Jak využít hrušky
-
Jak využít hrušky ve studené kuchyni
Hrušky jsou, na rozdíl od jablek, spíše sladké, chybí jim kyselý nádech jablečné chuti, a tak jim hledáme využití v kombinaci se surovinami, u nichž spíše sladší příměs nebude vadit. Proto nemáme tak volnou ruku jako v případě jablek, ale nejsme ani nijak významně omezeni.
Hrušky jsou ve studené kuchyni vynikající s tvarohovými, sýrovými i šunkovými pomazánkami, přidávejte je do ovocných i zeleninových salátů, do salátů s luštěninami, obilninami, ale třeba i do nevařené ovesné kaše.
Vynikající jsou hlavně v kombinaci s gorgonzolou, jejíž výrazná chuť je díky hrušce doladěna do dokonalosti. I proto najdete v souvislosti s hruškami mnoho receptů, kam se přidává i gorgonzola, případně klasická česká niva (té ale chybí některé aspekty chuti gorgonzoly – způsobené specifickou plísní, jíž se gorgonzola očkuje).
Pozdní odrůdy hrušek jsou vynikající do všech studených pokrmů, ve kterých mají tvořit pevnou strukturu. Když je po nakrájení namočíte v kyselině citronové, octu nebo v citronu (naředěné vodou), nezhnědnou a dlouho budou vaše pokrmy zdobit.
Pozdní odrůdy hrušek se velmi dobře chuťově kombinují i se slaninou, takže pro zajímavé občerstvení je můžete nakrájet na měsíčky, obalit slaninou a napíchnout na párátka. Nic nezkazíte sezamem a ani sýrem, třeba zrajícím, případně starým – alespoň dvouletým.
Naopak letní hrušky „máslovky“ či „hniličky“ během několika dní vyloženě tečou, brzy hnědnou, což jim sice přidává na sladší chuti, ale na oko to nepůsobí moc dobře.
Jsou proto skvělé všude tam, kde potřebujete spíše hruškovou kaši nebo měkké hruškové kousky. Jsou těmi nejlepšími hruškami na odšťavnění, ale i na zahnání žízně, jen se bohužel nedají dlouho skladovat – i jejich konzervace je dost náročná. Proto je v obchodech nikdy nepotkáte.
Jako příklad do studené kuchyně si uveďme salát se špaldovými kroupami, hruškami a gorgonzolou
Pro příklad využití hrušek v salátech se slanou chutí se podívejme na oblíbený recept na obilninový salát. Pro jeho přípravu potřebujete jen:
- uvařené špaldové kroupy (klidně i ječné, ale ty mají o něco výraznější chuť)
- dále samozřejmě gorgonzolu
- hrušky
- olivový olej
- rukolu
- sůl a pepř
- med
- vinný ocet
Pokud nevlastníte vinný ocet, můžete nahradit citronovou šťávou, hodí se i ocet balsamikový. Uvařze si špaldové vločky podle návodu na obalu, nechte chladnout. Mezitím si připravte zálivku, tu bude tvořit olej, ocet, sůl, pepř, med.
Pak nakrájejte či natrhejte rukolu, gorgonzolu nakrájejte na jemné kostičky, můžete ji i nastrouhat na hrubém struhadle. Nakonec připravte hrušky. Omyjte je, zbavte jádřinců, případně tvrdých míst a nakrájejte do tvaru dle libosti.
Zálivku můžete promíchat se špaldou, nebo ji nalít až nahoru poté, co špaldu, rukolu, hrušky a sýr naservírujete. Vynikající je promíchat špaldu se zálivkou předem a nechat uležet v lednici, dokonale se totiž jejich chutě propojí.
-
Jak využít hrušky na sladko
Sladké využití hrušek je samozřejmě tím nejpestřejším, stejně jako u většiny druhů ovoce. S hruškami můžete upéct muffiny, bábovky, koláče, frgály, vytvořit z nich dezertní misky třeba s pudinkem nebo se smetanovým krémem.
Skvělé jsou ovařené hrušky jako hruškový kompot, nebo hrušky opilé, kdy je s cukrem svaříte ve vínu, ale můžete i v čaji, k čaji pak přidáte například rum, hodí se i vodka nebo whisky. Bezkonkureční jsou vařené ovesné kaše s hruškami, oves samozřejmě můžete nahradit i jinými obilninami.
Hruškové zavářky jsou pak vynikající do jogurtů, ale jako omáčka na knedlíky. Hrušky z pozdnější sklizně se dají dobře zapékat, protože i po tepelné úpravě drží tvar. Takže je jen rozkrojíte napůl, vydlabete jádřinec, naplníte, čím máte rádi, a dáte zapéct.
Zkoušeli jste již smažené hrušky?
Tomuto receptu neodoláte, pokud jste milovníky smažené chuti. Vytvoříte klasický trojobal na hruškách, které jste předtím omyli, přepůlili, oloupali a zbavili jádřinců. Hrušky obalujte buď po celých půlkách, nebo v případě větších plodů po čtvrtkách.
Řízky z hrušek v trojobalu (pozor, vejce nesolte) se smaží běžně na oleji, strouhanku osmahněte dozlatova, ale podávejte hned teplé, nejlépe posypané moučkovým cukrem nebo třeba přelité čokoládou. Vybírejte samozřejmě hrušky pevnější a jen ty z pozdnější sklizně.
-
Jak využít hrušky na slano
Při slaných pokrmech také můžeme využít hrušek, a to nejen k sýrům, ale i k masu. Dobře se k hruškám hodí drůbež všeho druhu, ale použít je můžete i v kombinaci s masem vepřovým, s králíkem či s tučnější mořskou rybou.
Vynikající jsou hrušky jako součást slaných koláčů, kterým dodají na šťavnatosti a pikantní příchuti. Slané koláče můžete upéct i jako košíčky, tedy porce určené přímo jako svačinka. Hrušky se též dají dobře gratinovat, právě i s masem nebo se sýrem.
Vegetariáni ocení hrušky v kombinaci s tepelně upravenou kořenovou zeleninou. Dobře doplní chuť jak mrkve, tak zejména petržele, pastináku nebo celeru. A jste-li příznivci ostřejších chutí, hruška vám dokonale zjemní pórkové pokrmy, cibulová jídla nebo chody z černé ředkve.
Slané košíčky s hruškami
Originální slaná svačinka nebo dobrota k vínu či pivu, to mohou být slané koláčky s hruškami, sýrem a strouhankovou drobenkou. Jsou sice trochu pracnější, ale výsledek za tu námahu stojí. Recept je na 12 košíčků.
Na jejich přípravu budete potřebovat tyto ingredience:
- 200 g hladké mouky (lze nakombinovat různé druhy)
- 125 g tuku na pečení, nejlépe másla (do těsta)
- 90 ml piva
- 100 g hrubě nastrouhaného sýra s modrou plísní
- 2 ks hrušek nakrájených na kostičky
- 4 lžíce strouhaného parmazánu nebo jiného sýru tohoto typu
- 12 lžiček pomazánkového másla
- 12 lžiček strouhanky na dno košíčků
- 100 g tuku na pečení, nejlépe másla (na drobenku)
- 2 hrsti strouhanky na drobenku
Postupuje se tak, že se studený tuk na pečení nakrájí na menší kousky a zadělá se s moukou na vláčné těsto. Tím je hotov základ na košíčky. Péct se bude v papírových košíčcích, které klasicky dáte do plechu na muffiny.
Těsto je potřeba buď rozválet a vykrájet tak, aby se dalo dobře položit na dno košíčků, nebo můžete kuličky těsta vtlačit do košíčků a rozprostřít je tak, aby byly okraje zdvižené – a vytvořil se kýžený košíček.
Na dno je potřeba nasypat lžičku strouhanky, pak trochu hrušek, na ně rozprostřít lžičku pomazánkového másla, ale může být i mascarpone. Pak zasypeme nastrouhaným modrým sýrem a nakonec ještě drobenkou ze strouhanky.
Drobenka ze strouhanky se připravuje stejně jako každá jiná, jen bez cukru. Takže strouhanku smícháte se zbylým tukem na pečení, dokud nevytvoří drobenku. Nakonec ji nasypete na košíčky a dáte péct na 180 stupňů a cirka 25 minut, dokud nebudou okraje těsta zlaté. Pečte spíše v dolní poloze.
-
Jak využít hrušky na šťávy, čaje a sirupy
Zejména letní hrušky jsou perfektními adepty na šťávy nebo sirupy, z pozdnějších odrůd se dobře připravují pečené čaje.
Není nutno v přípravě šťáv hledat nic speciálního, jen hrušky odšťavníme, a pak buď smícháme s vodou a dalšími dobrotami na výslednou šťávu k okamžité konzumaci, nebo uděláme sirup k dlouhodobějšímu využití.
V takovém případě přidáme konzervant podle návodu, vmícháme cukr v množství kilo cukru na litr ovocné šťávy, necháme cukr rozpustit a pak stočíme do sklenic. Bez konzervantu (pouze s kyselinou citronovou) vydrží v lednici cirka 2 týdny, s kyselinou sorbovou coby konzervantem pak ve špajzu i celý rok.
Pečený čaj
A jak na pečený čaj z hrušek? Stejně jako na všechny ostatní. Nejprve se musíte rozhodnout, zda jej chcete v sušené podobě a uchovávaný například v papírovém sáčku, v plastové krabičce, nebo jestli jej chcete mít ve formě tekuté, například v zavařovacích sklenicích.
Podle toho se bude trochu odlišovat postup. Do pečeného čaje, který budete připravovat v troubě na hlubokém plechu, či v nepřilnavém pekáči, dejte všechno ovoce a další suroviny, které máte v čaji rádi, samozřejmě včetně hrušek.
Podlijte trochou vody a pečte při mírné teplotě tak, aby se postupně celá dávka rozvařila a mírně odpařila. Pak můžete přidat i alkohol, jestli o jeho příchuť v čaji stojíte. Často se volí rum český nebo jiná voňavá složka.
Teprve teď se můžete začít rozhodovat, jak budete pečený čaj skladovat. Jestli v tekuté podobě, tak jej horký přemístěte do čistých sklenic a zavíčkujte, otočte dnem vzhůru, nechte vychladnout. Tím se zakonzervují a vydrží poměrně dlouho, jako marmeláda.
Velikost sklenic závisí na tom, jak budete čaj používat, Jestli pravidelně, můžete si dovolit sklenice větší, pokud jen občas, naporcujte jej spíše do maličkých skleniček, abyste jej stihli po otevření skleničky včas spotřebovat.
No, a jestliže stojíte spíše o sušenou variantu, bude nutné čaj pomalu sušit. Nejprve na plechu, podobně jako povidla, později polotekutou hmotu rozložíte na více mělkých plechů, které předtím vyložíte pečícím papírem.
Vytvořte tenké pláty, které v troubě pomalu dosušíte, postupně půjdou i obrátit, je nutné je dosušit dostatečně na to, aby ani v zavřené krabičce neplesnivěly. Pláty pak jen nalámete na kousky, které se vejdou do připravených krabiček.
A pozor, sušený pečený čaj milují moli. Takže jej opravdu mějte v krabičce plastové a vždy zavřený!
-
Jak využít hrušky na zavařování
Zavařování hrušek je klasikou, o které snad ani nutné se rozepisovat. Někdo je má rád s plátkem citronu ve skleničce, jiný nedá dopustit na hřebíček a skořici, další kombinují vše, dokonce například i s ananasem, podobně jako u dýně.
Samotná zavařená hruška má totiž dost nevýraznou chuť, a tak ji doplníme tím, co nám k ní nejlépe sedne a co je chuťově ostřejší, výraznější.
Kompot samozřejmě není jedinou možností. Z hrušek lze udělat čatní, marmeládu, jam, povidla, omáčku na knedlíky, také likér. Hrušky se dobře hodí i do kombinovaného zavařování, kde je dáme do sklenic s jablky či švestkami, stejně můžeme nakombinovat i případný jam.
Konkrétní recepty netřeba zmiňovat, postupujte podle našich obecných návodů jak uvařit marmeládu, jak naložit cuketu. Podívejte se například i jak využít švestky.
Jestliže se rozhodnete hrušky mrazit, nejprve je oblanšírujte, aby nezhnědly. A pokud je chcete mít sušené, nakrájejte je na tenčí plátky – podzimní hrušky se suší dost pomaleji než jablka. Letní hrušky ale usušit v podstatě ani nelze.
Zatím žádné komentáře