky chovu jsou podobné jako u nosných křepelek japonských, jen není nutné tolik dbát na dostatek vápníků a bílkovin, tyto křepelky se vysilovat snůškou nebudou.
Křepelky si rády zvyknou na lidskou přítomnost, nebudou před chovatelem utíkat, jakmile pochopí, že on je tím, kdo nosí dobroty. Nechají se pak i v klidu chytit. Péči o křepelky mohou zvládnout i děti, když na ně trochu dohlédnete a občas pomůžete s vyčištěním obydlí.
Zatím žádné komentáře