Jak naklíčit čočku
-
Jak naklíčit čočku
Čočka je semínko, které je velmi náchylné na mechanické poškození. Proto než dáte čočku klíčit, ji přeberte. A vyberte jen nerozloupnuté, celistvé čočky, u kterých je jistota, že v sobě mají zárodek klíčku a že budou růst, nikoliv zahnívat.
Čočku pak properte a dejte na alespoň 10 hodin do vody nabobtnat. Pak ji přemístěte do nakličovací misky, která je pro klíčení čočky tím nejvhodnějším prostředím. Využít ale můžete i tác, na který nabobtnanou čočku rozprostřeme, překryjeme navlhčeným plátýnkem. Plátýnko buudeme pravidelně namáčet, aby čočka nezaschla.
Naklíčení čočky trvá asi dva dny, pokud vám bude stačit semínka jen probudit a nechat narůst malinké klíčky. Když budete chtít klíčky v podobě zárodků kořínků (asi 5 – 10 mm), zabere to 3 – 4 dny. Během nakličování sledujte, jestli všechna semínka jsou živá. Ta, co nejeví známky života, okamžitě odstraňte. Začala by totiž zahnívat a úrodu by vám pokazila.
Čočka bude po naklíčení měkká, svěží, chutí bude připomínat čerstvý hrášek. A v čem vám pomůže? Je to luštěnina, takže je zásobou bílkovin, vlákniny, vitaminů, minerálů, ale i stopových prvků. Z minerálů je to fosfor, hořčík a vápník. Kromě toho obsahuje i síru, železo, měď, zinek, draslík, dále sodík, selen a nikl. Z dalších látek je nutno jmenovat ještě enzymy, organické kyseliny a lecitin.
Dostatek těchto látek v těle pomáhá bojovat s problémy cévními, se štítnou žlázou, s kůží i vlasy, ale ženám i s menstruačními potížemi. Umí snižovat hladinu cholesterolu, pomáhá při vyprazdňování, chudokrevnosti či měknutí kostí.
Zatím žádné komentáře