Rukola – roketa → návod na pěstování, účinky, použití
- Rukola působí močopudně a dodává tělu vitamín C
- Listy rukoly se používají do salátů, masových jídel a pomazánek
- Pěstovat rukolu lze v truhlících na okně či na balkoně
Rukola – roketa
latinsky Eruca sativa
Rukola je u nás často prodávanou zeleninou (bylinkou), ale pokud si chceme pěstovat takovou rostlinu sami, musíme se spokojit s roketou. Mírně se od sebe liší chutí i tvarem listů, ale opravdu jen malinko – řekněme, že roketa je jemnější.
Roketa kvete žlutě (ale je nutné ji sklidit před kvetením), ke kvetení dochází někdy i několik týdnů po vysetí (zejména v létě). Pochází ze Středomoří a jihozápadní Asie. Ve volné přírodě roste zejména jako plevel mezi obilím, upřednostňuje sušší oblasti, ale snese i mráz do cca minus čtyř stupňů.
Když se rostlině daří (na bohatých půdách), naroste až do výšky 60 cm. V zahradách ji však sklízíme coby mladé listy na dochucení salátů i pomazánek. Dobře se pěstuje doma v truhlíku, ale i na buničité vatě, kdy ji můžeme sklízet již několik dní od vysetí.
Účinky rukoly – rokety
- Doplňuje tělu vitamín C
- Působí močopudně
- Stimuluje zažívání
- Zvyšuje chuť k jídlu i lidem s psychickými problémy
- Podporuje imunitu
- Má afrodisiakální účinky
- Pomáhá proti únavě
- Čistí játra i krev
- Působí mírně projímavě
- Má antioxidační účinky (jako všechny brukvovité rostliny)
Použití rukoly – rokety
Doma její listy používáme k dochucování salátů, masových jídel, pomazánek, dipů, domácích hořčic, vyrábíme z ní pesto na těstoviny nebo doplňujeme chuť mořských plodů. Vynikající je roketa jako součást náplně všelijakých sendvičů a baget.
V léčitelství je doporučovaná pouze syrová, případně mražená – přidávaná do jídla. Veškeré vlastnosti si ponechá, pokud ji naložíme do oleje nebo z ní uděláme pesto.
Jak pěstovat rukolu – roketu
Pěstování je velmi snadné. Stačí talířek a na něm vata, případně papírové kuchyňské utěrky. No a samozřejmě voda. Roketa vyklíčí a hned můžeme sklízet první úrodu. V nakličovacích miskách roste i bez podložky a je tedy možné ji konzumovat celou, i s kořínkem a semínkovým obalem, takže tělu dodáme i ostatní enzymy a látky, které při pěstování na vatě či v zemi vlastně vyhodíme.
Rukolu pěstujeme i v truhlících doma za oknem, na balkoně či terase. Nepřeléváme ji. Sklízet je možno za 4–6 týdnů. V záhoně ji lze také pěstovat, dokonce hned brzy zjara jako jednu z prvních zelenin – když ji překryjeme netkanou bílou textilií.
Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.
Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.
Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.
Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.
Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.
Zatím žádné komentáře