Darování krve a kostní dřeně 2025 → Podmínky, výhody, sleva na dani, dotazy
- Darováním krve můžete zachránit lidský život, stačí se registrovat v transfuzní stanici
- Kromě dobrého pocitu můžete získat peněžní odměnu – slevu na dani a bonus od zdravotní pojišťovny
- Prozradíme vám, jak probíhá odběr krve a jak postupovat
- Darovat lze také krevní plazmu nebo kostní dřeň
-
Kdo může darovat krev?
Darovat krev může člověk, který se těší plnému zdraví. Zároveň musí dárci být více než 18 let a méně než 65 let (nad 60 let jen v případě, že se nejedná o prvodárce a po důkladné lékařské prohlídce).
Další podmínkou je hmotnost u žen minimálně 50 kg a u mužů 60 kg.
Nutné je také zdravotní pojištění v ČR. Dárcem může být i cizinec, ovšem měl by v Česku pobývat dlouhodobě a česky komunikovat.
-
Kdo nemůže darovat krev?
Krev nemůže darovat osoba, která trpí infekční chorobou nebo chronickým onemocněním. Stejně tak lidé se zhoubnými nádory, těžkými alergiemi, epilepsií, celiakií nebo cukrovkou (pokud jsou léčeni inzulinem). Darovaná krev není samozřejmě žádoucí od osob užívajících drogy, alkohol nebo osob HIV pozitivních.
Problémy s darováním může ale způsobit mnoho faktorů, například obyčejný opar nebo klíště. Komplikací může být i čerstvé tetování. V takových případech je nutné odběr krve odložit o několik týdnů až měsíců. V případě oparu se jedná o odložení o 1 týden, po přisátí klíštěte o 1 měsíc a u tetování a piercingu až o 6 měsíců. Odložení je nutné i po návratu z exotické dovolené.
Darování se nedoporučuje ani u osob trpících lupénkou nebo u pacientů užívajících antidepresiva.
Ženy by neměly darovat krev v období menstruace, nejméně 9 měsíců po porodu a půl roku po ukončení kojení.
Podrobný seznam nemocí a jiných komplikací, které mohou odběr krve překazit či oddálit, naleznete na webu Prodarce.cz.
-
Kde a jak často je možné darovat krev
Darovat krev lze v okresních městech. V seznamu transfúzních stanic si můžete vyhledat pro vás nejbližší místo na odběr. Vhodné je navštěvovat při opakovaném odběru stejnou stanici, abyste mohli být bezproblémově vedeni v registru dárců.
U žen je povolený limit darování plné dávky krve 3× ročně, u mužů 4× ročně. Nejkratší interval mezi odběry je standardně 10 týdnů, doporučuje se alespoň 90 dnů.
-
Výhody plynoucí z darování krve: Sleva na dani, peníze…
Kromě dobrého pocitu a vyšetření zdarma jsou s darováním krve spojené i další výhody.
Nemusíte se bát, že nedostanete v práci na darování volno. Dle legislativy má dárce krve nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru.
Výhodou je také odpočet základu daně, který činí 3 000 Kč za každý odběr krve. Potvrzení k daňovému přiznání dostanete po každém odběru. Na konci roku můžete vyžádat také souhrnné potvrzení, pokud jste darovali krev vícekrát.
Výhody z dárcovství můžete čerpat také od své zdravotní pojišťovny. Lze získat různě vysoké finanční příspěvky, příspěvky na různé aktivity a vitamíny:
- Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí příspěvky až 3 000 Kč na rekondiční aktivity a až 1 000 Kč na dentální hygienu.
- Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra nabízí příspěvek 1 000 Kč pro prvodárce a pro dlouhodobé dárce příspěvek 2 000 Kč na vitamíny a minerály, saunu, na pohybové aktivity. Dlouhodobí dárci mohou čerpat příspěvek 5 000 Kč na lázeňskou léčebně rehabilitační péči.
- Oborová zdravotní pojišťovna poskytuje příspěvek až 1 000 Kč a 4x ročně balení vitaminů pro podporu regenerace organismu.
- Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje 500 Kč za každé tři odběry v roce.
Prohlédněte si kompletní přehled výhod zdravotních pojišťoven.
-
Jak se připravit na odběr krve
K odběru krve si připravte především občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Opakovaní dárci si připraví také odběrovou legitimaci dárce krve.
24 hodin před odběrem nepijte alkohol a nejezte tučnou stravu. 12 hodin před odběrem vynechte kouření cigaret a vypijte 2–3 litry nepřeslazených tekutin. Večer před odběrem se nedoporučuje velká fyzická námaha. Ráno před odběrem lehce posnídejte (nízkotučně – ovoce, zelenina, med, džem, pečivo) a vypijte alespoň půl litru tekutin, nejlépe čisté vody.
-
Jak probíhá první odběr krve
Nejprve se po příchodu na transfúzní oddělení zaregistrujete v kartotéce. Vyplníte dotazník pro dárce krve a budete poučeni o rizicích a podmínkách dárcovství. V případě prvodárce bude založena nová evidenční karta.
Před samotným odběrem vám bude v laboratoři odebrán menší vzorek krve, na jehož základě je vyšetřen krevní obraz, což trvá cca 5 minut. U osob, které darují krev zcela poprvé trvá toto vyšetření déle, navíc se provede také vyšetření moči. Nádobku na odběr moči obdržíte přímo na místě.
Standardně se také před odběrem krve měří tlak, pulz a lékař posuzuje celkový zdravotní stav a způsobilost k odběru:
- V případě, že vyšetření mají vhodné výsledky, bude vám následně odebrána krev do odběrových vaků. Pokud výsledky nejsou příhodné, bude s vámi konzultován další postup.
- Dále obdržíte omluvenku do zaměstnání a potvrzení k daňovému přiznání. Mnohdy také poukázku na občerstvení.
- Celková doba strávená na odběru se pohybuje mezi 50 – 100 minutami. Samotný odběr trvá 5 – 10 minut a odebírá se 450 ml krve.
- Krevní plazma a destičky se v těle obnoví během několika dní, červené krvinky zhruba za 2 – 3 týdny. Po odběru krve se vyhýbejte alespoň 12 hodin fyzické zátěži.
- Při každém odběru krve pro transfúzní účely je vzorek krve podroben vyšetření, při kterém se určuje krevní skupina, Rh faktor a nepravidelné protilátky proti červeným krvinkám. Nezbytnou součástí je také test na HIV, žloutenku a syfilis.
-
Krevní barometr
O dárce krve je stále větší zájem, přesto se může stát, že budete na některých stanicích odmítnuti. Může k tomu dojít kvůli vyšší četnosti určitých krevních skupin nebo jiných potřeb stanice.
Rovněž jednotlivé transfúzní stanice na svých webových stránkách zveřejňují aktuální potřebu krve a případně dárce i aktivně oslovují, aby přišli k odběru.
Při darování je vhodné sledovat webovou stránku Krevní barometr. Jedná se o informační systém sítí transfúzních stanic. Na této stránce zjistíte, které stanice nemají dostatečné zásoby krve, a jaké krevní skupiny jsou zde nejvíce žádané.
Pomůžete tím stanicím zefektivnit jejich práci.
-
Darování kostní dřeně
Kromě krve nebo krevní plazmy můžete darovat také kostní dřeň, čímž můžete pomoci pacientům s leukémií a dalšími zhoubnými onemocněními krvetvorby. Dárcovství je anonymní, dobrovolné a bezplatné. Dárce by měl být ochoten věnovat čas odběrům krve a dalším vyšetřením.
Dárce kostní dřeně musí být zdravý člověk ve věku 18 – 40 let s hmotností nad 50 kg, který si hradí veřejné zdavotní pojištění v ČR. Kromě hormonální antikoncepce by neměl trvale užívat jakékoliv léky.
V případě shody dárce s příjemcem krvetvorných buněk z kostní dřeně započne série vyšetření, která trvá přibližně měsíc. Následuje samotný odběr, jež může proběhnout dvěma způsoby. Buď z pánevních kostí v celkové narkóze, nebo ambulantně pomocí separačního přístroje.
Darování kostní dřeně má na starosti Český registr dárců kostní dřeně, kde najdete potřebné informace o dárcovství.
Zatím žádné komentáře