Jak naklíčit cizrnu
-
Jak naklíčit cizrnu
Cizrna patří mezi zástupce luštěnin, o kterých všichni víme, že jsou našimi bohatými zásobiteli bílkovin, vlákniny, vitaminů, minerálů, ale i stopových prvků. Když luštěniny, tedy i cizrnu, necháme naklíčit, probudíme v semínku život. Díky tomu se v semínkách aktivují mnohé enzymy, ale i hormony, které řídí růst celé budoucí rostlinky.
Nakličování cizrny je velmi snadné a dokonale se k tomu hodí nakličovací misky. Začneme tím, že semínka cizrny prohlédneme, zda jsou v pořádku. Ta poškozená, která by neklíčila (rozpůlená, s vylomeným klíčkem atd.), si dáme bokem na pozdější vaření.
Nepoškozená semínka dáme do misky s větším množstvím vody. A necháme je nabobtnat přes noc, respektive 8 – 12 hodin. Poté vodu slijeme, necháme dobře okapat a cizrnu dáme do nakličovací misky. Neměla by být ve více než dvou vrstvách na sobě.
Misky proplachujeme čistou vodou alespoň jednou denně. Dvakrát denně je však lepší. Klíčení cizrny trvá 2 až 4 dny – podle toho, jak velké klíčky požadujeme. Jakmile dosáhnou velikosti, která nám vyhovuje, cizrnu sklidíme. Jak? Opět ji propláchneme, tentokrát na cedníku. A dáme do dobře uzavíratelné misky do ledničky. Tam se růst téměř zastaví. Spotřebujeme do týdne.
Před samotnou konzumací je vhodné sloupnout slupku, nutné to však není. Slupku sloupněte tehdy, když máte problémy s trávením, tedy například vás zlobí žlučník nebo střeva. Pokud vám cizrna přeroste do delších výhonků, nevadí. Směle je nakrájejte do pomazánky, hummusu anebo jako posyp třeba na rýži.
V čem vám naklíčená cizrna pomůže? Mimo jiné s problémy cévními, se štítnou žlázou, s kůží i vlasy, ale ženám i s menstruačními potížemi. Umí snižovat hladinu cholesterolu a dodat hodně vápníku, ovšem i železa. K nakličování použijte běžnou cizrnu, kterou koupíte v potravinách, ta bio je samozřejmě lepší.
Zatím žádné komentáře