Jak vyčistit troubu
-
Jak vyčistit troubu
Čištění trouby může být méně i více náročnou činností. Vždy však vyžaduje trpělivost a alespoň trochu informací, jak na to. Už jsme naznačili, že lépe se čistí trouba, když ji čistíte pravidelně a když případné přetečené nebo vystříknuté nečistoty odstraníte hned, jak je to jen možné.
Troubu můžete čistit žíravými chemickými prostředky, kdy je proces poměrně rychlý, protože louh, který v takovém přípravku je, rozpustí mastnotu a připálené usazeniny velmi rychle. Jen pozor na ruce, oči a také dýchací cesty. Nadýchat se těchto čisticích prostředků, když je dáte do ještě teplé trouby, to není zrovna dobrý nápad.
Trouba jde ale čistit i ekologicky. Stačí voda a přírodní odmašťovadlo, kterým je třeba citron, ocet nebo jedlá soda. Ovšem pozor, i sůl toho zvládne v troubě docela hodně. Na podrobnosti ekologického a hlavně snadného čištění trouby se podíváme v dalších boxících.
-
Jak vyčistit troubu citrónem
Citron je, coby čistidlo, poměrně velký domácí pomocník. A to i v troubě. Dokonce ho můžete použít několika způsoby. Můžete vymačkat šťávu z citronu a smíchat ji se solí do pasty. Anebo ji smíchejte s jedlou sodou a také vytvořte pastu. Tu pak použijte jako čisticí prostředek, takže pastu naneste na vnitřní povrch trouby a nechte chvilku působit. Pak stačí setřít.
Další a ještě snazší způsob čistění trouby pomocí citronu je nechat citron v troubě odpařovat. Jde se na to tak, že se do trouby dá pekáč nebo nádoba z varného skla, do ní hodně vody jeden nebo dva rozkrájené citrony. Pak stačí troubu tak na hodinku zapnout na cca 180 – 200 stupňů. Voda se nesmí všechna vyvařit.
Pára z vody a z citronu jednak způsobů odprahnutí napečené mastnoty, jednak mastnotu svou kyselostí rozloží. Stejně to lze udělat i s octem, ale v kuchyni pak není zrovna příjemná vůně. Citron je pro toto použití mnohem lepší. Troubu pak vypnete a necháte chladnout. Až je teplota okolo 50 stupňů, tak ji otevřete a nečistoty jen setřete.
-
Jak vyčistit troubu bez chemie
Čištění trouby bez chemie jde několika způsoby.
Může stačit jen voda, kterou dáme v pekáči do trouby a necháme při vyšší teplotě (okolo 200 stupňů) odpařovat. Díky páře všechny napečené nečistoty zvlhnou a změknout, stačí pak jen troubu otřít. Je dobré ji otírat ještě teplou (ale ne rozpálenou). Do vody je možné přidat i na kousky nakrájený citron nebo dva.
Dalším způsobem čistění trouby bez chemie je použití soli a žáru. Sůl stačí do trouby nasypat, nechat žárem zhnědnout a pak sůl zase z trouby dostat ven, tedy vymést. Můžete ji i vysát. Mastnota se tímto procesem dokonale odstraní. No a pak už troubu jen vymyjete.
Čištění trouby bez chemie je snadné s jedlou sodou. Můžete použít pastu z jedlé sody a vody nebo z jedlé sody a citronu. Pastu nanést na vnitřní povrch trouby a nechat chvilku působit. Vše pak jen vymýt vlažnou vodou. Postup je účinný i na dvířka trouby, kde také často ulpívají nečistoty a mastnota.
-
Jak vyčistit troubu solí
Čištění trouby solí využívá reakce žárem rozpálené soli a mastnoty. Sůl jen nasypete do trouby a troubu zapnete na vyšší teplotu. Jakmile sůl žárem zhnědne, je hotovo. Pak sůl z trouby odstraníte vymetením nebo vysátím. A vnitřek trouby potom už jen snadno vymyjete.
Sůl ale můžete smíchat s citronovou šťávou anebo s octem do čistící pasty. Tu použijete stejně, jako jste zvyklí u práškových čistících přípravků, tedy nanesete na čištěný povrch, necháte chvilku působit a pak setřete. Pasta má výhodu, že ji lze použít i na vnější povrch trouby, pokud jste si ji čímkoliv potřísnili.
-
Jakou troubu pořídit, abyste ji nemuseli stále čistit?
Pokud už vám opakované čištění trouby tzv. leze krkem, můžete si pořídit troubu, která se umí vyčistit úplně sama. Výrobce zatím uvedli na trh dva druhy samočistících trub.
První z nich je tzv. pyrolytická trouba (pyroluxe, perfectclean, aquaclean), která využívá čištění velmi vysokou teplotou. Trouba se během samočištění zahřeje na teplotu okolo 500 stupňů. Veškeré nečistoty i mastnota se rozpadnou na prach. A ten z trouby pak jen vymetete.
Druhou je tzv. katalytická trouba, která využívá jiného principu. Boční, horní a zadní stěny trouby jsou vyrobené ze speciálního materiálu. Ten má v sobě póry, které absorbují tuky a ostatní nečistoty. V tomto materiálu zoxidují nasáknuté nečistoty při teplotách okolo 250 stupňů. Přemění se na vodní páry a zcela zmizí. Takže trouba se dokáže čistit i během běžného pečení na vysokou teplotu.
-
Jak vyčistit mikrovlnnou troubu
Čištění mikrovlnné trouby můžete udělat buď za použití chemických čisticích prostředků, kdy je nanesete, necháte působit a pak zase setřete. Anebo můžete použít ekologičtější přípravky, jakými jsou třeba citron, jedlá soda a samozřejmě voda.
Nečistoty z mikrovlnné trouby nejlépe dostanete, když je nejdříve navlhčíte, protože jsou připečené a přischlé. Snadné je například dát do mikrovlnky misku s vodou a s rozkrájeným citronem, nechat 10 – 15 minut na středním výkonu vařit a vypařovat se. Pak mikrovlnku necháte zavřenou pomaličku vychládnout. A až bude vlažná, tak ji snadno vyčistíte pouhým setřením odpřáhnutých nečistot.
Můžete ale postupovat i zcela jinak. Z citronové šťávy a soli nebo šťávy a jedlé sody si udělejte čistící pastu, kterou natřete na vnitřní povrch mikrovlnné trouby. Necháte chvilku působit a pak zase jen setřete.
Do mikrovlnné trouby se dá dokonce jen položit citron rozkrojený na dvě poloviny. A pak zapnout mikrovlnku na střední výkon, citron nechat dobře vypéct, aby se z něj vypařilo co nejvíce šťávy. Jen je potřeba dát pozor, aby se půlky citronu sebe navzájem nedotýkaly. V místě doteku by se totiž začaly pálit. A to je to poslední, co byste potřebovali. Jakmile jsou citrony dost vypečené, mikrovlnku vypnete a necháte zavřenou chladnout. Až je vlažná, stačí nečistoty jen zlehka setřít.
Dobry den mam troubu neff se zajizdejicimi dvirkami dovnitr a chtel bych poradit jak mam tech dvyrek sundat sklo abych je mohl vycistit jestly nejakou radu mate tak mi poradte diky
OdpovědětDobrý den, budu úspěšný i při čištění nápeků na koši horkovzdušné fritézy, která je opatřena teflonovým povlakem? Zatím nefungovalo pro dokonalé vyčištění prakticky nic jiného, než jeho pobyt ve vroucí vodě s odmašťovadlem, trvající minimálně dvě hodiny, a pak trpělivé škrábání nehtem či nějakými už nepotřebnými platovými kartičkami typu "kreditka" apod. ...prostě zoufalá práce... Za případnou funkční radu předem díky. Hezký den, FanThomas :-)
Odpovědět