Levné zájezdy 2024 → 12 triků, jak ušetřit a nenaletět
- Rozdíly v cenách zájezdů jsou více než závratné
- Za týden v Chorvatsku od drahé cestovky byste jinde pořídili třeba dvoutýdenní pobyt v luxusnější destinaci
- Poradíme vám, jak cestovat levně
Jak ušetřit při koupi zájezdu
-
Levné Last Minute zájezdy při koupi na poslední chvíli
Při koupi zájezdu last minute můžete ušetřit klidně 40 % v porovnání s cenou při uvedení zájezdu do prodeje.
Výhodou těchto zájezdů je finanční úspora. Cestovní kancelář se těmito nabídkami obvykle snaží na poslední chvíli zaplnit nevyužité sedačky v letadle a hotelové pokoje. Pokud by je nezaplnila, stejně by je musela zaplatit. Zájezd je tak ochotná prodat s minimálním ziskem nebo i s mírnou ztrátou.
Nevýhodou last minute zájezdů pro někoho může být krátká doba mezi zakoupením a odletem. Obvykle se jedná o několik málo týdnů, přičemž na nejlepší nabídky dosáhnete u odletů do několika dnů.
-
First Minute zájezdy koupené v předstihu
Opakem last minute zájezdů je first minute, kdy se zájezdy prodávají třeba s půlročním předstihem.
Výhodou oproti last minute zájezdů je široký výběr termínů, hotelů i destinací.
Nevýhodou first minute zájezdů je dlouhá doba zbývající do odletu, během které se mohou objevit různé komplikace. Koupě first minute dovolené navíc automaticky negarantuje dobrou cenu.
-
Srovnejte nabídku více prodejců
Více cestovních kanceláří zahrnutých do výběru znamená větší šanci na levnější dovolenou. Pořádající kancelář i cestovní agentury sice musejí prodávat stejný zájezd za stejnou cenu, nicméně rozdíl se skrývá v nabídce.
Třeba největší agentura Invia má v nabídce zájezdy od desítek cestovních kanceláří, najdete tam dovolené také od cestovní kanceláře Čedok.
-
Sledujte kurz koruny vůči euru
Plánujete-li exotičtější či dražší dovolenou, sledujte kurz koruny vůči euru a dolaru. Je-li dlouhodobě příznivý, doporučujeme dovolenou koupit a zaplatit okamžitě.
Pořádající cestovní kancelář může již zaplacený zájezd dle zákona 159/1999 Sb. zdražit, a to maximálně 20 dnů před zahájením zájezdu. Učinit tak může pouze pokud dojde ke zvýšení ceny pohonných hmot, plateb spojených s dopravou či změně směnného kurzu vůči koruně v průměru o více než 10 %. Informace o zdražení musí být zákazníkovi doručena písemně s řádným odůvodněním, a to alespoň 21 dní před prvním dnem zájezdu.
-
Dovolená na vlastní pěst vyjde nejspíše levněji
Pokud máte alespoň základní organizační dovednosti a dorozumíte se anglicky, vydejte se do zahraničí na vlastní pěst. Ve většině případů tak ušetříte a načerpáte mnohem silnější zážitky, než kdybyste cestovali s cestovní kanceláří.
Velmi levně můžete touto formou vycestovat do několika destinací, zpravidla tam, kam lze levně doletět díky nízkonákladovým aerolinkám. Ubytování si jednoduše sjednáte prostřednictvím Booking.com, Agoda.com, Hotels.com nebo All.com.
Letenky vyhledáte například na webech Kiwi.com, Pelikán.cz či eSky.cz. Obecně se však doporučuje zakoupit letenky přímo u dané aerolinky, v případě problémů se o vás totiž postará.
-
Cestujte mimo hlavní sezónu
Levnější dopravu, ubytování nebo atrakce na místě pořídíte, vycestujete-li mimo hlavní turistickou sezónu. Výhodou této volby je navíc méně dalších lidí v navštívené destinaci.
Nevýhodou může být horší počasí, případně částečné omezení některých služeb v destinaci. Zejména u exotických destinací doporučujeme včas zkontrolovat roční předpověď počasí a úhrn srážek ve zvažovaných měsících.
-
Vyberte si seriózní cestovní kancelář
Před podpisem cestovní smlouvy a zaplacením zájezdu si prověřte také cestovní kancelář, se kterou vyrazíte do zahraničí. S jakými pocity se vrací její zákazníci, dodržuje kancelář, co slíbí? A zejména – je cestovka pojištěna proti úpadku?
-
Cestovní smlouvu si důkladně a v klidu pročtěte
Stejně jako u všech smluv, rovněž u té cestovní platí, že byste si ji měli důkladně pročíst. Nehledě na to, že se jedná o nudné čtení.
V cestovní smlouvě musí být uvedena cena zájezdu, jména všech účastníků zájezdu, pořádající cestovní kanceláře, termín zájezdu, způsob dopravy, nebo třeba jméno navštíveného hotelu. Přejete-li si například výhled na moře z oken pokoje, nechte si tento požadavek do smlouvy doplnit.
-
Prohlédněte si nabídku německých cestovních kanceláří
Cestovní kanceláře v Německu mají nabídku zájezdu mnohem širší, neboť také německý trh se zájezdy je ve srovnání s tím českým větší.
Nabídku zájezdů a dovolených si můžete prohlédnout třeba na stránkách ltur.de nebo RudolfReisen.cz. Zahraniční cestovní kanceláře jsou ideální volbou zejména při cestách do exotických zemí.
Časté triky prodejců zájezdů, aneb jak vybrat dobrý zájezd
-
Místo vypadá na obrázku lépe než v reálu
Fotky hotelů, pláží a destinace obecně vypadají na internetových stránkách vždy lépe než ve skutečnosti. A prodejce vám ukáže jen to, co vám ukázat chce.
Produktové fotky se pořizují za krásného slunečného dne, kdy se dané místo perfektně uklidí. Hotelové pokoje se fotí z takového úhlu, aby působily větší, než ve skutečnosti jsou. A do katalogů se dostanou vždy pokoje v nejlepším stavu.
Po příjezdu vás tak může čekat jen zklamání. Ne každý den je hezké počasí, pokoj je menší a v horším technickém stavu než na dokonalé fotografii.
Již při výběru zájezdu doporučujeme číst recenze dalších cestovatelů třeba na Bookingu nebo na Invia.cz. Čím více zdrojů recenzí, tím lépe. Nezapomeňte zohlednit “přehnané nadšení” lidí, kteří nejsou zvyklí cestovat a k nadšení jim stačí málo.
Vřele doporučujeme prohlédnout si fotky uživatelů na výše uvedených webech a na Googlu. Stejně tak si projděte okolí hotelu na Google Mapách s funkcí Street View.
-
Jak opticky zlevnit drahý zájezd
Některé kanceláře a agentury mohou díky jednoduchému triku vytvořit u drahého zájezdu dojem velmi výhodné koupě.
Stačí jim do nabídky zařadit ten samý či velmi podobný zájezd za výrazně vyšší cenu. I drahý zájezd pak bude ve srovnání s tím extrémně drahým působit jako lákavá nabídka.
-
Uvedená cena nemusí být konečná
Nejedná se ani tak o trik pořadatele, jako spíše o nepozornost uživatele. Již při výběru zájezdu doporučujeme pečlivě zkontrolovat, co vše je zahrnuto v ceně. Jen doplatek za stravování nebo víza obvykle znamená tisíce korun nákladů navíc.
Nezapomeňte si zkontrolovat, zdali je součástí ceny zájezdu doprava. Některé cestovky nabízejí zájezdy s vlastní dopravou, tak ať se vám do výběru omylem nezatoulá.
Mám zkušenost s cestováním na vlastní pěst i s poznávacími zájezdy s CK, kde jsou výlety za poměrně velký doplatek (a tak si je nekupuji) a z ubytování přes CK podnikám výlety zase na vlastní pěst i když neumím anglicky a jsem 70+. Snažím se už předem získat co nejvíce informací, zajistit si ubytování přes booking, vzít sebou tištěné průvodce, mapy, slovníček ap. Hlavní je nebát. se a zkušenost, že při oboustranné dobré vůli se domluvíte všude - rukama, nohama, s papírem a tužkou, s mapkou v ruce....
OdpovědětDobrý den, Zuzano, to obdivujeme :-) a přejeme Vám spoustu dalších úspěšných cest.
Odpovědět@Zuzana: Vy jste můj člověk. Domluvím se pěti jazyky, s úplně každým v Evropě, ale těší mě, že i tak starý člověk ještě cestuje, a poradí si.
Odpovědět