Jak fungují zastavárny → PROČ jsou nevýhodné?
- Zastavárny jsou jednou z nejméně výhodných cest, jak v případě potřeby získat peníze
- Úroková sazba v zastavárnách dosahuje až 520 % ročně
- Skrblík důrazně doporučuje se zastavárnám vyhnout
-
Jak fungují zastavárny?
Zastavárny fungují na principu, kdy od klienta vykoupí nabídnutou věc a vyplatí za ni část její hodnoty – obvykle jen 25 až 60 %. Zároveň dají dotyčnému čas (obvykle jeden týden, ale u některých i 28 dní) na splacení všech peněz spolu s nemalým úrokem. Pokud se toto podaří včas, získá dotyčný zastavenou věc zpět.
V opačném případě je nutné do zastavárny zajít, zaplatit smluvené úroky a požádat o prodloužení smlouvy. Nepodaří-li se vrátit zapůjčené prostředky v termínu a nezaplatí-li dotyčný úroky, o zastavenou věc přijde. Zastavárna ji poté odprodá za mnohem vyšší cenu, než za jakou ji vykoupila.
I při nesplacení dluhu v zastavárně se nikdo nemusí bát, že na něj bude uvalena exekuce, neboť dluh již byl uhrazen zastavenou věcí.
-
Co je potřeba k zastavení věci?
Abyste mohli v zastavárně něco zastavit, je potřeba dosáhnout minimálně 18 let a mít platný občanský průkaz, nebo pas.
Bez předložení platného dokladu s vámi nemůže být uzavřena zástavní smlouva.
Proč jsou zastavárny nevýhodné
-
Nízký objem půjčky
Při využití zastavárny je možné získat pouze 25–60 % z hodnoty zastavené věci, nejčastěji mobilního telefonu či další elektroniky, domácích spotřebičů, šperků nebo uměleckých děl.
Za mobilní telefon v ceně 5 000 Kč uložený v zastavárně lze získat pouze 1 500–3 000 Kč.
-
Vysoká úroková sazba
Zastavárny jsou velmi nevýhodné také z pohledu vysoké úrokové sazby, která obvykle činí klidně 3–10 % týdně (150–520 % ročně).
Zatím žádné komentáře