Jak využít stodolu
-
Jak využít stodolu k bydlení
Ve stodole se dá snadno zařídit útulné venkovské bydlení v nejmodernějším stylu. Stodola nabízí propojení bydlení s exteriérem, navíc stodoly byly v minulosti tím, kde se na stavbě nešetřilo – takže jsou často v lepším stavu než samotné domky postavené původními majiteli.
Dobytek musel mít pohodlí, protože živil celou početnou rodinu. A potrava pro dobytek musela být v suchu, tedy v bezpečí. A muselo jí být hodně, protože býložravci mají opravdu velkou spotřebu. Proto se není co divit, že právě stodoly vydrží mnohem déle než původní domky z „vepřovic“. Stodola, to byl prostě vždycky ráj.
Pokud jste pořídili celé venkovské sídlo, stodola v něm rozhodně hraje tu nejdůležitější roli. Nejen že zastiňuje vhled do dvora, ale nabízí i dokonale velký prostor pro náročnější bydlení. Díky vysokým stropům se dokonce dá zbudovat i mezipatro, kde se pak pohodlně spí.
Zapomenout se nesmí na správné přizpůsobení stavby zdravému bydlení, zejména na izolaci, odvodnění a případnou sanaci zdiva. Pak už úpravám pro bydlení rozhodně nebude nic bránit, zejména pokud máte rádi život ve velkých prostorách.
A jestli budete i zahradničit, jako hospodářské stavení využijete původní domek, případně si stodolu o domek rozšíříte pro získání dalších místností v rovině přízemí. Možností jsou spousty a fantazii se meze nekladou.
Díky současným izolačním a zateplovacím technologiím se totiž na bydlení snadno promění snad jakákoliv stavba s dobrou statikou. Navíc můžete ponechat původní stavební materiály „přiznané“, což je jednak trendy, jednak poměrně uklidňující, evokující starší klidné časy, kdy život ještě nebyl v takovém spěchu.
-
Jak využít stodolu k podnikání
Stejně jako k bydlení se dá stodola použít k podnikání, přičemž náročnost stavebních úprav bude odpovídat tomu, co za podnikání zvolíte. Jestliže v ní budete chtít provozovat restauraci nebo malý penzion, bude nutná větší investice jak do budovy samotné stodoly, tak pravděpodobně i do okolí, resp. přilehlých nemovitostí.
Ale pro skladování materiálu, který k podnikání využíváte, bude stačit jen drobná sanace stavby, zejména když skladovaný materiál může promrznout, či se přehřát – potřebujete jej udržet vlastně jen v suchu. Tady zapracujete jen na příjezdových cestách a samozřejmě na manipulačním prostoru jak v samotné stodole, tak zejména před ní (okolo ní).
Někde mezi budou v náročnosti na úpravy podnikatelské záměry typu dílna, galerie, muzeum, masážní salon, kosmetika, pohybové centrum s jakýmkoliv vnitřním sportem, vnitřní dětské hřiště atp. Sociální a hygienické zázemí při těchto využitích totiž nepodléhá tolika nárokům jako v případě restaurace či penzionu.
Podobné hygienické nároky jako u restaurace a penzionu však budou například i na výrobnu lokálních farmářských potravin – toho je nutné si být vědomi, ještě než se do takového projektu pustíte! Jistě je dobrým nápadem, ale vyžaduje vstupní náklady vyšší, než je obecně známo. Stejně jsou na tom třeba i dětské skupiny či provozování dětských zájmových kroužků.
Některé stodoly byly postaveny jen z části z cihel či kamenů – stěny pak tvořily dřevěné desky. Dnes se dají dřevěné plochy vyměnit za skleněné,. zprůhlednit střechu – a hned je vykouzleno skvělé prostředí pro hydroponické či jiné pěstování zeleniny a bylinek nebo kytiček na prodej.
Vždy se však plně soustřeďte na požární bezpečnost a statiku objektu, na odvod zplodin atp. – ty jsou důležité, ať budete ve stodole podnikat cokoliv.
Plány by mohly zkřížit dřevěné prvky – pokud by byly příliš znehodnoceny dřevokaznou houbou či například červotočem. I na takové věci je nutné se během přestavby stodoly zaměřit – zejména když si na ni troufáte svépomocí.
Co třeba chov pštrosa emu?
-
Jak využít stodolu pro hobby
Hobby využití stodoly může velmi úzce souviset s podnikáním, ale samozřejmě nemusí. Pokud si ve stodole zřídíte muzeum svých sbírek, případně galerii, krásně propojíte hobby s výdělkem a s potěšením poskytnutým i ostatním lidem, které baví to samé co vás.
Stodolu však nemusíte vůbec zpřístupňovat veřejnosti. Můžete si ji upravit pro své koníčky z oblasti cvičení, tance, ping-pongu, badmintonu či jiné pohybové aktivity. Stodola též skvěle poslouží vašim dětem jako místo, kde si budou hrát, kde se pohybově „vyblbnou“.
Vybavit v tomto případě můžete stodolu vybavit posilovou, ping-pongovým stolem, provazem na šplh, gymnastickou hrazdou, žíněnkami, tatami, švédskou bednou, boxovacím pytlem, kladinou, hodit se může lukostřelba, šipky, prostě všechno, co rádi děláte.
Stodola je skvělou příležitostí, jak být venku, i když není zrovna nejlepší počasí. Může mít zachovaná velká vrata, která se dají nechat otevřená – a pak je stodola v podstatě místo zastřešené terasy chráněné ze všech stran obvodovými zdmi.
-
Jak využít stodolu pro skladování
Skladování bývá poměrně častým způsobem využití stodoly. Zejména když skladované materiály nejsou moc náročné na výkyvy teploty. Ale i pokud by byly, pomocí současných stavebních materiálů a větracích a klimatizačních technologií se dá docílit poměrně dobré tepelné stálosti i v původní stodole.
Vnitřní prostor stodoly je nutné uzpůsobit charakteru skladovaného materiálu, a to jak po stránce místa, tak také skladovacích nároků. Zachování stodoly pomůže udržet krajinný ráz, ale nikdo neříká, že i vevnitř je nutné držet původní vzhled.
Skladování ale můžete pojmout i rodinně – pro krátkodobé uložení zeleniny, ovoce, ve většině případů celoročního uložení zahradního náčiní atd. Možností je spousta – a vždy záleží i na tom, v jakém stavu a hlavně jakého typu stodola je.
Podívejte se jak správně uchovat brambory!
-
Jak využít stodolu pro pasivní příjem
Pasivní příjem v případě stodoly bude rentou, kterou si necháte proplácet za to, že někomu dáte stodolu k dispozici pro jeho bydlení nebo třeba podnikání. Jestliže vy sami ve stodole podnikáte, jsou příjmy z této činnosti aktivním příjmem z podnikání.
Ale pokud někomu stodolu poskytnete k tomu, aby v ní podnikal on, měsíčně od něj inkasujete dohodnuté nájemné, už jde o pasivní příjem, přestože jste na začátku museli do rekonstrukce stodoly investovat své finance vy.
A právě takto se dá stodola přeměnit v poměrně stálý a jistý zdroj příjmů bez námahy – pronajmout ji. Než to však uděláte, pečlivě si projděte legislativu (zejména ohledně bydlení) a zajistěte si nájemní smlouvu, nad kterou pak nezapláčete – zejména ohledně opotřebení, poškození apod.
Vždy trvejte na pojištění odpovědnosti nájemce. A vy ji samozřejmě mějte pojištěnu jako nemovitost, v případě bydlení i jako domácnost, v případě podnikání v ní trvejte i na této variantě pojištění (pojištění odpovědnosti podnikatele – ať je OSVČ nebo třeba s.r.o.).
-
Jak využít stodolu při bourání
Materiál ze stodoly, kterého se budete při jejím bourání zbavovat, se dá výhodně zpeněžit anebo znovu využít pro jiné stavební účely.
A to nejen samotná suroviny, ale hlavně designové věci, které jsou nyní velmi populární v interiérech. Máme na mysli zejména prkna a trámy ze starých stodol, které rádi využijí nejen interiéroví designéři, ale i kutilové nebo truhláři.
Jestli stodolu bouráte a budete na jejím místě stavět nový dům, nezapomínejte, že se spousta cihel nebo kamenů dá dobře využít „do základů“, tedy pro ušetření betonu a jeho zpevnění, ovšem i rychlejší vyzrávání.
Zatím žádné komentáře