Jak naklíčit pohanku
-
Jak naklíčit pohanku
Pohanka se prodává v mnoha svých podobách, počínaje pohankou neloupanou, přes pohanku loupanou hnědou, pohanku loupanou světlou, pohanku lámanku a pohankovou mouku, včetně té celozrnné, mleté z neloupané pohanky.
K nakličování se hodí jen dvě. Pohanka neloupaná, ze které však můžeme brát jen zelené výhony. A pohanka loupaná světlá, která byla loupaná při běžné teplotě, takže je živá a naklíčí nám. Ta hnědá se nejdříve přepeče a pak teprve se loupe, z ní by nic nebylo. Ta je specifická svou výbornou chutí, když ji například přimícháte do rýže. Ale nenaroste z ní už nic.
Pohanku neloupanou můžete nechat naklíčit nejlépe na vatě, případně v substrátu. Budeme z ní brát jen zelené výhony, proto nakličování v nakličovací misce nebo na tácu s plátýnkem nemá smysl. Ale pozor, zelená pohanka není zcela neškodná. Sice nás vyživí, zejména rutinem, který podporuje srdíčko, ale také nám dodá látky (fagopyrin), po kterých nám, při požití většího množství, nebude úplně dobře. Usazují se pod kůží a pak způsobují hyperfotosensitivitu, tedy na slunci pokožka během pár minut zrůžoví, až zčervená a svědí. A pozor, tyto problémy má se zelenými výhony pohanky i dobytek, nejen lidé.
Proto pohanku klíčíme přednostně ze semen loupaných, světlých. Nejdříve je přebereme a dáme do vody, na alespoň 12 hodin. Potom nabobtnanou pohanku přemístíme do nakličovacích misek anebo na tác, kde přes ni dáváme mokré pláténko. V nakličovacích miskách dvakrát denně proplachujeme, vždy důsledně nechte vytéct všechnu vodu (někdy je potřeba misky i naklonit). Upřednostňujeme klíčení ve tmě a necháme narůst jen menší klíčky.
Pohanka zvládne ale klíčit celou dobu i ve vodě, tedy v misce s vodou. Jen musíte vodu pravidelně vyměňovat. Hotovo je asi za 2 – 3 dny, déle pohanku klíčit nenechávejte. Naklíčená pohanka zůstává poměrně tuhá (na rozdíl od jiných semen), takže ji možná raději namixujte do pomazánky, než abyste s ní je tak posypali chléb s máslem.
Zatím žádné komentáře