Přehledně: Co všechno se mění v roce 2025?

Lenka Chládková
Publikováno 7. ledna 2025

Rok 2025 přináší řadu legislativních i dalších změn. Zvyšuje se spotřební daň z tabáku a alkoholu, pracující důchodci si finančně polepší, mírně se zvýší důchody i minimální mzda. Další změny chystá novela zákoníku práce, která by měla vejít v platnost na jaře 2025.

V lednu se zjednodušil systém pro doplatky za léky na recept a od února začnou platit nová pravidla v dotačním programu Nová zelená úsporám. Připravili jsme pro vás stručný přehled nejvýraznějších změn v roce 2025, které se více či méně dotknou každého z nás.

  1. Zvýšení důchodů v roce 2025

    Od 1. ledna 2025 dochází ke zvýšení všech důchodů, tedy starobních, invalidních, vdovských/vdoveckých a sirotčích. Základní výměra je navýšena o 260 Kč, aktuální částka činí 4 660 Kč. Procentní výměra vzrostla o 0,6 %. Senioři pobírající starobní důchod mohou v roce 2025 očekávat zvýšení v průměru o 358 Kč.

    Procentní výměra se nenavyšuje u předčasných starobních důchodů, které byly přiznány od 30. září 2023 a jejichž příjemci nedosáhli nejpozději dne 31. prosince 2024 důchodového věku.

  2. Zvýšení poplatku za výplatu důchodu v hotovosti

    Poplatek za výplatu důchodu v hotovosti prostřednictvím služeb České pošty se od 1. února 2025 zvýší. Namísto současných 35 Kč vyjde výplata důchodu v hotovosti na 78 Kč.

    Zvýšení poplatku se nevztahuje na důchodce, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod. Výdaje za hotovostní výplatu důchodu v tomto případě hradí ČSSZ. U důchodů přiznaných od 1. ledna 2010 hradí náklady příjemce, poplatek je každý měsíc odečten z důchodu.

    Pro změnu zasílání důchodu na bankovní účet je třeba vyplnit tento formulář a poté jej podat u kterékoli správy sociálního zabezpečení.

  3. Zvýšení příspěvku na bydlení

    Od ledna 2025 se navyšují normativní náklady na bydlení o 3,4 %. Zvyšují se také srovnatelné náklady, pouze u pevných paliv se částky mírně snižují. Reálně to znamená navýšení příspěvku na bydlení řádově o několik stokorun.

    V případě, že bude odsouhlaseno zavedení jednotné dávky sociální pomoci tzv. superdávky, bude příspěvek na bydlení vyplácen v rámci této dávky. Zavedení se předpokládá od 1. července 2025.

  4. Zvýšení minimální mzdy pro rok 2025

    Minimální mzda pro rok 2024 činila 18 900 Kč, v roce 2025 došlo k navýšení o 1 900 Kč, aktuální minimální mzda tedy činí 20 800 Kč.

    Minimální hodinová mzda pro rok 2025 je stanovena na 124,40 Kč/hodina, přičemž v loňském roce šlo o částku 112,50 Kč na hodinu.

    Nově se také stanoví minimální výše důchodů. U starobního důchodu se jedná o dvacet procent průměrné mzdy. Pro rok 2025 je minimální důchod 9 320 Kč.

  5. Příspěvek na auto pro zdravotně postižené 2025

    V rámci příspěvku na zvláštní pomůcku je možné žádat o příspěvek na nákup motorového vozidla. Příspěvek na auto je aktuálně minimálně 185 tisíc, maximálně 285 tisíc korun. Došlo k navýšení o 85 000 Kč. Zároveň se ale pro osoby se zdravotním postižením ruší možnost vrácení DPH z motorového vozidla.

    O příspěvek na auto mohou žádat osoby s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, osoby s těžkou nebo hlubokou mentální retardací nebo lidé s autistickou poruchou s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projety autoagrese nebo heteroagrese, které přetrvávají i přes zavedenou léčbu.

    Hendikepovaná osoba se musí opakovaně v kalendářním měsíci dopravovat a musí být schopna řídit motorové vozidlo, nebo musí být schopna vozidlem převážena. O příspěvek mohou žádat osoby starší 3 let, v případě dětí žádají rodiče.

    O příspěvek lze žádat jednou za 7 let. Konečná výše příspěvku závisí na příjmech společně posuzovaných osob.

  6. Zvýšení daní a odvodů pro živnostníky a podnikatele

    Se začátkem ledna 2025 se podnikatelům a živnostníkům zvyšují povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Minimální záloha sociálního pojištění OSVČ se v novém roce zvedla o 907 Kč na 4 759 Kč a minimální záloha zdravotního pojištění se navýšila o 175 Kč na 3 143 Kč, celkově odvody stouply o 1 082 korun měsíčně.

    Navýšení minimálních plateb OSVČ na sociální a zdravotní pojištění ovlivnilo výši paušální daně stanovené pro 1. pásmo. Ta je pro rok 2025 vyměřena na 8 716 Kč měsíčně. Ve srovnáním s loňským rokem došlo k navýšení o 1 218 Kč měsíčně. Paušální daň pro 2. a 3. pásmo zůstává ve stejné výši jako minulý rok, činí tedy 16 745 Kč, respektive 27 139 Kč měsíčně.

  7. Zdražení dálniční známky

    Letos poprvé je cena dálniční známky automaticky valorizována dle platné legislativy, což znamená, že za roční dálniční známku pro rok 2025 zaplatíme 2 440 Kč. Zdražily také ostatní druhy známek – 30denní stojí 460 Kč, 10denní 290 Kč a denní 210 Kč.

    Bezemisní vozidla zůstávají bez poplatku.

  8. Flexibilní novela zákoníku práce tzv. flexinovela

    Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo v závěru roku 2024 s novelou zákoníku práce tzv. flexinovelou. Změny měly původně začít platit od 1. ledna 2025, kvůli opožděnému projednávání se jejich účinnost očekává až od 1. dubna 2025. Novela přináší poměrně dost zásadních změn.

    Flexibilnější pracovní doba

    Zaměstnanci si budou moci sami rozvrhnout po dohodě se zaměstnavatelem svoji pracovní dobu. To je nyní možné pouze při home office, novela pracovního zákoníku to ale zaměstnancům umožní i přímo na pracovišti.

    Zkušební doba se prodlouží, výpovědní lhůta se zkrátí

    Novela má také prodloužit zkušební dobu pro běžné zaměstnance ze 3 na 4 měsíce, u vedoucích pracovníků má dojít k prodloužení ze 6 na 8 měsíců. Prodloužení však nebude povinné, zaměstnavatel může setrvat u stávajících 3, resp. 6 měsíců.

    Výpovědní lhůta se naopak zkrátí, protože začne dnem doručení výpovědi. Doposud platilo, že začíná běžet až od prvního dne následujícího měsíce po tom, ve kterém byla výpověď doručena. Při porušování povinností či nesplňování požadavků zaměstnavatele bude možné výpovědní dobu zkrátit na 1 měsíc

    Po rodičovské dovolené stejná pracovní pozice

    Novela dále navrhuje, aby zaměstnanci, kteří nastoupí po rodičovské dovolené zpět do práce před dovršením dvou let dítěte, měli nárok vrátit se na stejnou pracovní pozici. Zaměstnanci si budou také moci během rodičovské přivydělat stejným druhem práce u svého zaměstnavatele na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.

    Prázdninové brigády už od 14 let

    Děti budou moci jít na prázdninovou brigádu už od 14 let. Maximální pracovní doba by měla činit 35 hodin týdně, s omezením na 7 hodin denně. S brigádou musí souhlasit zákonní zástupci. Druhy povolených prací stanoví vyhláška Ministrstva zdravotnictví.

  9. Zdražení cigaret a tabákových výrobků

    Od 1. ledna 2025 došlo ke zvýšení sazeb spotřební daně z cigaret, tabáku ke kouření, doutníků a cigarillos o dalších 5 %. To znamená, že krabička cigaret zdraží přibližně o 5 korun. Stejně rychle porostou sazby spotřební daně i v letech 2026 až 2027. U zahřívaného tabáku dojde v letech 2025 až 2027 k navýšení sazby spotřební daně o 15 % každý rok.

    Zvýšení sazby spotřební daně se týká i náplní do elektronických cigaret, sazba v roce 2025 číní 5 Kč/ml, v případě nikotinových sáčků jde o 0,8 Kč/g. S nárůstem sazeb spotřební daně u těchto výrobků je třeba počítat až do roku 2027.

  10. Zdražení alkoholu v roce 2025

    Od ledna si připlatíme také při nákupu alkoholu. U lihovin se v roce 2025 zvedá spotřební daň o 10 %. S navýšením o dalších 5 % potom budeme muset počítat i v roce 2026.

  11. Jednodušší systém pro doplatky za léky na recept

    Od začátku nového roku se mění systém doplatků za léky na recept. Přeplatky již pacienti nebudou dostávat zpětně od svých zdravotních pojišťoven, nově po dosažení ochranného limitu přestanou započitatelné doplatky v lékárnách jednoduše platit.

    Rozdíl v ceně uhradí lékárně přímo zdravotní pojišťovna.

  12. Nová zelená úsporám: Zálohy předem a výhodný úvěr pro všechny

    Změny se chystají také v dotačním programu Nová zelená úsporám. Od února 2025 budou k dispozici pouze dva programy namísto původních tří. Zachovány zůstávaji programy Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light.

    V rámci NZÚ Oprav dům po babičce půjde žádat o dotace na důkladné zateplení domu, podpora dalších opatření bude možná pouze v kombinaci se zateplením. V programu NZÚ Light bude možné žádat o dotace na zateplení a další dílčí energeticky úsporná opatření, a to buď samostatně, nebo v různých kombinacích. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny.

    Dotace budou vypláceny zálohově všem žadatelům předem, doposud měli peníze dopředu jen senioři a nízkopříjmové domácnosti. Dostupný pro všechny bude rovněž zvýhodněný úvěr, a to na komplexní i dílčí renovace. Změny se dotýkají pouze u rodinných domů.

  13. Důchodová reforma

    Některá opatření z Důchodové reformy, která byla schválena v roce 2024, začínají platit již od 1. ledna 2025.

    Pracující důchodci dostanou slevu na odvodech

    Důchodci, kteří pracují, nebudou muset od roku 2025 odvádět důchodové pojištění, které jinak dělá 6,5 % hrubé mzdy. Díky tomu by měl např. penzista pracující za 20 000 Kč hrubého měsíčně dostat navíc 1 300 Kč. Změna se dotkne až lednových výplat, na výplatních páskách se projeví až v únoru.

    Za práci v důchodu se však zároveň už nebude pracujícím penzistům dál zvyšovat starobní důchod. Za každý odpracovaný rok se doposud důchod navyšoval o několik desítek korun měsíčně.

    Prodloužení nároku na vdovecký a vdovský důchod

    Od ledna 2025 se prodloužila doba pro obnovení nároku na vdovský důchod, a to ze 2 na 5 let. Jde tedy o návrat k pravidlům, která platila do roku 2012.

    Pokud jeden z manželů zemřel a druhý ještě nebyl v penzi, vyplácel se mu pozůstalostní důchod po dobu jednoho roku. Pak na něj ztratil nárok. Pokud ale poté odešel do penze, nebo do dvou let dovršil penzijní věk, nárok se mu obnovil. Nyní tato lhůta činí pět let.

    Dřívější odchod do penze pro náročné profese

    Další významná změna se týká lidí dlouhodobě pracujících v náročných profesích a rizikových zaměstnáních. Podle důchodové reformy by měli odejít do důchodu dříve.

    Délka předčasného důchodu se počítá podle počtu odpracovaných směn, při odpracování 2 200 směn dojde ke snížení důchodového věku maximálně o 15 měsíců. Snížení věku až o 30 měsíců bude možné po odpracování 4 400 směn, což odpovídá přibližně 20 letům práce. Za každých dalších 74 směn bude náležet další snížení věku vždy o jeden měsíc, a to až do maxima 60 měsíců, tedy 5 let.

  14. Nová pravidla pro kryptoměny

    Obchodování s kryptoměnami začalo na konci minulého roku podléhat regulaci podle evropského nařízení MiCA. Kryptoměny a služby s nimi spojené budou moci nabízet pouze společnosti pod dohledem České národní banky. To povede nejen ke zkvalitnění služeb, ale především k větší ochraně investorů.

    Zavedeny budou dvě podmínky pro osvobození příjmů z kryptoměn od daně, a to hodnotový limit 100 000 Kč a časový test na tři roky. Pokud jsou kryptoměny drženy déle než tři roky, jejich prodej nebude zdaněn. Hodnotový test zaručí, že transakce do 100 tisíc korun ročně nebude třeba uvádět v daňovém přiznání, podobně jako tomu je například u cenných papírů. Dopady plynoucí z nařízení se projeví během roku 2025, jeho plné uplatnění lze očekávat od poloviny roku 2026.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další články z kategorie Novinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás