Jak uskladnit česnek
-
Jak uskladnit česnek
První podmínkou k uskladnění je chladno. K tomu ještě správná vlhkost. Nejlépe se česneku vede v chladných prostorách větrané lodžie, zimní zahrady, na chladných chodbách nebo verandách, případně v chladných, ale suchých sklepech.
Česnek se musí nechat před uskladněním důkladně oschnout. Vnější obalové slupky musejí být zcela suché, aby se na nich nezačala tvořit plíseň. Jakmile česnek dostatečně proschne, dáme ho do tenké papírové krabice anebo do plastové přepravky na zeleninu, překryjeme nejlépe nějakou textilií nebo třeba balicím papírem.
Nejdříve spotřebujeme ozimé paličáky, ty bývají beze změn přibližně do ledna (podle skladovacích podmínek). Později bereme ozimé nepaličáky, vydrží většinou do března. Nejdéle vydrží jarní odrůdy česneku, paličáky opět méně (přes palici rychleji vysychají). Při správním skladování je ale můžete používat až do další úrody ozimého česneku.
Pokud by v prostoru, kde česnek máme uskladněn, hrozily mrazy, měli bychom ho přenést tam, kde nezmrzne. Přemrznutím se totiž sníží jeho trvanlivost.
-
Jak uskladnit česnek na zimu
Podstatou uskladnění česneku na zimu jeho důkladné osušení, kdy ho necháme zavěšený alespoň jeden měsíc v místě, kam slunce nedosáhne, ale dostatečně tam proudí vzduch. Poté česnek ostříháme (palíčák) nebo ukroutíme (nepaličák). Zároveň musíme zastřihnout i kořínky.
Vytřídíme si česneky poškozené, kterou půjdou na přednostní spotřebu. A také česneky ukázkové, ze kterých si vezmeme stroužky na příští výsadbu. Pamatujme na to, že česnek má čtyřletý cyklus kolování – na stejné místo ho můžeme vysadit nejdříve za čtyři roky.
Česnek, který chceme skladovat po delší dobu, dáme do větraných nádob. Nejlépe tenká papírová krabice nebo přepravka na zeleninu. A překryjeme textilií nebo papírem. Pokud pěstujeme více druhů česneku, spotřebováváme nejdříve ozimé paličáky, pak ozimé nepaličáky. A když pěstujeme i jarní česnek, ten přijde na řadu jako poslední.
Pokud by česnek začal brzy sesychat, tak ho co nejdříve vyloupeme a skladujeme jen stroužky. Neoloupané stroužky můžeme dát do sklenic a prosypat solí. Stroužky oloupané uložit do mrazáku (ztratí část chuti) nebo třeba do oleje či do solného roztoku (na litr vody dejte 250 g soli). Tím mu prodloužíme trvanlivost o další 2 – 3 měsíce.
Další možností je i česneková pasta, kdy namele česnek se solí, a dáme do sklenic. Takto upravená česnek lze skladovat ve špajzu. Časem česneková pasta zezelená, ale ničemu to nevadí. Do pasty se mohou přidat i namletá rajčata.
-
Jak uskladnit česnek na jaře
Na jaře je uskladnění česneku nejnáročnější, protože česnek bývá po zimě už trochu vyschlý. Ozimé paličáky jsou na jaře v podstatě už nepoužitelné, s ostatními druhy česneku je to op poznání lepší (ozimé nepaličáky a jarní česneky).
Pokud chceme česneku prodloužit trvanlivost, je potřeba ho rozdružit na jednotlivé stroužky. Jestliže je nechceme loupat, můžeme je jenom dát do sklenice a po jednotlivých vrstvách je prosypávat solí.
Oloupané stroužky lze dobře uskladnit v oleji nebo ve slaném nálevu (na litr vody dejte 250 g soli). Použít ale musíme zcela zdravé stroužky, aby se tu nezačaly kazit a nezničily tak celý uskladněný objem.
Další možností je nakrájet česnekové stroužky, které už nejsou úplně fit (začaly sesychat), na plátky. A usušit. Pak je buď jen uskladnit a používat na vaření, nebo předtím ještě namixovat na česnekové koření. Výborně se hodí k rychlému dochucení polévek, mas těsta na pizzu atd.
-
Jak uskladnit medvědí česnek
Medvědí česnek, tedy listy medvědího česneku, příliš dlouho v syrovém stavu uskladněné nevydrží. Ale když je dáte do mikrotenového sáčku nebo do plastové krabičky s větracími otvory a do lednice do chladnější zóny (ale pozor, nesmí namrznout), může vám medvědí česnek vydržet i dva týdny.
Pokud chcete, aby vám vydržel déle, je potřeba ho zpracovat. Možností je několik: lze ho zamrazit, uložit do oleje, udělat z něj pastu, bylinkové máslo anebo si vyrobit tinkturu z medvědího česneku.
Před mrazením je vhodné medvědí česnek nejdříve nakrájet na menší kousky, aby se lépe rozděloval do menších balení – díky tomu vždy budeme moci z mrazáku vyndat jen potřebné množství. Medvědí česnek můžeme i nasekat nadrobno a ve sklenici prolít olejem. Je potřeba dobře vytřást bublinky vzduchu. Medvědí česnek v oleji skladujeme v lednici.
Pokud chceme vyrobit pastu, stačí česnek namixovat se solí a olejem. Pastu pak dáme do sklenic a do lednice, vydrží tu i více než půl roku. Bylinkové máslo vyrobíme tak, že česnek namixujeme nebo nakrájíme na malé kousky a smícháme s povoleným máslem. Pak vytvarujeme válečky, obalíme je potravinářskou fólií a dáme zamrazit. Vždy odkrojíme jen tolik, kolik zrovna potřebujeme.
Tinktura z medvědího česneku jsou vlastně v alkoholu naložené listy medvědího česneku, které po asi 14 – 20 dnech louhování scedíme a vymačkáme. Tinkturu uchováváme v lednici. Tinkturu podáváme ve formě kapek do vody. Výborně odhleňuje při nachlazení.
-
Jak uskladnit oloupaný česnek
Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, dáme do sklenice a prolijeme ho olejem.
Další možnost je, že ho nameleme se solí na pastu, kterou dáme do sklenic a uzavřeme. Česnek v oleji necháme v lednici, česnek se solí můžeme skladovat ve špajzu. Časem česneková pasta zezelená, ale ničemu to nevadí. Do pasty se mohou přidat i namletá rajčata.
Dobrý den, myslím si, že ještě možné oloupaný česnek vakuovat a uskladnit v ledničce. Vakuováním odstraníme ze sáčku vzduch. Ještě bych chtěl říci, že mixujeme se solí stonky, které se odstříhávají aby nevysilovaly rostlinu. Tento mix používáme např. pod maso atp.
OdpovědětLze česnek namořený před výsadbou nechat oschnout nechat dovýsadby?Někde jsem četl,že to možné je. Děkuji
OdpovědětRozmixovala jsem česnek se solí,dala do lednice a on zezelenal.Nevadí to?
OdpovědětNahoře píší, že nevadí. @Korenová:
OdpovědětJe možné skladovat česnek i v mrazáku?
Odpovědět