14 funkčních triků, jak ušetřit peníze v domácnosti
- Lednička umístěná v blízkosti topení, trouby nebo sporáku má vyšší spotřebu
- Ohříváním nadměrného množství vody v rychlovarné konvici spotřebováváte výrazně více elektřiny
- Snížením pokojové teploty o jeden stupeň můžete ušetřit kolem 6 % z nákladů na vytápění
-
Porovnejte si ceny elektřiny a plynu u různých dodavatelů
Ze zprávy Českého statistického vyplývá, že 70 % veškeré energie spotřebují domácnosti na vytápění a 15 % na ohřev vody. Zbývající část spotřeby tvoří vaření, osvětlení, chlazení a ostatní užití. Zejména v případech, kdy elektřina či plyn slouží k vytápění a ohřevu vody, se vyplatí prověřit, zda není na trhu dostupný levnější dodavatel. Změnou dodavatele elektřiny či plynu je možné ušetřit až několik tisíc korun ročně.
S rychlým porovnáním nabídek různých dodavatelů pomohou online srovnávače služeb. K tomuto účelu lze doporučit nezávislý internetový srovnávač ERU, který porovnává aktuální produkty všech dodavatelů.
-
Kupujte spotřebiče ve vysoké energetické třídě
K největším žroutům elektrické energie v domácnosti patří staré chladničky a mrazničky. Jejich výměna za nové by se měla do spotřeby elektřiny propsat téměř okamžitě. Výrazně ušetřit na energiích ale můžete ale také výměnou myčky nebo pračky. Rozdíly ve spotřebě mezi moderními spotřebiči, které jsou vybaveny novými technologiemi, a spotřebiči, které jsou staré deset a více let, jsou tak obrovské, že se investice do nového zařízení vrátí hned v prvních letech užívání.
To, že zboží s nejnižší cenou nemusí být v konečném součtu vždy nejlevnější, platí také u spotřební elektroniky. V některých případech je výhodnější připlatit si za dražší model ve vyšší energetické třídě s nižší spotřebou.
O energetické náročnosti spotřebičů informuje energetický štítek. Od roku 2021 jsou zrušeny hodnoty A s plusem (A+, A++, aj.), spotřebiče jsou opět řazeny do kategorií A až G, přičemž kategorie A označuje energeticky nejšetrnější spotřebiče, písmeno G pak nejméně úsporné spotřebiče.
-
Využívejte tzv. noční proud
V případě, že máte dvoutarifní sazbu elektřiny, používajte k praní, žehlení, pečení v elektrické troubě a dalším činnostem nízký tarif. Lidově zvaný “noční proud” bývá i přes své zmatečné pojmenování k dispozici běžně přes den. K detekci zapnutého nízkého tarifu může posloužit jednoduchá světelná kontrolka.
-
Netopte víc, než je potřeba
Základem pro úsporné vytápění jsou termoregulační, resp. termostatické hlavice. S jejich pomocí lze v místnostech nastavovat teplotu. Pokud je nastavená hodnota překročena, topení se vypne. Termostatických hlavic existuje několik druhů, vybírat lze od nejlevnějších manuálních modelů až po chytrá zařízení, která se dají ovládat přes telefon.
Snížením pokojové teploty o jeden stupeň můžete ušetřit kolem 6 % z nákladů na vytápění.
-
Uvolněte prostor kolem radiátorů
Kolem radiátorů je třeba udržovat volný prostor. Záclony či závěsy, které nad radiátory často visí, brání volnému proudění tepla do místnosti. Tím se snižuje účinnost vytápění, pak je třeba více topit, aby se v místnosti dosáhlo požadované teploty.
Radiátory na začátku topné sezóny vždy odvzdušněte.
-
V zimě větrejte krátce a intenzivně
Větrat v topné sezóně se doporučuje pouze na několik minut s okny dokořán, a to několikrát za den. Rychle se tak vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Při pomalém větrání (s okny otevřenými na větračku) se stěny ochlazují, následně je spotřebováno více tepla na jejich opětovné vyhřátí.
-
Utěsněte okna a dveře
Pokud dveře nebo okna dobře netěsní, ztrácíte v zimních měsících drahé teplo. Nové gumové těsnění za pár korun nebo vyšší práh může významně snížit tepelné ztráty. U starších rodinných domů se vyplatí zvážit komplexní zateplení společně s výměnou oken i dveří. Na realizaci úsporných opatření je možné čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.
U dotačního programu Nová zelená úsporám Light, který je určen pro domácnosti s nižšími příjmy, je podpora vyplácena předem, výše dotace navíc může dosáhnout až 100 % přímých realizačních nákladů.
-
Snižte spotřebu ledničky na minimum
Pro co nejnižší spotřebu chladničky je třeba dodržovat několik jednoduchých zásad. Spotřebu lednice výrazně ovlivňuje místo, kde stojí. Lednice by v žádném případě neměla stát blízko zdrojů tepla – typicky radiátoru, trouby, sporáku nebo myčky na nádobí a měla by být umístěna tak, aby na ni přes den nesvítilo slunce.
Ideální teplota v ledničce by se měla pohybovat mezi 4 až 6 °C. Na to zpravidla stačí nejslabší regulační stupeň. Čím nižší je teplota v chladničce, tím je vyšší spotřeba energie. Na spotřebu má také vliv, pokud je chladnička dlouho otevřená nebo pokud se příliš často otevírá.
Teplá jídla před uložením do lednice nechte vždy vychladnout a lednici zbytečně nepřeplňujte, úplné zaplnění omezuje cirkulaci vzduchu, potraviny se tak chladí déle a spotřeba roste. Optimální zaplnění je přibližně 70 %.
Ledničku s mrazničkou pravidelně odmrazujte
Jestliže není lednička s mrazničkou vybavena systémem NO FROST, je ji třeba pravidelně odmrazovat. Odmrazit by se měla hned, jakmile tloušťka námrazy dosáhne 4–5 mm, už v tomto okamžiku je spotřeba vyšší přibližně o 20 %, při tloušťce ledu 10 mm se může spotřeba navýšit až o 75 %.
Ukládejte potraviny do ledničky podle instrukcí
Teplota v jednotlivých přihrádkách ledničky se liší. Při správné organizaci potravin v chladícím prostoru nemusí lednička běžet na maximální výkon, což se projeví na nižší spotřebě lednice. Obecně lze říci, že zásuvky ve spodní části lednice jsou určeny na ovoce a zeleninu, nad zásuvky patří syrové maso, ryby a drůbež, nad ně je vhodné ukládat salámy, sýry a mléčné výrobky, horní police slouží k uložení již hotových jídel.
-
Vařte úsporně, vyzkoušejte indukci
Vaření na klasickém elektrickém sporáku není zrovna příliš ekonomickým řešením, úspornější variantu představují sklokeramické desky. Nicméně ve srovnání se sklokeramickou deskou je ještě úspornější indukční varná deska, a to až o 40 %.
Během indukčního procesu se nahřívá pouze dno hrnce přesně podle jeho velikosti, nedochází tak k žádným zbytečným únikům tepla.
-
U trouby využívejte zbytkové teplo
Elektrická nebo plynová trouba patří mezi hlavní odběratele elektrické energie. Ušetřit za jejich provoz můžete jednoduše tím, že troubu vypnete ještě před dokončením pečení. Ušetříte tak za energii, neboť zbytkové teplo je plně dostačující.
-
V rychlovarné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik spotřebujete
Rychlovarná konvice patří v domácnosti mezi spotřebiče s nejvyšším minutovým odběrem elektrického proudu. Při ohřevu do ní nalijte jen takové množství vody, které spotřebujete. Litry vody navíc znamenají prodloužení doby vaření (a spotřeby energie) až o několik minut.
-
Nenechávejte elektroniku v pohotovostním režimu
Starší spotřebiče mají v pohotovostním režimu (tzv. stand-by režim) vyšší spotřebu, u novějších spotřeba v důsledku regulace EU výrazně klesla. Nejde pouze o televizory, počítače nebo audio systémy, ale třeba také o tiskárny, kopírky nebo herní konzole.
Elegantním řešením, jak se vyhnout zbytečné spotřebě, je zapojení těchto zařízení do zásuvky s vypínačem. Spotřebiče jednoduše vypnete vždy, když budete potřebovat. Úspora může činit až několik stovek korun ročně.
-
Pořiďte si notebook místo stolního počítače
Notebooky mají při stejném výkonu mnohem menší spotřebu než stolní počítače. Pokud notebook budete užívat v úsporném režimu, tedy snížíte jas obrazovky, vypnete veškeré programy a funkce, které zbytečně běží na pozadí, zakážete oznámení aplikací, vypnete wi-fi, a Bluetooth, když je nepoužíváte, a nastavíte si automatické zhasínání displeje, snížíte nejen spotřebu energie, ale navíc prodloužíte životnost baterie i samotného přístroje.
Stejný princip platí také pro chytré mobilní telefony a tablety.
-
Vyhněte se zbytečné spotřebě
Nezhasnuté světlo na chodbě, puštěná televize ve vedlejší místnosti nebo samotná nabíječka zapojená v zásuvce. I když nejde o žádné enormní odběry, jde o zcela zbytečné náklady, které se ve výsledku můžou v řádu stokorun projevit na ročním vyúčtování za energie.
Jak ještě více ušetřit za energie? Nechte si poradit od odborníků
Pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu vznikla v rámci státního programu EFEKT Energetická konzultační a informační střediska (EKIS a mobilní M-EKIS), která nabízejí bezplatné konzultace zaměřené na energetické úspory.
Energetičtí specialisté zdarma poradí s výběrem úsporného osvětlení nebo nového spotřebiče, doporučí vhodné zateplení a správné vytápění, pomohou s naplánováním rekonstrukce a podáním žádosti o dotace i veškerou potřebnou administrativou.
Podrobné informace a kontakty jsou dostupné na stránkách mpo-efekt.cz.
Případně si můžete vyhledat témata, která vás zajímají, v databázi zodpovězených dotazů.
Jak změřit spotřebu?
Spotřebu konkrétního spotřebiče, případně jeho okamžitý odběr v různých režimech je možné zjistit jednoduchým měřičem – wattmetrem.
No, zajímavé rady. Mám v RD vše na elektřinu, mám nízký tarif po dobu 22 hodin, ale v současné době je cena za nízký tarif a vysoký úplně stejná! Z těchto rad dodržuji snad vše a i přesto budu platit za energie více než 100.000,- Kč za rok..... Teď by byla vhodná rada, kde na to vzít, aby člověk nemusel jít skočit do Macochy......
Odpovědět