Jak vybrat nosič na kola

Hynek Bárta
Publikováno 25. července 2021
  1. Jak vybrat nosič na kola | © Filson Store

    Jak vybrat nosiče kol na střechu automobilu

    Nosiče kol na střechu se montují na příčníky na střeše vozu. Cenově jsou tyto nosiče velmi dostupné a dají se pořídit za pár korun, ovšem na úkor provedení a bezpečnosti. Pod pojmem bezpečnost máme na mysli možnost zamknutí kol.

    Vždy je dobré vybírat u všech druhů nosičů možnost zamknutí kola, což chrání váš majetek před zloději. Na střechu se vám vejde celkem až 5 nosičů pro 5 kol. Střešní nosiče vám umožňují okamžitý přístup do kufru, a navíc vám zůstanou kola neznečištěná, což se u nosičů v zadní části vozu říct nedá. Při demontáži po vaší dovolené vám tyto nosiče zaberou minimum místa. Výhodou tohoto nosiče je, že si jich pořizujete pouze tolik, kolik máte kol a lze vždy další přikoupit, pokud vám počet kol naroste.

    Tento typ nosiče má ale i své nevýhody, mezi které patří například náročnější montáž, hlavně u vyšších vozů, horší jízdní vlastnosti, vyšší spotřeba paliva a dále výškové omezení u podzemního parkování. Nosiče na střechu lze zakoupit již za 500 Kč od značky Menabo. Typ Top Bike ovšem nemá příliš dobré konstrukční zpracování, jako nabízejí jiné modely, navíc nelze kolo zamknout.

    Ale i tak svůj účel splní a kolo vám z bodu A do bodu B přepraví. Alternativou této značky je konstrukčně pěkně zpracovaný a zamykatelný typ Asso. Nejvyšší komfort na trhu vám však nabízí švédská značka Thule s dlouholetou tradicí. Příkladem je hliníkový, uzamykatelný nosič FreeRide.

    Výhody a nevýhody nosičů na střechu

    • Nízká cena – pro každé kolo kupujete 1 nosič a vždy lze přikoupit další
    • Jízdní kola se tolik neznečišťují
    • Zabírají málo místa při uskladnění
    • Na střeše lze převážet až 5 kol
    • Lze používat na více vozech s příčníky (dejte si však pozor na způsob uchycení – nejčastěji je to T drážka)
    • Nelze zaparkovat v podzemních garážích či parkovacích domech
    • Náročnější montáž a obsluha, hlavně u vyšších vozů
    • Horší jízdní vlastnosti a vyšší spotřeba paliva
  2. Jak vybrat nosiče kol na tažné zařízení

    Nosič na tažné zařízení zažívá v poslední době rozmach a je na silnicích vidět čím dál častěji. Je to velice praktické řešení, kdy máte kola ve vaší úrovní a nemusíte je nikam zvedat.

    Tím tedy se snižuje možnost poškození karoserie a laku automobilu. Přístup do kufru není nijak omezený, stačí nosič jednoduše sklopit. Montáž je jednoduchá a zabere vám pár minut. Nosič jednoduše nasadíte na tažné zařízení a pomocí páky zajistíte a zamknete. Samotný nosič však váží okolo 20kg, takže je spíše vhodné, aby ho svým drahým polovičkám pánové předem namontovali.

    I zde doporučujeme vybírat takové nosiče, kde lze každé jednotlivé kolo v nosiči zamknout. Někteří výrobci dávají k nosičům klasický zámek a zamykací držák lze přikoupit jako příslušenství. Na tažné zařízení lze použít nosiče, které jsou konstrukčně řešeny až pro 4 kola. S tímto typem nosičů zaparkujete bez problému v podzemních garážích i parkovacích domech. Zde můžete být omezeni pouze délkou vozu, kdy u nosiče pro 4 kola se vaše auto prodlouží o cca 1 m.

    Myslete na to při couvání, kdy vám vaše senzory nebudou fungovat a výhled zadním oknem je omezený. Co se týče skladování, tak většinu nosičů lze složit, takže vám také moc místa nezaberou. Při přepravě kol za nepříznivého počasí počítejte se zašpiněním kol více než na střeše.

    Výhody a nevýhody nosičů na tažné zařízení

    • Možnost parkování v podzemních garážích a parkovacích domech
    • Možnost převozu až 4 kol
    • Snadná manipulace s koly
    • U sklopných nosičů lze otevřít kufr
    • Skládací modely nezaberou při skladování moc místa
    • Dražší řešení oproti střešním nosičům
    • Horší výhled ze zadního okna a větší možnost ušpinění kol
    • Pro pohodlí je dobré zakoupit 3. SPZ za poplatek 600 Kč
    • Samotná instalace nosičů kol na tažné zařízení je poměrně jednoduchá, je však nutné počítat s jejich vyšší hmotností. Nosiče se přichytí na kouli pomocí páky, nebo šroubů. Pokud se o svá kola bojíte, pořiďte si model s možností uzamčení kol k nosiči a nosiče k tažnému zařízení. Nosiče na tažná zařízení poskytují snadný přístup ke kolům, navíc nehrozí poškrábání laku ani poškození karoserie automobilu. Některé modely lze také sklopit, takže se lehce dostanete i do kufru svého auta. Sklopné nosiče pro dvě kola pak lze použít i na větší auta, která potřebují více prostoru pro otevření zavazadlového prostoru.
  3. Počet kol a jejich typ

    Hned na začátku výběru nosiče je dobré si stanovit, kolik kol chcete přepravovat. Na základě tohoto parametru se odvíjí další výběr nosiče na tažné zařízení. V druhém kroku je potřeba si stanovit, pro jaký typ kola má být nosič stavěn – normální nebo elektro kolo. Důvodem tohoto parametru je váha, kdy elektro kola jsou značně těžší než klasická.

    Tažné zařízení na autě má totiž vlastní maximální nosnost. Elektro kola lze převážet vzhledem k nosnosti pouze dvě. Dobrý je například nosič Elde od značky Aroso. Pokud byste chtěli převážet 3 kola, můžete zkusit nosič Isar a pro 4 kola nosič Neckar. Výhodou je, že všechny tyto typy jsou sklopné.

  4. Nosnost

    Pro bezpečnou jízdu je nutné nepřekročit limity maximální nosnosti a nosič ani tažné zařízení nepřetěžovat. Při přetížení by mohlo dojít k poškození nosiče i tažného zařízení, což by mohlo vést za jízdy k poškození auta a vzniku dopravní nehody. Nosiče Isar a Neckar mají nosnost 15kg/kolo. Moderní kola většinou více jak 15kg neváží.

    V případě nosiče Elde je jeho nosnost 60kg, a to z důvodu, že konstrukce tohoto nosiče je dělána pro elektrokola, jejichž hmotnost je vyšší než u běžných kol. Nosnost tažného zařízení najdete v technickém průkazu vozidla nebo v manuálu, pokud jste si tažné dodělávali dodatečně. Do celkové hmotnosti musíte počítat nejenom kola, ale i samotný nosič kol.

  5. Skladování a kvalita nosiče

    Důležitým faktorem při výběru nosiče je jeho zpracování, tím se rozumí kvalita a robustnost.

    Máte-li v plánu využívat nosič často, tak se určitě vyplatí připlatit a nebrat to nejlevnější na trhu. Nosiče na tažné zařízení můžete vybírat od několika výrobců v různých konstrukčních provedeních pro klasická kola, elektro kola, fatbiky, pro 1-4 kola.

    Vybrané nosiče lze i složit, takže je nemusíte nechávat na parkovišti za autem, ale pro vaši jistotu stačí nosič sundat z koule, složit ho a dát do kufru. Šetření místa oceníte i doma.

  6. Uzamykání kol a nosiče

    Chraňte svůj nosič i kola před zloději a vybírejte nosič s možností uzamknutí na kouli a také s možností uzamknutí jednotlivých kol na nosiči. Některé nosiče nabízejí uzamknutí pouze na kouli. Uzamknutí kol potom nabízejí některé značky formou příslušenství, kdy lze přikoupit uzamykatelné držáky.

  7. Sklápění nosiče pro přístup do kufru

    Při výběru určitě sledujte také možnost sklopení. Bez této možnosti by byl přístup do kufru nemožný. Museli byste tak vždy sundávat kola  i samotný nosič. Možnost sklopení vám umožní přístup do kufru i s plně naloženým nosičem. Pokud má nosič možnost sklopení, tak stačí sešlápnout madlo v jeho středu a během pár sekund máte přístup do kufru.

  8. Doplňující a nutné vybavení nosiče

    Nosič kol je stejně jako vozík opatřen kompletními zadními svítilnami, včetně couvacího světla, mlhových světel a osvětlení SPZ.

    Z důvodu špatné viditelnosti SPZ je nutné přemístit SPZ z vozu na samotný nosič. Přendávání SPZ z vozu na nosič je však nepohodlné a je tedy jednodušší si za poplatek 600 Kč vyřídit na dopravním inspektorátu vydání 3. SPZ. Počítejte však, že doba vyhotovení je cca 10-14 dnů.

    a nosič nedávejte žádné duplikáty plastové či papírové. Hrozila by vám pokuta. Na nosič umisťujte pouze zadní SPZ nebo 3. vydanou SPZ. Moderní nosiče jsou osazeny 13pinovým konektorem. Dejte si proto pozor, jaký konektor máte u tažného zařízení na vašem voze. Ať už máte jakýkoliv, vše se dá případně řešit. Dnes se prodávají za pár korun redukce ze 7-13 pin nebo 13-7 pin.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás