Jak zazimovat muškáty

Lenka Rutteová
Publikováno 9. října 2023
  1. Jak zazimovat muškáty

    Jak zazimovat muškáty

    Muškáty můžeme pěstovat v mnoha odrůdách, typech vzrůstu i barvách květů. Základní druhy muškátů jsou vzpřímené, převislé anebo anglické. Všechny krásně kvetou a všechny musíme začít připravovat na zimu. Jak?

    Ubrat zálivku, nehnojit a seříznout

    Je potřeba ubrat zálivku podle toho, jak moc se ochlazuje. Už žádné hnojení, aby mohly muškáty zastavit svůj růst a dobře vyzrát. Tím se dokonale připraví na zimu ony samy. Kořenový systém se začne připravovat na zimní režim. Rostlině ale musíme pomoci, hlavně seříznutím.

    Jakmile se hodně ochladí, přijde čas na seřezávání letošních výhonů. Proč? Protože jsou náročné na výživu a rostlinu by přes zimu zbytečně vysilovaly. V zimě je málo světla, letošní výhony by se příliš vytáhly. A protože kořeny nebudou dodávat dost živin, mohly by rostliny během zimy zajít.

    Jak seříznout muškáty, které chceme zazimovat?

    Jednoduše co nejhlouběji. Tedy těsně nad kolénkem. A také odstraníme všechny suché květy i listy, v květníku nesmí zůstat nic, co by mohlo podporovat růst plísní. Čím méně hmoty budou kořeny mít muškáty k výživě, tím lépe rostlina přezimuje.

    Muškáty si musejí projít takzvaným vegetačním klidem. K životu totiž potřebují spoustu světla. A to jim v zimě prostě dát nemůžeme. Nedostatek světla muškáty přežijí právě díky vegetačnímu klidu, s minimem zelené hmoty a zálivky.

    Preventivní postřik proti škůdcům a plísním

    Podmínkou úspěšného zimování je i preventivní postřik proti škůdcům a plísním. Když totiž zazimujete muškáty i s vajíčky mšic nebo s aktivními plísňovými spory, máte o následnou spoušť postaráno.

    Muškáty by měly zimovat mezi 5 – 10 stupni celsia

    Ano, takový chlad k úspěšnému zimování potřebují. Muškáty totiž nesmějí v zimě vůbec růst. Natož kvést. Pokud se stane, že vyrostou nebo chtějí i kvést, máte je na nevhodně teplém místě. Jestliže je zimujete v teplém interiéru, vždy hned vyštipujte nasazené květy. Minimum světla během zimy (krátké dny) totiž muškáty velmi vysiluje, květy pak ještě víc.

    Zálivka ano, ale jen tolik, aby zemina nepřeschla

    Muškáty by mohly přes zimu zajít suchem, kořeny potřebují vláhu k životu, aby na jaře mohly vyhnat do nové rostliny. Ale nesmíte je přelít, aby neuhnily. Zalévejte maximálně jednou týdně. A jen tolik, aby zemina nepřeschla.

    Při pravidelné kontrole a zalévání muškátů odstraňujte vždy všechny nasazené květy a také uschlé listy, které by mohly začít hnít a plesnivět. Tuhle kontrolu je nutné dělat až do jarního přesazování a oživování přeživších muškátů.

    Koncem února můžete muškáty poprvé přihnojit. Den už se prodlužuje, tak je lze začít probouzet.

    Přesazování přijde na řadu až na jaře

    Málokdo má pro přezimování muškátů dokonalé podmínky se správným množstvím světla a se správnou teplotou. Proto muškáty i přes zimu trochu narostou. Rozhodně je však v zimě nepřesazujte a ani nepřihnojujte. Na tohle všechno přijde správný čas až na jaře.

    Řízky z nových výhonů můžete zasadit

    Pokud si chcete muškáty namnožit, lze to udělat hned brzy zjara. První výhony muškátů se totiž vždy zkracují. A můžete je zasadit. Po seříznutí je nechte zavadnout. Pak je navlhčete, zapíchněte do stimulátoru růstu (vlhčení je proto, aby se stimulátor na konec výhonu nalepil). No a zasaďte do substrátu nebo rašelinových tablet (jiffů), zalijte.

    Pokud používáte jiffy, není třeba namáčet řízky do stimulátorů růstu. Jiffy jsou pro muškáty lepším prostředím než substrát, hlavně se vyhnete hnilobám a minimalizujete úhyn řízků. Zakořenění v jiffu trvá asi měsíc, pak řízky i s jiffy zasadíte do květníku nebo truhlíku.

  2. Jak zazimovat převislé muškáty

    Naprosto stejně jako všechny ostatní. Hluboké seříznutí je u převislých muškátů snad ještě důležitější než u těch vzpřímených. Proto se ho nebojte a opravdu dělejte řez až těsně nad kolénkem. Detailně je proces zazimování popsán v boxíku č. 1.

  3. Jak zazimovat vzpřímené muškáty

    Vzpřímené muškáty je nutné zimovat v nižších teplotách a předtím je dobře sestříhnout. Podrobný návod najdete v boxíku č. 1.

  4. Jak zazimovat anglické muškáty

    Královské anglické muškáty neboli pelargonie jsou trochu náročnějšími odrůdami k pěstování. Ale vrátí vám to mnohem krásnějšími květy, než mají ostatní druhy muškátů. Lze je dokonce pěstovat i ve stromkové formě.

    Zimování je o něco náročnější. Ale jen v potřebách na zimovací stanoviště. Potřebují totiž hodně světla, ale přitom chlad. Takže se jim bude přes zimu dařit v nevytápěných zimních zahradách, v lodžiích nebo na verandách, kde se netopí.  Teplota pro zimování královských anglických muškátů by měla být mezi 8 – 15 stupni celsia. Pokud máte chladnou ložnici s oknem orientovaným na východ, mohou být muškáty na zimu i tam.

    Výrazně je potřeba omezit zálivku a také anglické muškáty před samotným zimováním seříznout, jak je popsáno v boxíku č. 1. I další postupy zimování zůstávají stejné, jako jsme popsali v prvním boxíku.

  5. Jak zazimovat pelargonie

    Pelargonie jsou odborným pojmenováním muškátů. A jak zazimovat muškáty (tedy pelargonie), to jsme pro vás podrobně popsali v boxíku č. 1.


J
Jan 27.10.2019 – 11:41

Dobrý den, návod se mi líbí, jen nevím, kde hledat boxík č.1 (který je v popisu uveden)

Odpovědět

Lenka Chládková
Lenka Chládková redaktor Skrblíka 27.10.2019 – 19:56

Dobrý den, boxíkem č.1 je myšlen první bod článku "Jak zazimovat muškáty" – boxík je označen v levém horním rohu jedničkou.

Odpovědět

J
Jan 30.10.2019 – 18:33

Moc děkuji - nenapadlo mě to (resp. napadlo, ale pozdě).

Odpovědět

B
Bejbís 09.11.2019 – 15:51

To seříznutí se mi nelíbí. Prvním rokem, co jsem muškáty měl, jsemje hodně seřízl a zachránil se mi jen jeden z dvaceti. Další rok jsem je seřízl asi tak 10-20cm nad zemí a další rok nádherně kvetly. Rozkošatily se, stonky přes 12mm a výška přes léto asi 60cm. Mluvím o klasických, babičinných, muškátech. Mám ještě jedny, mají tuhé voskové listy, nejsou plazivé, ale z truhlíků na balkoně visely skoro metr. Proto říkám stříhat, ale s mírou, ne u země.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma květiny


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás